Automaticon 2010

    W tegorocznych targach Automaticon 2010 na blisko 300 stoiskach prezentowało się 325 wystawców reprezentujących ponad 700 firm. Mimo kryzysu zwiększyła się powierzchnia wystawowa do 12 tys. mkw. (o 8% większa niż w 2009 r.).

    Jak twierdzą organizatorzy, w tym kryzysowym roku targi odwiedziło ok. 15% gości mniej niż w 2009 r. Z naszych rozmów z wystawcami wynika jednak, że niewielki spadek liczby odwiedzających nie przekłada się na jakość prowadzonych rozmów i kontaktów. W przeważającej części tegoroczni wystawcy pozytywnie oceniają przebieg imprezy.

    Po raz pierwszy włączona do ekspozycji hala 4 przeżywała efekt nowego miejsca. Jesteśmy przekonani, że w następnym roku nasi goście będą już wiedzieli, że targi odbywają sie we wszystkich trzech halach.

    Targom towarzyszyły liczne seminaria, prezentacje oraz konferencje prasowe. Przedstawiciele redakcji uczestniczyli w kilku takich imprezach.

    Na konferencji firmy igus, która 10 lat temu utworzyła polski oddział, dyrektor Marek Wzorek zaprezentował osiągnięcia firmy, a także przedstawił najnowsze produkty w ofercie firmy. Od czasu powstania firmy osiąga ona stały wzrost, odnotowano jedynie niewielki spadek w ubiegłym, kryzysowym roku w dziedzinie prowadników przewodów.

    Firma igus jest innowacyjnym przedsiębiorstwem, wprowadzającym innowacje wynikające zarówno z zapotrzebowania klientów, jak i z działalności inżynierów zatrudnionych w macierzystej fabryce w Kolonii. Firma dostarcza bezobsługowe elementy maszyn wykonane ze specjalnych tworzyw sztucznych gwarantujących ich długowieczność i zmniejszających tarcie. Sztandarowe produkty firmy to prowadniki przewodów oraz tworzywa sztuczne, z których wykonuje się m.in. łożyska ślizgowe.

    Przemysław Kimla, właściciel firmy Kimla zajmującej się produkcją od podstaw zaawansowanych obrabiarek CNC, pokazał sposoby wykorzystania produktów igus w swoich wyrobach. Dzięki nim można było wyeliminować obsługę i wymianę tak wrażliwych elementów obrabiarek jak przewody podlegające zginaniu i skręcaniu.

    Podczas pierwszej w swej historii konferencji firma Lumel zaprezentowała swój profil, historię oraz dorobek. Zajmuje się produkcją aparatury kontrolno-pomiarowej oraz wysoko przetworzonych odlewów ciśnieniowych (głównie dla przemysłu motoryzacyjnego). Mimo że firma jest państwowa, świetnie radzi sobie w zmienionej po 1989 r. rzeczywistości – ok. 70% produkcji przeznaczone jest na eksport. Warto także wspomnieć, że Lumel ma własny dział naukowo-badawczy, który opracowuje nowoczesne rozwiązania i dba o wysoką jakość produkcji. Firma może poszczycić się wieloma nagrodami uzyskanymi przez produkty, a także certyfikatami ISO.

    Seminarium Honeywell poświęcone było Experion Process Knowlege System. Jest to platforma informatyczno-sprzętowa umożliwiająca swobodną wymianę wiedzy o procesie, właściwą obróbkę danych, ich analizę, optymalizację procesów i kontrolę procesu technologicznego. Dzięki temu systemowi można prowadzić wielowymiarową akwizycję danych (włącznie z obrazem z kamer), archiwizować je, selekcjonować, wprowadzać alarmy wraz z ich wstępną selekcją itp. System ten ułatwia zarządzanie produkcją zarówno operatorom maszyn i urządzeń, a także inżynierom utrzymania ruchu i kadrze zarządzającej.

    Nowe produkty

    Na targach Automaticon 2010 wiele firm zaprezentowało nowe produkty.

    INTROL pokazał sygnalizatory przepływu materiałów sypkich DYNAguard. Urządzenia serii DYNAguard służą do sygnalizacji przepływu materiałów sypkich w aplikacjach, takich jak transport pneumatyczny, wszelkiego typu podajniki oraz zsypy grawitacyjne w szerokim zakresie przepływu masy od g/h do t/h. Dzięki wykorzystaniu DYNAguard, możliwe jest szybkie wykrycie problemów związanych z przepływem materiału, transportem i dostawą pyłu, proszku, pelletu oraz innych granulatów. Stosowanie DYNAguard zapobiega poważnym skutkom zatkania rurociągu lub utraty materiału powstałej na skutek nieszczelności.

