25 lat działalności Emerson Automation Solutions w Polsce

7 czerwca w Łodzi firma Emerson Automation Solutions świętowała jubileusz 25-lecia obecności na polskim rynku. W wydarzeniu, które odbyło się w Hotelu Vienna House Andel’s, wzięli udział eksperci firmy, reprezentanci firm współpracujących, a także przedstawiciele mediów branżowych. Goście mieli okazję wysłuchać prezentacji na temat produktów firmy, a także zwiedzić fabrykę ASCO – jednej z marek Emersona. Spotkanie zakończyło się uroczystą jubileuszową kolacją, podczas której wręczono nagrody dla partnerów firmy za największy obrót w danym segmencie produktowym, a także za wieloletnią współpracę.

Emerson jest globalnym producentem urządzeń i rozwiązań do automatyzacji procesów produkcyjnych, dostarczającym innowacyjnych rozwiązań dla klientów przemysłowych i gospodarstw domowych. W Polsce koncern obecny jest od wczesnych lat 90. i zatrudnia ponad 500 osób.

Emerson a proces transformacji rynku

Na przestrzeni lat firma wdrażała swoje systemy w większości głównych zakładów produkcyjnych w Polsce, wspomagając je w dostosowywaniu się do globalnych trendów oraz europejskich standardów i wymagań.

– Od ponad 25 lat uczestniczymy w transformacji polskiego przemysłu. Przechodziliśmy wraz z naszymi klientami przez wszystkie fazy koniunktury gospodarczej. Myślę, że polskie elektrownie, rafinerie, zakłady chemiczne są konkurencyjne na światowym rynku, ale nie jest to zasługa tylko automatyki. Przez lata dużo zainwestowaliśmy w rozwój w Polsce. Mamy w Warszawie europejskie centrum inżynierskie dla przemysłu energetycznego, mamy silny ośrodek R&D rozwijający najnowocześniejsze produkty IIoT, mamy w Łodzi najnowocześniejszą fabrykę komponentów elektropneumatycznych i centrum dystrybucyjne na Europę Środkowo-Wschodnią – podsumował mijające 25 lat firmy w Polsce Tomasz Kosik, dyrektor generalny firmy.

W Warszawie znajduje się europejskie centrum inżynierskie Emersona dla rynku energetyki. Centrum kompetencyjne specjalizuje się w zaawansowanych technologiach regulacji, sterowania i automatyzacji. Dzięki rozbudowanym strukturom firmy polska myśl techniczna wykorzystywana jest i wdrażana na całym świecie.

PlantWeb – cyfrowa platforma sterowania

Jednym z rozwiązań prezentowanych podczas spotkania była platforma PlantWeb – produkt wpisujący się w ramy koncepcji Przemysłu 4.0.

Idea PlantWeb – architektury cyfrowego zakładu produkcyjnego – narodziła się 20 lat temu. W ostatnich latach rozbudowywana była o prosty, bezpieczny oraz obejmujący całe przedsiębiorstwa dostęp do danych i analiz, umożliwiając w ten sposób zakładom produkcyjnym osiągnięcie lepszych parametrów produkcyjnych. Jest to szczególnie istotne dla energochłonnych gałęzi przemysłu, które dzięki technologii PlantWeb mogą zwiększyć bezpieczeństwo produkcji, poprawić jej niezawodność czy optymalizować zużycie energii lub zasobów materiałowych.

PlantWeb to cyfrowa platforma sterowania i zarządzania eksploatacją obiektu wykorzystująca inteligencję urządzeń obiektowych do poprawy wydajności, oparta na inteligentnych urządzeniach obiektowych typu smart, komunikacji cyfrowej w standardzie Foundation Fieldbus, HART, WirelessHART oraz na systemie sterowania DeltaV. Inteligencja predykcyjna PlantWeb obniża koszty prac utrzymania ruchu dzięki wykrywaniu i diagnozowaniu potencjalnych problemów z urządzeniami, zanim dojdzie do awarii i przestoju. Dzięki temu zmniejsza się częstość, zakres i koszt dokonywanych napraw.

Zakład ASCO w Łodzi

Uczestnicy spotkania zostali zaproszeni do zwiedzenia fabryki ASCO, w której produkowane są zawory elektromagnetyczne oraz inne komponenty automatyki przemysłowej. Elementy te stosowane są w wielu branżach, takich jak przetwórstwo żywności, pakowanie, przemysł chemiczny, petrochemiczny, energetyka, przemysł motoryzacyjny czy drzewno-papierniczy.

Fabryka w Łodzi istnieje od 1996 r. Rozpoczęła swoją działalność w dawnym budynku technicznym POLMO, który został zaadaptowany na cele produkcyjne. W ciągu 20 lat była kilka razy modernizowana i doinwestowywana.

Łódzki zakład ma akredytację ISO:9001 i jest zaawansowany technologicznie pod względem wykorzystywanych w nim maszyn produkcyjnych, narzędzi oraz komputerowego systemu zarządzania produkcją. Wszystkie etapy produkcji, począwszy od projektowania, przez badania, testy, produkcję, aż po dostawę produktów, regularnie podlegają rygorystycznej kontroli jakości.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy w zakładzie wyprodukowano ok. 6 mln sztuk 10 tys. różnych produktów. Z każdym rokiem wolumen ten się zwiększa.

Zakład z roku na rok się rozwija. Jest to już nie tylko lokalna jednostka produkcyjna, ale bardzo ważny ośrodek w całym ASCO, wspomagający inne zakłady w Europie – powiedział Krzysztof Hauk, dyrektor operacyjny łódzkiej fabryki. – Uruchamiamy w Polsce nowe produkty, a także wciąż rozwijamy istniejącą produkcję – dodał.

Zakład w Łodzi realizuje produkcję High Mix/Low Volume. W tym modelu produkuje się krótkie serie, małe zestawy, pojedyncze partie, a nawet pojedyncze egzemplarze dostosowane do konkretnego zamówienia. – Dbamy o taką organizację produkcji, by właściwe komponenty były dostępne o właściwym czasie. To, czym chcemy się także pochwalić, to kompleksowość i szybka reakcja. Potrafimy dostarczać wyroby w ciągu jednego dnia od momentu zamówienia do wysyłki – powiedział Krzysztof Hauk.

W fabryce ASCO powstaje również środkowoeuropejskie centrum dystrybucyjne. – Kiedyś takie centrum znajdowało się we Francji. W tej chwili zostało podzielone na dwie części: Francja zaopatruje rynki zachodnie, natomiast nasz łódzki zakład będzie dostarczał produkty na obszarze od Turcji do Norwegii – wyjaśnił dyrektor operacyjny fabryki.

– Polska i cały region Europy Środkowo-Wschodniej jest dla koncernu Emerson Automation Solutions atrakcyjnym rynkiem, który cały czas rośnie, a my planujemy wzrost większy niż rynek. Mamy ambitne plany rozwojowe, a i konkurencja stymuluje nas do działania – podsumował spotkanie Tomasz Kosik.

Agnieszka Korzeniewska (na podst. materiałów firmy Emerson)