W Polskę rusza Atomowy Autobus

    26 listopada br. w Warszawie rusza „Atomowy Autobus – Mobilne laboratorium”, który w całej Polsce będzie promował energetykę jądrową. Projekt zakończy się 5 grudnia br. w Białymstoku.

    Atomowy Autobus wyrusza w trasę objazdową po Polsce już po raz drugi. Tym razem, poza ośrodkami akademickimi w całej Polsce, działalność zostanie skoncentrowana w północnych regionach kraju, szczególnie w województwie pomorskim i zachodniopomorskim.

    Tegoroczna trasa obejmie 10 polskich miast i wystartuje, tak jak poprzednio, z centralnej części Polski, z Warszawy. Następnie Autobus, kierując się na południe, dojedzie do Krakowa (27 listopad), później zahaczy o Wrocław (28 listopad) na zachodzie kraju, po czym wyruszy na północ. Na Pomorzu rozpocznie działalność na uczelniach pomorskich: w Szczecinie (29 listopad), Koszalinie (30 listopad) oraz w Gdańsku (1 grudzień), i z początkiem nowego tygodnia odwiedzi Puck (3 grudzień) i Choczewo (również 3 grudzień) oraz Wejherowo (4 grudzień).

    – Głównym celem „Atomowego Autobusu” jest przekazywanie obiektywnej wiedzy z dziedziny energetyki jądrowej i promieniotwórczości i uświadamianie społeczeństwu, że energia ta jest bezpieczna i przede wszystkim, że Polska jej potrzebuje. Działalności Fundacji sprzyja motto Marii Curie-Skłodowskiej: „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”. Dlatego wychodzimy z inicjatywą do większego grona społeczeństwa i odwiedzamy w tym roku miejscowości, których mieszkańcy potrzebują informacji i odpowiedzi na frapujące ich pytania – wyjaśnia Łukasz Koszuk, prezes Fundacji Forum Atomowe, która organizuje przejazd Autobusu.

    W każdym miejscowości będzie wystawione stoisko dydaktyczno-informacyjne, na którym pracownicy Fundacji Forum Atomowe zaprezentują ciekawe doświadczenia fizyczne i odpowiedzą na pytania z dziedziny energetyki jądrowej i ochrony radiologicznej. Podczas pokazów pracownicy Fundacji przeprowadzą też pomiary promieniowania jonizującego, emitowanego przez przedmioty codziennego użytku. Każdy będzie mógł przekonać się, że wszystko wokół nas promieniuje. Zaprezentowana zostanie także makieta elektrowni jądrowej oraz jej działanie, rozpoczynając od pojedynczego rozszczepienia jądra uranu, do generowania energii przez turbiny.

    W programie są zaplanowane także seminaria o tematyce naukowej i społecznej oraz konkursy z nagrodami.

    – Społeczeństwo polskie nadal potrzebuje wiedzy w tej dziedzinie, a „Atomowy Autobus” jest doskonałą okazją, żeby dowiedzieć się jeszcze więcej. Chcemy stworzyć otwartą debatę, dialog społeczeństwa, który będzie opierał się na racjonalnych argumentach i naukowych podstawach, a nie na stereotypach i sloganach bazujących na strachu, który zwykle wynika z niewiedzy – dodaje Łukasz Koszuk.

    Patronatem generalnym projektu jest Ministerstwo Gospodarki. Akcję informacyjną wspierają PGE Energia Jądrowa, Areva, EDF, Ernst & Young, General Electric oraz Westinghouse.