Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Zmiany są konieczne

-- wtorek, 15 maj 2018

Po przeprowadzce naszego wydawnictwa do nowego biura zauważyłem, jak łatwo przychodzi nam kształtowanie nowych nawyków w nowym otoczeniu. Dla przykładu: lokalizacja ekspresu do kawy. Najważniejsze jest, by wiodąca do niego ścieżka była jasna i klarowna (szczególnie dla mnie przed godziną 8 rano ma to fundamentalne znaczenie). W przeciwnym razie cały dzień będzie można spisać na straty.

Nowe nawyki to chociażby układanie rzeczy w odpowiednim miejscu, przyzwyczajanie się do nowych foteli biurowych czy dostosowywanie naszego najbliższego otoczenia do własnych potrzeb. Wiadomo – niezbędne narzędzia do pracy mamy te same, jednak ze względu na nowe środowisko pracy musimy niejako od nowa znajdować ścieżki efektywnego ich wykorzystywania.

Trudne, ale potrzebne

Przeprowadzka do nowego miejsca pracy nie zawsze przebiega gładko, ponieważ do wielu rzeczy należy się przyzwyczaić i wiele rzeczy wymaga reorganizacji. Dlaczego zatem zdecydowaliśmy się na nią? To proste – zwyczajnie potrzebowaliśmy zmiany.

Zmiany są kłopotliwe. Często są też niewygodne. Wymagają odwagi, czasem zaangażowania większego kapitału. Jednak ostatecznie proces zmian to tylko droga, a nie cel sam w sobie. Jeśli przeanalizujemy punkt, z którego startowaliśmy, dojdziemy do wniosku, że wszystkie niedogodności, bałagan czy nawet brak przekonania co do słuszności naszej decyzji ostatecznie się opłaciły.

Ten aspekt jest często pomijany przez przedsiębiorstwa, które chcą dokonać reorganizacji. Zmiana procesu produkcji na całkowicie zdigitalizowany, z szerokim wdrożeniem nowoczesnych systemów i urządzeń cyfrowych, wiąże się oczywiście ze wszystkimi wspomnianymi problemami, ale są także inne. Zbudowanie przedsiębiorstwa cyfrowego jest trudne do przeprowadzenia, ponieważ dopóki produkcja przebiega sprawnie, trudno przewidzieć wszystkie możliwe zagrożenia. Jednak zmiany są nieuniknione.

Dostrzec korzyści

Za przeprowadzeniem modernizacji przemawia wiele argumentów. Przedsiębiorcy często nie chcą stosować ryzykownych i niesprawdzonych nowinek technologicznych. Jednak z mojego doświadczenia wynika, że najwięksi gracze na rynku nie obawiają się ryzyka. Firmy, które już zdecydowały się na cyfryzację produkcji, dostrzegają wymierne korzyści i dzięki temu zyskują przewagę nad konkurencją.

Z drugiej strony przedsiębiorcy niezdecydowani powinni wziąć pod uwagę, że odłożenie na bok kosztów i skupienie się na wydajności operacji i usprawnieniu łańcucha dostaw jest realną wartością dla funkcjonowania zakładu. Nieważne, czy nazwiemy to Przemysłowym Internetem Rzeczy, czy czwartą rewolucją w przemyśle – ważne, że umiejętne adaptowanie dostępnych technologii i strategii jest kluczowe dla wykorzystania ich potencjału.

Rola lidera

Wiadomo – proces zmian nigdy nie przebiega łatwo. Jak już wspomniałem, zmiany nastręczają kłopotów. Potrzebna jest zatem chęć skutecznego ich przeprowadzenia, aż do samego końca. Trzeba zmotywować swój zespół do wytrwałości i skupienia się na efekcie końcowym. I to jest rola lidera zespołu: pomóc sprawnie przeprowadzić cały zespół od początku aż do zakończenia przedsięwzięcia.

