Air Products przejmie chilijskiego producenta gazów technicznych

  Air Products, dostawca gazów technicznych w Polsce, ogłosił podpisanie umowy zakupu 67 proc. akcji w chilijskiej firmie Indura SA, która jest największym niezależnym producentem gazów technicznych w Ameryce Łacińskiej. Transakcja o wartości 884 milionów dolarów amerykańskich, która zostanie sfinalizowana na początku lipca br.

  Przejmując pakiet kontrolny akcji w firmie Indura, Air Products uplasuje się na drugim miejscu pod względem wielkości wśród dostawców gazów technicznych w Ameryce Łacińskiej, która jest drugim po Azji regionem świata charakteryzującym się największym potencjałem wzrostu. Chile jest strategicznie ważne dla Air Products, gdyż kraj ten jest bogaty w surowce naturalne, do których przetwarzania wykorzystuje się gazy techniczne. Dzięki tej inwestycji firma Air Products będzie posiadała swoje zakłady w 12 krajach Ameryki Łacińskiej, co pozwoli jej na odnoszenie korzyści wiążących się z ekonomią skali oraz możliwościami obsługi międzynarodowych klientów na wielu rynkach.

  – Zakup większościowego pakietu akcji w spółce Indura jest przykładem kontynuacji naszej strategii rozwoju polegającej na wzmocnieniu obecności Air Products w regionach świata charakteryzujących się najszybszym tempem wzrostu oraz inwestowania w silne lokalne firmy – powiedział, cytowany w komunikacie, John E. McGlade, prezes zarządu Air Products & Chemicals Inc.

  – Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej transakcji, gdyż stanowi ona dla nas obietnicę dwucyfrowego wzrostu i pokaźnych zwrotów z tej inwestycji – dodał John E. McGlade.

  Roczna sprzedaż firmy Indura S.A. wynosi 478 milionów dolarów amerykańskich. Zintegrowana działalność firmy obejmuje sprzedaż gazów ciekłych i sprężonych oraz małe instalacje w zakładach klientów. Firma zatrudnia ponad 2300 pracowników w ponad 20 zakładach, 40 napełnialniach oraz ponad 100 punktach sprzedaży w Argentynie, Chile, Kolumbii, Ekwadorze i Peru.

  Air Products jest już obecne w Ameryce Łacińskiej – przedsiębiorstwo posiada własne spółki w Argentynie i Brazylii, a także firmę joint venture – Grupo Infra, z siedzibą w Meksyku.