Armatura z automatyką coraz bardziej popularna

    Jest wielu rodzimych producentów armatury, którzy osiągnęli bardzo wysoki poziom jakości, a są jednocześnie atrakcyjni pod względem cenowym. Mocno odczuwalna jest też obecność na rynku graczy z Dalekiego Wschodu, a w szczególności z Chin. Efektywne działanie w takich warunkach wymaga posiadania szerokiej oferty produktowej.

    Od pewnego czasu można zaobserwować na rynku rosnącą popularność przepustnic. Coraz bardziej wyrafinowane rozwiązania techniczne pozwalają stosować je w szerokim zakresie temperatur i ciśnień roboczych. Przykładem niech będzie potrójnie mimośrodowa przepustnica TRIODIS, która w tym roku weszła do produkcji. Znajduje zastosowanie dla mediów w zakresie temperatur od -250ºC do +200ºC i ciśnieniach roboczych do 100 bar. Tak wysokie parametry powodują, że przepustnice zaczynają niekiedy zastępować typową armaturę odcinającą, np. zasuwy klinowe.

    W ostatnich latach zwiększa się także zainteresowanie armaturą wyposażoną w elementy automatyki. Użytkownicy chcą mieć możliwość zdalnego sterowania zaworami oraz monitorowania ich pracy. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie jest np. system modułowy, który pozwala zintegrować kilka urządzeń, takich jak siłownik, pozycjoner, zawór pilotowy, wyłączniki krańcowe czy wskaźnik położenia, w zwartej, kompaktowej zabudowie. Specjalnie poprowadzone kanały powietrzne pomiędzy poszczególnymi modułami eliminują konieczność stosowania dodatkowych, zewnętrznych przewodów łączących. Taki system pozwala zaoszczędzić miejsce i jest bardziej niezawodny w porównaniu z klasycznymi rozwiązaniami.

    Autor: Łukasz Leporowski, Specjalista ds. Armatury, KSB