Coś więcej niż ciągłe udoskonalanie

Na szczęście zmian nie trzeba przeprowadzać jednorazowo. Każdy proces modernizacji można rozłożyć na etapy – powolne próby i testy, sprawdzanie nowych, wdrożonych rozwiązań, a w przypadku powodzenia – powielanie zmian. Bardzo popularnym pojęciem ostatnio jest „ciągłe udoskonalanie” („continuous improvement”). Jest to dobra metodyka, do zastosowania w każdym przedsiębiorstwie, jednak proces zmian to coś innego. Polega on na porzuceniu utartej ścieżki „ciągłego udoskonalania” na rzecz czegoś większego, nieznanego, ale ostatecznie bardziej efektywnego.

Lepsze jest… lepsze

Zmiany są konieczne w dzisiejszej rzeczywistości produkcyjnej. Nie istnieje też moment, w którym moglibyśmy stwierdzić, że tych zmian już wystarczy. Wszyscy działający w produkcji zaczynają dostrzegać wyraźne korzyści ze zmieniającej się obecnie technologii. Przedsiębiorcy nie mogą pozwolić sobie na zastój i stagnację – muszą wprowadzać zmiany. Nie wierzmy powiedzeniu: „Lepsze jest wrogiem dobrego”. Lepsze jest po prostu lepsze.

Bob Vavra, redaktor naczelny Plant Engineering


Przeczytaj także

Aparatura przemysłowa firmy NOARK Electric
W ofercie firmy NOARK Electric dostępna jest aparatura przeznaczona do zabezpieczenia instalacji elektrycznych przed skutkami przeciążeń oraz zwarć, do prądu znamionowego 800 A, a także styczniki o... więcej »
Technologie, które przynoszą zyski, wg firm z sektora MŚP
Zdaniem respondentów badania „Smart Industry Polska 2018” największe znaczenie w zwiększaniu konkurencyjności i poprawie pozycji rynkowej firmy ma automatyzacja linii produkcyjnych, wykorzystanie... więcej »
Efektywne utrzymanie ruchu: większa wydajność dzięki wyraźnym znakom komunikacji wizualnej
Utrzymanie ruchu w zakładzie to zadanie, które umożliwia osiągnięcie i utrzymanie założonych mocy produkcyjnych. Często zabiegi takie wymagają tymczasowego ograniczenia produkcji, przez co wydajność... więcej »
Mini żuraw Jekko SPX424 – idealny w branży utrzymania ruchu
Sektor mini żurawi w Polsce stale się rozwija. Rynek wymaga dźwigów, które są coraz bardziej kompaktowe, ale mają taki sam udźwig ze względów ekonomicznych, kosztów, potencjału, logistyki,... więcej »
Nowa marka olejów i smarów na polskim rynku
Chevron Lubricants – światowy producentów olejów i smarów – wprowadza zmiany w swoim portfolio produktów dla polskich kierowców, rolników i przemysłu. Produkty firmy sprzedawane będą teraz w całej... więcej »
Powłoki ceramiczne o wysokiej odporności na zużycie
Metody zabezpieczania i naprawy wyposażenia zakładu Bardzo gładkie i błyszczące, odporne na zużycie powłoki ceramiczne na bazie żywic epoksydowych zwiększają efektywność sprzętu oraz jego... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Konferencja zakupowa - PROCON Manufacturing 2018
2018-05-24 - 2018-05-25
Miejsce: Wrocław
ITM - Polska Innowacje-Technologie-Maszyny
2018-06-05 - 2018-06-08
Miejsce: Poznań
Process Automation
2018-06-07 - 2018-06-08
Miejsce: Toruń
MAINTECH
2018-06-12 - 2018-06-12
Miejsce: Wrocław

Katalog

MEWA TEXTIL-SERVICE SP. Z O.O.
MEWA TEXTIL-SERVICE SP. Z O.O.
Andersa 15
41-200 Sosnowiec
tel. 32 363 82 60

zobacz wszystkie
SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2018 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce