W pogoni za sukcesem

Współczesny świat pędzi nieubłaganie. Przypomina rozwijającą zawrotną prędkość górską kolejkę, z każdym zakrętem pokonującą coraz bardziej karkołomną trasę. Jak utrzymać się w rozpędzonym pojeździe, zachowując jasny umysł, sprawność działania, najwyższą jakość produktów? Jak zachować konkurencyjność na globalnym, coraz bardziej zatłoczonym rynku?

Mimo coraz większej konkurencji wiele przedsiębiorstw odnosi sukcesy. Warto przyjrzeć się ich osiągnięciom, przeanalizować historię, poznać mechanizmy rządzące nowoczesnymi zakładami produkcyjnymi, wyróżnić najistotniejsze czynniki decydujące o ich sukcesie. Warto korzystać z doświadczeń innych. Warto chronić własny dorobek, tkwiący w pracownikach, recepturach, technologii produkcji, czyli potencjał i wiedzę – najcenniejsze dobro każdego zakładu produkcyjnego. Warto… zajrzeć do tematu numeru (str. 16) „Jak zostać liderem” oraz do działu Poradnik menedżera (str. 4), gdzie prezentowane są najlepsze praktyki w produkcji. Okazuje się, że liderzy stawiają nie tylko na maszyny i zmniejszanie kosztów produkcji poprzez cięcie wydatków. Koszty produkcji należy zmniejszać dzięki właściwie wdrożonym praktykom, procesom i systemom. Ważny jest też czynnik ludzki, czyli praca zespołowa, rozwijanie innowacyjności, szkolenie personelu.

Warto także zwrócić uwagę na materiały ceramiczne (str. 32), które w niektórych zastosowaniach dorównują, a nawet niekiedy przewyższają najczęściej stosowane metale. Autor artykułu wyjaśnia, dlaczego ceramika przyjmuje się opornie, mimo że ma niepodważalne zalety, np. wysoką sztywność i wytrzymałość wiązań również w wysokich temperaturach. Niektóre materiały ceramiczne o odpowiednio niskiej porowatości, których powierzchnię wypolerowano do wysokiej gładkości, mogą tworzyć pary cierne pracujące na sucho nawet przy znacznych naciskach i prędkościach.

Z kolei w artykule „Jak usunąć osady odkładające się we wnętrzu maszyn?” (str. 50) przedstawione są wyniki wdrożenia technologii elektrostatycznego oczyszczacza oleju oraz opis mechanizmu usuwania osadów z wewnętrznych powierzchni układu hydraulicznego w trakcie eksploatacji układu.

W raporcie „Jaka pompa do jakich zastosowań” (str. 37) omawiane są rodzaje pomp, prezentowane ich zalety i wady oraz zastosowania, w których najlepiej się sprawdzają. Trzeba wiedzieć, jakie nowe rozwiązania pojawiają się na polskim rynku, ale wybierać z nich te, które naprawdę przydadzą się w branży danego typu, w polskich realiach rynkowych. Tym bardziej że czeka nas kolejne wyzwanie.

Decyzja UEFA o powierzeniu Polsce i Ukranie przygotowania mistrzostw Europy Euro 2012 w piłce nożnej traktowana jest jako narodowy zaszczyt. Jedni uważają, że to dla Polski ogromna szansa, zastrzyk gotówki na rozbudowę infrastruktury, na doścignięcie Europy. Inni powątpiewają w rozsądne gospodarowanie zastrzykiem euro albo… martwią się brakiem rąk do pracy. Jedno jest pewne – pracy będzie dużo, a termin nie tak odległy. Już dziś trzeba zakasać rękawy.

Redakcja

Inżynieria & Utrzymanie Ruchu

Zakładów Przemysłowych