    Wobit przyjechał z silnikiem BG65 S. Bezszczotkowy silnik prądu stałego BG65 S o podwójnej mocy w stosunku do poprzedniego modelu promuje renomowany producent napędów Dunkermotoren z Niemiec. Silnik produkowany jest w dwóch długościach 115 mm i 140 mm z momentem maksymalnym odpowiednio 85 Ncm i 170 Ncm. Firma zaprezentowała także moduł liniowy z napędem krokowym MLA. Atrakcyjny cenowo moduł liniowy z napędem silnikiem krokowym produkuje firma WObit. Moduł o długości, którą można zadeklarować w konfiguratorze na stronie producenta, automatycznie wyceniany jest w trakcie wyboru opcji.

    W trakcie targów Automaticon firma Rittal zaprezentowała kompleksową architekturę systemową: począwszy od techniki obudów, klimatyzacji systemowej, aż do infrastruktury IT. Szeroka oferta pozwala realizować rozwiązania dla głównych rozdzielni energetycznych, automatyki, klimatyzacji systemowej, techniki sieciowej oraz centrów obliczeniowych. Bazą architektury systemu jest platforma szaf sterowniczych i serwerowych TS 8, wyposażona w szeroką gamę akcesoriów. Dzięki symetrii TS 8 można realizować prawie nieograniczone warianty rozbudowy systemów na różnych płaszczyznach montażowych oraz szeregowanie we wszystkich kierunkach. Szafy zapewniają również wysoką stabilność.

    Robolink to przegubowe ramię do humanoidalnych robotów o lekkiej konstrukcji, które można dowolnie obracać, zaprezentowane na stoisku firmy igus. Ze względu na zastosowanie włókna węglowego produkt ten może być zastosowany w robotyce i automatyce.

    Podręczna drukarka etykiet BMP.21 pokazana na stoisku firmy Brady pozwala wyeliminować problem nieczytelności oraz umożliwia szybkie i łatwe tworzenie najczęściej używanych rodzajów etykiet do oznaczania kabli i przewodów, wtyków, gniazd, tablic rozdzielczych itp.

    Falowniki fotowoltaiczne EKO przedstawione przez APS Energia jest urządzeniem współpracującym z ogniwem słonecznym lub turbiną wiatrową, może także współpracować w systemie hybrydowym. Dzięki jego wysokiej sprawności oraz niezawodności potrafi pracować w nietypowych warunkach klimatycznych. Falowniki fotowoltaiczne EKO są zaprojektowane dla energii wiatrowej, energii wodnej, energii słonecznej oraz ogniw paliwowych. Mogą pracować w systemie wyspowym lub podłączonym do sieci. System ten ma możliwość przekazywania przetworzonej energii do sieci elektroenergetycznej. Zawiera moduły synchronizacji pozwalające na bezpośrednie podłączenie przemiennego napięcia zewnętrznego. Ma także moduł umożliwiający równoległe podłączenie jednakowych urządzeń, co zwiększa możliwości produkcji energii z układu.

    Firma SMC zaprezentowała nowe napędy elektryczne z serii LE. Są on dostępne w następujących odmianach: kompaktowy napęd tłoczyskowy – LEY, stół przesuwny – LES, siłownik beztłoczyskowy paskowy lub śrubowy – LEF oraz chwytaki – LEHZ, LEHS, LEHF.

    MIK to ekonomiczny przepływomierz elektromagnetyczny pokazany na stoisku KOBOLD. W ubiegłym roku firma KOBOLD MESSRING Gmbh wprowadziła na rynek nowy przepływomierz elektromagnetyczny „MIK”. Przepływomierze tej serii mają zakresy pomiarowe od minimalnego 0,01–0,5 l/min do maksymalnego 35–700 l/min. Rozmiary przyłączy są zróżnicowane – od 1/2’’ do 2 3/4’’ Przyłącza montażowe, oprócz gwintu zewnętrznego, występują w wersji do sklejenia z rurą plastikową, do spawania i połączenia z przewodem elastycznym.

    To tylko niektóre z nowości prezentowane na tegorocznych targach Automaticon.

    Następna edycja Targów Automaticon odbędzie się w dniach 5–8 kwietnia 2011 roku. (tk)