Przekładnie pasowe i nie tylko

Systemy przenoszenia napędu mają długą historię. Już w początkach produkcji przemysłowej problemem było odpowiednie przeniesienie napędu na wykorzystywane w produkcji urządzenia i maszyny. Nowe technologie i materiały pozwalają sprostać wymaganiom stawianym przez nowoczesne procesy produkcyjne

Źródło: Conti Tech

Choć obecnie rozwój napędów i silników różnego typu, zwłaszcza elektrycznych, jest szybki, to problemy z przeniesieniem napędu nadal są istotne. Na rynku obserwuje się duże zainteresowanie rozwiązaniami, w których łączy się dynamiczne silniki z precyzyjnym sterowaniem. Czy można dziś mówić o marginalizacji przekładni pasowych? Zdania specjalistów są podzielone. Na pewno szybko rozwijają się obecnie udoskonalone napędy elektryczne i przeniesienia napędów zapewniające dużą precyzję ruchu. Bez napędów i silników elektrycznych trudno sobie wyobrazić nawet najprostszą aplikację, gdzie potrzebny jest ruch obrotowy czy liniowy. Rozwój technologii cyfrowych, a zwłaszcza precyzyjnego sterowania napędami, pozwala uzyskiwać zupełnie nowe funkcjonalności.

Obecnie w produkcji silników i różnorodnych systemów przenoszenia napędu stosuje się nowoczesne materiały. Daje to nowe, czasem zaskakujące możliwości nawet tam, gdzie wydawało się, że dane rozwiązanie skazane jest już na przejście do historii. Warto śledzić pojawiające się nowe rozwiązania i zamiast wymieniać zużywające się elementy w starych, eksploatowanych od lat systemach przeniesienia napędu, wymieniać je na urządzenia nowej generacji. W dłuższym czasie taka inwestycja jest uzasadniona ekonomicznie. Szczególnie tam, gdzie wchodzą systemy informatyczne, nowe rozwiązania potrafią z nimi współpracować, na przykład przekazując do systemu informacje o stanie zużycia napędu, co zapobiega przestojom. Nie zawsze jeszcze potrafimy patrzeć na eksploatację użytkowanego sprzętu w dłuższej perspektywie.

Autor: Bohdan Szafrański