Nokia z kompleksową ofertą rozwiązań dla przemysłu

Nokia Solutions and Networks to jeden z czołowych producentów i dostawców technologii sieciowych, wykorzystywanych w projektach telekomunikacyjnych i przemysłowych. Od tego roku rozpoczęła w Polsce współpracę z dystrybutorem – firmą Veracomp – Exclusive Networks, dzięki której rozwiązania sieciowe mogą być jeszcze łatwiej dostępne. Z jakich rozwiązań Nokii może korzystać branża przemysłowa?

Szerokie portfolio produktów pozwala dostarczać kompleksowe rozwiązania, obejmujące systemy teletransmisyjne, urządzenia brzegowe, systemy sterowania i aplikacje przystosowane do obsługi procesów. Współpracując z wieloma dostawcami urządzeń przemysłowych w zakresie integracji systemów, Nokia dostarcza specjalistyczne narzędzia, które umożliwiają współpracę z nowymi technologiami, optymalizują proces produkcji, wpływają na niezawodność systemów oraz bezpieczeństwo.

Główne rozwiązania sieciowe w portfolio Nokii to:

  • przełączniki i routery dla sieci IP/MPLS,
  • urządzenia światłowodowe GPON dla operatorów telekomunikacyjnych oraz ISP,
  • systemy DWDM do budowy szkieletowych sieci transmisji danych,
  • rozwiązania Private LTE/5G, umożliwiające budowę dedykowanych sieci na potrzeby przemysłu, infrastruktury użytkowej czy transportu.

Komunikacja przewodowa, radiowa, światłowodowa

Wieloletnie doświadczenia w pacy z operatorami oraz rozwijające się technologie pozwalają obecnie budować nowoczesne sieci hybrydowe wykorzystywane nie tylko na potrzeby operatorów telekomunikacyjnych, ale dostosowane do potrzeb świata przemysłu, transportu, energetyki i wszelkiego rodzaju infrastruktury użytkowej w miastach.

Do ich realizacji Nokia dostarcza szereg rozwiązań, wykorzystujących zróżnicowane technologie. Produkty do transmisji bezprzewodowej producent ulokował w segmencie nazywanym Nokia Wireless Enterprise.

Szkielet sieci budowany jest w oparciu o sprawdzone technologie, tj. DWDM, radiolinie, IP/MPLS, które dostosowane zostały do zastosowań przemysłowych, często wyróżniających się niesprzyjającymi warunkami pracy: dużą wilgotnością, zakłóceniami czy, wysokimi lub niskimi temperaturami. Do tego obszaru zostały również dostosowane systemy łączności mobilnej LTE, 5G, współpracujące z szeroką gamą urządzeń brzegowych oraz elementów infrastruktury przemysłowej. Stanowią one wsparcie w budowaniu sieci „Field Area Network”, w których tradycyjne sieci przewodowe LAN oraz WAN mogą zostać rozciągnięte na dodatkowe obszary przedsiębiorstwa, czyli właśnie tam gdzie brakuje tradycyjnej sieci kablowej. Niezawodność, szybkość transmisji oraz minimalne opóźnienia to podstawowe atrybuty nowoczesnych sieci 5G dla przemysłu, które zrewolucjonizowały sposób budowania i funkcjonowania nowoczesnej infrastruktury przemysłowej oraz IoT.

Zapowiadane przez UKE uwolnienie w Polsce pasm częstotliwości dla przemysłu w przyszłym roku z pewnością wpłynie na szerokie zastosowanie technologii mobilnych w sieciach przedsiębiorstw, ale również w innych obszarach jak transport, energetyka czy infrastruktura w miastach.

Sieci te mogą być zrealizowane na trzy sposoby:

W pierwszym z nich cała infrastruktura telekomunikacyjna 5G z systemem zarządzania i wykorzystywanymi aplikacjami będzie w posiadaniu przedsiębiorstwa.

Drugi model zakłada, że na terenie przedsiębiorstwa jest zainstalowana cała niezbędna infrastruktura techniczna, natomiast zarządzanie i wykorzystywane aplikacje są świadczone w formie usługi w Data Center Nokii (Nokia Digital Automation Cloud – NDAC).

Trzeci model to usługa świadczona przez operatorów, którzy w oparciu o swoją infrastrukturę na danym terenie, świadczą usługi dla poszczególnych przedsiębiorstw. Poszczególne sieci są od siebie odseparowane logicznie, a zarządzanie i wykorzystywane przez nie aplikacje są dostarczane z chmury operatora.

Do realizacji tego typu projektów Nokia dostarcza rozwiązania radiowe i teletransmisyjne, których pojemność i przepustowość można dostosować do indywidualnych potrzeb klienta. Poszczególne modele pozwalają budować infrastrukturę bezprzewodową zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Kolejny obszar to rozwiązania Nokia Mission Critical, wykorzystywane do budowy sieci krytycznych dla różnego rodzaju służb przemysłowych, ratunkowych czy interwencyjnych. Są one realizowane w oparciu o dedykowane produkty: przemysłowe mobilne urządzenia klienckie (transmitujące: głos, video, wyposażone w geolokalizację), systemy radiowe, urządzenia szkieletowe, aplikacje obsługujące wymagane procesy.

NDAC (Nokia Digital Automation Cloud) 

NDAC to centralne, chmurowe środowisko zarządzania elementami ekosystemu producenta wraz z zestawem łatwo dobieralnych i konfigurowalnych aplikacji opracowywanych przez Nokię oraz niezależnych producentów oprogramowania ISV. Tworzą one spójny system, który: zarządza infrastrukturą teletransmisyjną, automatyzuje i modeluje procesy produkcyjne, monitoruje i kontroluje procesy fizyczne, urządzenia oraz elementy infrastruktury, przetwarza dane w czasie rzeczywistym, reaguje na zdarzenia i umożliwia współpracę z systemami zewnętrznymi. NDAC jest zcentralizowanym systemem zarządzania przedsiębiorstwem obejmującym wszystkie aspekty techniczne, który pozyskuje dane, przetwarza je i na tej podstawie kontroluje procesy pomagając w transformacji do automatycznego i skomunikowanego ze światem przemysłu 4.0.

Industrial Edge dla przemysłu 4.0

Cyfrowa transformacja, która toczy się obecnie w przemyśle zmienia obraz funkcjonowania przedsiębiorstw. Powszechna automatyzacja, wymiana danych pomiędzy systemami, modelowanie procesów w czasie rzeczywistym, interfejsy do współpracy z zewnętrznymi kontrahentami, integracja z systemami ERP wiąże się z koniecznością transmisji oraz przetwarzania bardzo dużej ilości danych. Z punktu widzenia wolumenu danych oraz tolerancji na opóźnienia, ich przetwarzanie na potrzeby procesów w architekturze centralnej nie zawsze jest efektywne i do zaakceptowania. Inną kwestią jest potrzeba utrzymywania strategicznych zasobów i danych lokalnie w Data Center przedsiębiorstwa.

Oparty na rozwiązaniu chmurowym NDAC system Nokia MX Industrial Edge jest odpowiedzią na te wymagania.

Nokia MX Industrial Edge to wydajna i odporna na awarie platforma zaprojektowana dla krytycznych potrzeb przemysłowych. Jest rozwiązaniem brzegowym dostarczanym w wersjach przystosowanych do obsługi małych, średnich i dużych wdrożeń przemysłowych. Podłączona lokalnie do infrastruktury przedsiębiorstwa np. z wykorzystaniem łączności bezprzewodowej Private LTE/5G lub światłowodowej, pozwala zarządzać elementami infrastruktury, zbiera i przetwarza informacje płynące z sieci w czasie rzeczywistym, chroni dane przedsiębiorstwa utrzymując je lokalnie, realizuje intensywne obliczeniowo zadania wspierane mechanizmami uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji, zapewniając sprawną i optymalną obsługę procesów produkcyjnych. Wyposażona w aplikacje, które do tej pory były dostarczane tylko w postaci usług chmurowych, pozwala elastycznie dostosować się do potrzeb konkretnej implementacji. Może stanowić lokalne centrum zarządzania lub być elementem skalowalnej sieci przedsiębiorstwa, w której wymagające zasobów operacje przetwarzania danych oraz bieżąca obsługa elementów sieci przemysłowej są realizowane lokalnie, a tylko ich wyniki trafiają do centrum zarządzania w Data Center.

Platforma Impact

Wiedza na temat działania sieci bezprzewodowych zdobyta u operatorów dotycząca typowych sieci komercyjnych pozwoliła na opracowanie platformy, która zbiera komunikaty ze wszystkich rodzajów urządzeń teletransmisyjnych, OT, IoT, systemów sterowania, baz danych i jest w stanie skutecznie nimi zarządzać. Zapewnia bezpieczeństwo, narzędzia analityczne i usługi niezbędne do poprawnego funkcjonowania procesów.

