3M – Nowa trudnopalna taśma

Firma 3M Poland wprowadza do swojej oferty taśm akrylowych innowacyjną trudnopalną taśmę 3M™ VHB™ o symbolu 5958FR. Produkt jest przeznaczony przede wszystkim do tych gałęzi przemysłu, w których kryterium trudnopalności ma kluczowe znaczenie np. w lotnictwie, czy motoryzacji. Jest ona praktycznym zamiennikiem dla tradycyjnych systemów mocowań i łączenia różnych materiałów w produkcji samolotów, jachtów, statków, pojazdów szynowych oraz urządzeń elektronicznych.

Trudnopalna taśma 3M™ VHB™ o symbolu 5958FR spełnia m.in. wymagania niepalności według norm stosowanych w lotnictwie (FAR 25.853 (a)) oraz motoryzacji (FMVSS302). Produkt, wykonany z modyfikowanego polimeru akrylowego, jest wytrzymały na długotrwałe działanie temperatury do +90°C oraz krótkotrwałe do +150°C. Trudnopalna taśma akrylowa 5958FR jest zgodna z unijną dyrektywą RoHS (Restriction of Hazardous Substances).

Taśmy z grupy VHB (Very High Bond) są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych form połączeń i mocowań takich jak śruby, nity, zgrzewania – mówi Małgorzata Gawryś – specjalista marketingu ds. systemów klejących – Produkt ten jest praktycznym i wygodnym rozwiązaniem. Zapewnia trwałe i mocne połączenie różnorodnych materiałów takich jak metale, tworzywa sztuczne, kompozyty i powierzchnie lakierowane.

Nowe taśmy akrylowe firmy 3M nie zawierają substancji szkodliwych – polibromowanych bifenyli (PBB) i polibromowanych eterów difenylowych (PBDE) – stosowanych dotychczas do uniepalniania materiałów.

Taśmy akrylowe 3M VHB 5958FR mogą być przykładowo stosowane do mocowania wewnętrznych paneli ściennych i sufitowych w pojazdach, przyklejania listew wykończeniowych, maskujących i zabezpieczających oraz do montażu płyt PCB i obudów specjalistycznych urządzeń elektronicznych.

Pierwsza taśma 3M™ VHB™ została opracowana w latach 80-tych XX wieku. Od tego czasu technologia VHB jest stale rozwijana i doskonalona. Do początkowej oferty taśm VHB, przeznaczonych do klejenia powszechnie stosowanych materiałów (np. metali), dołączane są nowe produkty umożliwiające klejenie materiałów nowoczesnych. W bogatej ofercie linii VHB znajdują się taśmy do klejenia tworzyw sztucznych, kompozytów, szkła, aluminium i stali, materiałów malowanych i lakierowanych (także proszkowo). Dzięki temu taśmy VHB doskonale sprawdzają się w różnorodnych obszarach takich jak konstrukcje budowlane, lotnictwo, elektronika, reklama wizualna, produkcja pojazdów i środków transportu, maszyn i urządzeń, okien, mebli.

www.3mpoland.pl