PROTECH’08

    Tegoroczna edycja Targów PROTECH zgromadziła wielu producentów i dystrybutorów urządzeń dla działów utrzymania ruchu. Blisko 100 wystawców, około 3 tys. zwiedzających (w zdecydowanej większości tzw. kwalifikowanych) – to najkrótszy bilans targów PROTECH ‘08.

    Bezsprzecznie hitem tegorocznych targów było stoisko firmy FANUC Robotics Polska, na którym można było obejrzeć roboty symulujące pracę na stanowiskach spawalniczych.

    ###NEWS_VIDEO_1###

    Mówi Konrad Grohs, Country Manager, FANUC Robotics Polska:  

    Na tegorocznych targach PROTECH08 firma FANUC Robotics zaprezentowała trzy stanowiska obrazujące zastosowanie robotów FANUC w trzech aplikacjach najczęściej występujących w polskim przemyśle. Pierwszą z nich było  zrobotyzowane stanowisko do spawania łukiem krytym w układzie Tandem, stworzone przy współpracy z firmą Lincoln Electric. Konstrukcja ta otrzymała główną nagrodę za najlepszy produkt zaprezentowany podczas targów EXPOWELDING 2008. Stanowisko zostało zbudowane w oparciu o robota FANUC R-2000 165F i dwa źródła Power Wave AC/DC 1000.  Aplikacja jest dedykowana głównie dla grubościennych elementów o znacznych gabarytach jak np. walczaki czy zbiorniki ciśnieniowe. Charakter tej konstrukcji pozwala na spawanie różnorodnych elementów przy pomocy jednego robota długich, prostoliniowych spawów, ale także spawania dodatkowych elementów i prowadzenie  spawów o złożonej trajektorii. W konwencjonalnych rozwiązaniach MIG MAG można osiągnąć wydajność do 10 kg na minutę spoiny, dla łuku krytego w układzie Tandem wynik ten jest kilkukrotnie wyższy. Dodatkowo interfejs komunikacyjny pomiędzy źródłami, które palą dwa niezależne łuki, zabezpiecza przed niekorzystnym wpływaniem na siebie obu łuków.

    ###NEWS_VIDEO_2###

    Dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady prowadzone w czterech grupach tematycznych (Maintech, Designtech, Systech oraz Robotech).  Utrzymanie Ruchu patronowało dwudniowemu seminarium Maintech. Poruszano w nich przede wszystkim zagadnienia związane z utrzymaniem ruchu, takie jak dobór i eksploatacja środków smarowych i cieczy hydraulicznych, analiza wibracji, tomografia przemysłowa, oszczędzanie energii, oprogramowanie i diagnostyka dla przemysłu. Poruszono także sprawy bezpieczeństwa pracowników oraz zarządzania działem utrzymania ruchu.

    W trakcie uroczystego bankietu w pierwszym dniu targów wręczono dyplomy dla zwycięzców konkursu Fabryka Roku. Tytuł ten zdobyła firma Tyco Electronics Polska z Bydgoszczy, która jest częścią korporacji Tyco Electronics. Firma zajmuje się produkcją różnego rodzaju złącz elektrycznych i światłowodowych, podzespołów elektronicznych, przewodów, itp. W firmie szczególnie dużą uwagę przykłada się do spraw związanych z zapobiegawczym utrzymaniem ruchu. Stosuje także nowoczesne metody zarządzania produkcją. W imieniu Tyco Electronics Polska dyplom odebrali – Andrzej Mrozik, dyrektor generalny oraz członek zarządu i Rafał Radwański – dyrektor techniczny.

    Drugie miejsce w konkursie zajęła firma Polimex-Mostostal z Siedlec, zajmująca się produkcją wyrobów stalowych oraz usługami montażowymi. Dyplom w jej imieniu odebrał Lucjan Rudnicki, kierownik sekcji informatyki Zakładu Wyrobów Stalowych.

    Wyróżnieniem postanowiliśmy uhonorować firmę BIS MainServ z Warszawy. Firma, będąca częścią niemieckiego koncernu Bilfinger Berger Industrial Services AG, jest dostawcą usług kompleksowego utrzymania ruchu dla przemysłu w Polsce, głównie w energetyce. Dyplom odebrał Bogusław Gruszka, pełnomocnik zarządu ds. zarządzania wiedzą.

    Dziękujemy bardzo za uczestniczenie w targach i seminariach PROTECH ‘08 i już dziś zapraszamy na kolejną edycję, która odbędzie się 18-19 listopada 2009 r. w Hali Stulecia we Wrocławiu