Varroc otworzył w Niemcach nowy zakład produkcyjny

Fot. Varroc

Varroc Lighting Systems, producent zewnętrznego oświetlenia dla przemysłu motoryzacyjnego, po otwarciu centrum badawczo-rozwojowego w Krakowie w 2019 r. ponownie inwestuje w Polsce. 26 lutego 2020 r. w Niemcach uruchomiony został nowy zakład, specjalizujący się w produkcji lamp przednich dla przemysłu motoryzacyjnego.

Nowa fabryka została wybudowana zgodnie z koncepcją Przemysłu 4.0 i jest jednym z najnowocześniejszych tego rodzaju zakładów produkujących lampy do samochodów. Inwestycja w Niemcach wyniosła blisko 55 mln euro.

Organizacja procesu produkcyjnego

Obszar produkcyjny składa się, podobnie jak puzzle, z zazębiających się elementów, co pozwala lepiej zagospodarować dostępne miejsce i efektywnie zorganizować przepływy produktów i wartości w fabryce.

Wykonane we wtryskarkach klosze lamp przednich trafiają do lakierni, w której nadawany jest im specyficzny wygląd i wytrzymałość mechaniczna. Dzięki temu produkowane lampy są odporne na działanie warunków atmosferycznych włącznie z promieniowaniem UV. Następnie wyroby są gromadzone i zgodnie z potrzebami trafiają na linie montażowe.

W zakładzie produkowane są też elementy kosmetyczne, które nadają kształt i niepowtarzalny wygląd lampom montowanym w pojazdach. Korzysta się tu również z technologii metalizacji. W trakcie kolejnego etapu produkcji na liniach montażowych składa się lampy z wyrobów i elementów wytwarzanych na miejscu oraz dostarczanych z zewnątrz.

Laboratoria są wyposażone m.in. w komory klimatyczne, w których można symulować wpływ warunków atmosferycznych na testowane gotowe wyroby, oraz ich wytrzymałość. Można badać również właściwości fotometryczne lamp.

Jedną z największych innowacji w nowym zakładzie jest tzw. Wirtualna Fabryka, która została opracowana przez inżynierów Varroc. Program pozwala wzmocnić system komunikacji online w procesie produkcji, w czasie rzeczywistym. Dzięki niemu można na bieżąco śledzić wyniki produkcji i natychmiast reagować na pojawiające się na różnych etapach problemy.

Fot. Bohdan Szafrański
Fot. Bohdan Szafrański

Powierzchnia, wydajność i zatrudnienie

Fabryka ma powierzchnię 25 tys. m2 – część produkcyjna to 14 tys. m2, z czego 2,5 tys. m2 stanowi strefa specjalna, w której zapobiega się ESD, czyli wyładowaniom elektrostatycznym mogącym uszkadzać podzespoły elektroniczne. Część magazynowa zajmuje powierzchnię ok. 5 tys. m2. Wydzielono też obszary techniczno-laboratoryjne i działu utrzymania ruchu.

W tej chwili zakład może produkować z wydajnością 600 tys. lamp rocznie. W ciągu najbliższego roku wielkość ta będzie się zwiększać i ostatecznie zakład osiągnie wydajność ponad 3,6 mln lamp rocznie. Obecnie zatrudnionych jest tutaj 170 osób, spośród których 80 pracuje bezpośrednio na produkcji. W związku ze spodziewanym szybkim rozwojem liczba pracowników zostanie podwojona. Fabryka ma już zamówienia z grupy PSA, Volkswagen (Skoda), a ponadto trwają rozmowy z innymi odbiorcami.

Firmie zależy na miejscach pracy dla osób wysoko wykwalifikowanych, techników i inżynierów. Ważne jest też położenie zakładu w regionie lubelskim, który jest zapleczem wykwalifikowanych pracowników. Lublin i cały region historycznie był ośrodkiem przemysłu motoryzacyjnego, co sprawia, że dostępne są tu wykwalifikowane i doświadczone kadry.

Fot. Varroc
Fot. Varroc
Fot. Varroc

Bohdan Szafrański