Zarządzanie Energią i Redukcja Konsumpcji
Opis szkolenia
Podczas szkolenia definiujemy kluczowe procesy zarządzania energią na przykładzie konkretnych zakładów oraz w odniesieniu do Państwa firmy. Dzięki temu jesteśmy w stanie już na szkoleniu stworzyć mapę obecnych procesów i zdefiniować plan akcji, który pozwoli zaoszczędzić pieniądze poprzez poprawę efektywności energetycznej. Oszczędności związane z energią często wiążą się ze zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz innymi oddziaływaniami środowiskowymi, które również omawiać będziemy w trakcie szkolenia. Kluczową częścią szkolenia jest mapowanie zużycia energii w zakładzie, które jest podstawą do dalszej zespołowej pracy w zakładzie i które powinno po szkoleniu stanowić rdzeń zarządzania energią. Na szkoleniu skupiamy się na zarządzaniu istniejącą instalacją, więc inwestycje w urządzenia energooszczędne nie są tematem tego szkolenia.
- System Zarządzania Energią ISO 50001 – wspólne wypełnienie audytu wskazującego stan obszaru zarządzania energią, który automatycznie wskazuje obszary priorytetowe do poprawy, omówienie składowych ISO 50001, wskazanie elementów kluczowych z punktu widzenia oszczędności pieniędzy.
- Mapowanie zużycia energii w zakładzie – ćwiczenie wskazujące obszary z największą konsumpcją energii danego typu, oznaczenie miejsc na których należy się skupić w naszych działaniach oraz definiowanie akcji od razu gotowych do wdrożenia, powiązanie zużycia energii z poziomem produkcji i wpływem na koszt jednostkowy produkcji.
- Dzielenie odpowiedzialności za zużycie energii – analiza struktury organizacyjnej firmy pod kątemodpowiedzialnych za konsumpcję energii poza działem utrzymania ruchu, wskazanie celów i działań dla działów produkcji, szkoleń i jakości.
- Zespoły ds. redukcji zużycia energii i identyfikacji przecieków – jak ustalić cele redukcji energii na poziomie linii produkcyjnej i konkretnej maszyny, jak stworzyć skuteczne zespoły ds. redukcji kosztów energii oraz jak przeprowadzać ich spotkania.
- Klucze podziału energii bez stosowania liczników – jak bezinwestycyjnie podzielić odpowiedzialność w zakładzie za zużycie energii oraz podzielić cele.
- Obchody i audyty energetyczne – gdzie kierować obchody, kto ma je wykonywać i jak często, jak sporządzić checklisty obchodu i kto ma je analizować.
- Główne obszary marnotrawienia energii – 7 marnotrawstw obszaru energii w przykładach z zakładów i jak ich unikać: nadprodukcja, nadmierna specyfikacja, niedostosowanie do poziomu i struktury produkcji, straty do odzysku i te nie do odzyskania, straty podczas przesyłu energii.
- Sposoby detekcji wycieków – prezentacja technicznych rozwiązań dostępnych na rynku oraz metodbezinwestycyjnych.
- Wskaźniki i codzienne zarządzanie energią – tablice wyników, codzienne i comiesięczne spotkania, sposoby raportowania
- Kaizen i warsztaty poprawy wyników – metody do codziennego i warsztatowego poprawiania wyników, sposoby przygotowania budżetu inwestycyjnego na kolejny rok
Program szkolenia
- System Zarządzania Energią ISO 50001
- Mapowanie zużycia energii w zakładzie
- Dzielenie odpowiedzialności za zużycie energii
- Zespoły ds. redukcji zużycia energii i identyfikacji przecieków
- Klucze podziału energii bez stosowania liczników
- Obchody i audyty energetyczne
- Główne obszary marnotrawienia energii
- Sposoby detekcji wycieków
- Wskaźniki i codzienne zarządzanie energią
- Kaizen i warsztaty poprawy wyników
Michał Parda – Trener
Michał Parda – Doświadczenie zdobywał początkowo w fabryce przetwórstwa drewna podczas wdrożenia i uruchomienia nowej linii produkcyjnej. Dalszą część kariery związał z branżą automotive , gdzie oprócz wsparcia wdrożeń nowych linii zajmował się usprawnieniem procesu produkcyjnego. Jednocześnie realizował projekty angażujące personel około-produkcyjny, w tym służby utrzymania ruchu. Jest zagorzałym zwolennikiem poszukiwania i eliminacji wszelkich rodzajów marnotrawstw przy użyciu narzędzi Lean SixSigma w całym przedsiębiorstwie. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie podczas studiów prowadzący badania na temat coachingu stosowanego w organizacjach pozarządowych. Doświadczenie trenerskie zdobywał pracując 4 lata w organizacjach pozarządowych w Polsce oraz na Słowenii, a także prowadząc szkolenia pracując dla firm szkoleniowych. Pracując w trzecim sektorze specjalizował się w promocji i pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych. Prowadził szkolenia i warsztaty w Polsce, Niemczech na Słowenii i Słowacji z zakresu umiejętności miękkich oraz na temat wykorzystania oprogramowania komputerowego w codziennej pracy. Pasjonuje się podróżami i realizuje swoją pasję odwiedzając rokrocznie 12 różnych państw.
Grupa docelowa
- Managerowie techniczni
- Specjaliści do spraw energii, doradcy energetyczni
- Osoby odpowiedzialne za zarządzanie energią
- Osoby, które w znacznym stopniu chciałyby obniżyć koszty energii wdrażając System Zarządzania Energią ISO 50001
Forma szkolenia
- Szkolenie prowadzone w grupach 5-12 uczestników.
- Interakcja z każdym z uczestników i odpowiedź na ich pytania dotyczące tematu szkolenia
- W trakcie szkolenia prowadzone są ćwiczenia i elementy warsztatowe oraz omawiane studia przypadku pozwalające lepiej zrozumieć omawiane kwestie
- Podczas szkolenia jest również czas przeznaczony na wzajemne dzielenie się doświadczeniami między uczestnikami szkolenia z różnych zakładów przemysłowych
- Szkolenie prowadzone w ośrodku szkoleniowym w Warszawie,
( na prośbę klienta możliwość organizacji szkolenia w innym mieście lub na terenie jego firmy )
Czas trwania oraz koszt
- 1 dzień (8 godzin)
- 995 PLN / dzień – zniżki przy zapisie na kilka szkoleń lub uczestnictwie w szkoleniu paru osób z jednej firmy
- Cena obejmuje obiad, przerwy kawowe oraz materiały szkoleniowe
- Cena nie zawiera zakwaterowania.
Termin
- Termin: 14 czerwca 2018 – zgłoszenia do 7 czerwca
Dane kontaktowe
- szkolenia@utrzymanieruchu.pl
- +48 22 852 44 15
- +48 506 036 262