Informacje są zbierane, przetwarzane i prezentowane poszczególnym jednostkom organizacyjnym, adekwatnie do ich potrzeb. Umożliwia to dynamiczne planowanie zasobów, usprawnia działania operacyjne, umożliwia audyt i efektywne koordynowanie łańcucha dostaw.

Nokia Analitics – Big data oraz IoT jako nowe wyzwania dla analityki

Częsty problem przedsiębiorstw to wiele baz danych i systemów, biorących udział w procesie. Ich integracja w celu ujednolicenia danych i kompleksowego zarządzania zasobami zawsze stanowiła wyzwanie.

Problem ten wynika z faktu, że firmy gromadzą obecnie bardzo duże ilości danych. W tej sytuacji poważnym utrudnieniem jest ich przetwarzanie, by następnie na tej podstawie skutecznie podejmować decyzje i odpowiednie działania. Podstawowa analityka, która dostarcza informacji na temat tego, co faktycznie się stało nie jest już wystarczająca, podobnie jak analityka diagnostyczna, która odpowiada na pytania: gdzie, kiedy czy dlaczego. Sprawne planowanie procesów wymaga obecnie przewidywania, co dopiero może się wydarzyć, tak aby poprzez odpowiednie działania prewencyjne można było uniknąć potencjalnych problemów. Te wyzwania są możliwe do zrealizowania dzięki analityce predykcyjnej oraz decyzyjno-biznesowej, oferowanej dzięki rozwiązaniom Nokii.

Nokia Scene Analitics na potrzeby monitoringu

Ciekawym przykładem zastosowania narzędzi analitycznych są również systemy związane z monitoringiem wizyjnym. Analiza obrazu z wielu kamer przez człowieka nie jest efektywna. W dużych obiektach, gdzie mamy do czynienia z dziesiątkami i setkami urządzeń wideo (wspieranych niekiedy przez drony wyposażone w kamery), niezbędne stają się systemy automatycznej analizy obrazu, które wspierane przez mechanizmy sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego identyfikują i klasyfikują obiekty, analizują ruch, aby na tej podstawie wykrywać anomalie. Te systemy i technologie rozwijane są w Nokia Bell Labs. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia firm wielooddziałowych, w których informacje są pozyskiwane w innym miejscu niż to, w którym następnie dane są przetwarzane. Dla takich implementacji stosowane są systemy analityczne na brzegu sieci (w poszczególnych lokalizacjach), z których do centrum danych przesyłane są jedynie przetworzone informacje. To ogranicza wolumen ruchu, usprawnia proces analizy alarmów i podejmowania decyzji.

Centrum sterowania może być wyposażone w tzw. „wideo ścianę”, która zbiera dane z różnych systemów, interpretuje alarmy i przekazuje informację o nich do odpowiednich służb.

Przykładem zastosowania może być infrastruktura zarządzająca miastem, w którym są zlokalizowane zarówno obiekty przemysłowe, jak i codziennego użytku. System dostosowany do potrzeb określonej implementacji dostarcza zbiorczych informacji, które mogą posłużyć do podjęcia określonych działań przez służby reagowania, ale również przez zespoły odpowiedzialne za utrzymanie, np. dyspozytorów ruchu, ekipy remontowe. Może również integrować się z dowolnym, wykorzystywanym systemem. Podobnie rozwiązanie może być zastosowane w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych, spółkach gazowych, paliwowych i energetycznych, w których wyniki jego pracy są dostarczane do odpowiednich jednostek organizacyjnych w celu podjęcia dalszych działań.

Nokia dla przemysłu

Nokia opracowuje rozwiązania klasy przemysłowej dla zakładów produkcyjnych, energetyki czy sektora kolejowego, które umożliwiają transformację cyfrową w ramach Przemysłu 4.0 oraz budowę rozwiązań Private LTE. Korzysta z nich ponad 1300 sieci przemysłowych rozmieszczonych na całym świecie.

Chcesz skorzystać z rozwiązań Nokii dla przemysłu? Skontaktuj się z firmą Veracomp – Exclusive Networks, która jest jedynym dystrybutorem rozwiązań tego producenta w Polsce: nokia@veracomp.pl.