ABB dostarczy transformatory do Chin

    ABB podpisał kontrakt o wartości około 140 milionów dolarów na dostawę transformatorów do Krajowego Przedsiębiorstwa Przesyłowego w Chinach (SGCC). Transformatory zostaną dostarczone dla wysokonapięciowego korytarza przesyłowego, który wzmocni chińską sieć elektryczną i pomoże zaspokoić rosnący popyt na energię elektryczną w regionie przybrzeżnym Shandong. Zamówienie zostało zaksięgowane w pierwszym kwartale br.

    Połączenie energetyczne będzie transmitować 4 000 MW energii elektrycznej o napięciu 660 kV na odcinku 1 350 km, z prowincji Ningxia do Shandong, drugiej pod względem zaludnienia prowincji w Chinach. Projekt ten stanowi część starań Chin o rozwój regionów bogatych w energię elektryczną i przesył energii z obszarów jej nadwyżek do terenów o bardzo dużym zapotrzebowaniu energetycznym.

    W korytarzu zostanie wykorzystana technologia HVDC (przesyłu prądu stałego o wysokim napięciu), co pozwoli na osiągnięcie maksymalnie efektywnego przesyłu. Transformatory ABB będą pracować na stacjach odpowiadając za przekształcanie prądu stałego w przemienny i odwrotnie. Dostawa transformatorów zostanie zrealizowana we współpracy z lokalnymi, chińskimi partnerami.

    Każdy z transformatorów jest ogromny i waży ponad 500 ton. To pokazuje, jak duże wyzwanie stanowią rozwiązania techniczne, takie jak zmniejszenie szerokości transformatorów dla stacji Ningxia, zlokalizowanej w oddalonym, górzystym terenie, dokąd urządzenia będą transportowane koleją.