Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Zmiany są konieczne

-- wtorek, 15 maj 2018

Po przeprowadzce naszego wydawnictwa do nowego biura zauważyłem, jak łatwo przychodzi nam kształtowanie nowych nawyków w nowym otoczeniu. Dla przykładu: lokalizacja ekspresu do kawy. Najważniejsze jest, by wiodąca do niego ścieżka była jasna i klarowna (szczególnie dla mnie przed godziną 8 rano ma to fundamentalne znaczenie). W przeciwnym razie cały dzień będzie można spisać na straty.

Nowe nawyki to chociażby układanie rzeczy w odpowiednim miejscu, przyzwyczajanie się do nowych foteli biurowych czy dostosowywanie naszego najbliższego otoczenia do własnych potrzeb. Wiadomo – niezbędne narzędzia do pracy mamy te same, jednak ze względu na nowe środowisko pracy musimy niejako od nowa znajdować ścieżki efektywnego ich wykorzystywania.

Trudne, ale potrzebne

Przeprowadzka do nowego miejsca pracy nie zawsze przebiega gładko, ponieważ do wielu rzeczy należy się przyzwyczaić i wiele rzeczy wymaga reorganizacji. Dlaczego zatem zdecydowaliśmy się na nią? To proste – zwyczajnie potrzebowaliśmy zmiany.

Zmiany są kłopotliwe. Często są też niewygodne. Wymagają odwagi, czasem zaangażowania większego kapitału. Jednak ostatecznie proces zmian to tylko droga, a nie cel sam w sobie. Jeśli przeanalizujemy punkt, z którego startowaliśmy, dojdziemy do wniosku, że wszystkie niedogodności, bałagan czy nawet brak przekonania co do słuszności naszej decyzji ostatecznie się opłaciły.

Ten aspekt jest często pomijany przez przedsiębiorstwa, które chcą dokonać reorganizacji. Zmiana procesu produkcji na całkowicie zdigitalizowany, z szerokim wdrożeniem nowoczesnych systemów i urządzeń cyfrowych, wiąże się oczywiście ze wszystkimi wspomnianymi problemami, ale są także inne. Zbudowanie przedsiębiorstwa cyfrowego jest trudne do przeprowadzenia, ponieważ dopóki produkcja przebiega sprawnie, trudno przewidzieć wszystkie możliwe zagrożenia. Jednak zmiany są nieuniknione.

Dostrzec korzyści

Za przeprowadzeniem modernizacji przemawia wiele argumentów. Przedsiębiorcy często nie chcą stosować ryzykownych i niesprawdzonych nowinek technologicznych. Jednak z mojego doświadczenia wynika, że najwięksi gracze na rynku nie obawiają się ryzyka. Firmy, które już zdecydowały się na cyfryzację produkcji, dostrzegają wymierne korzyści i dzięki temu zyskują przewagę nad konkurencją.

Z drugiej strony przedsiębiorcy niezdecydowani powinni wziąć pod uwagę, że odłożenie na bok kosztów i skupienie się na wydajności operacji i usprawnieniu łańcucha dostaw jest realną wartością dla funkcjonowania zakładu. Nieważne, czy nazwiemy to Przemysłowym Internetem Rzeczy, czy czwartą rewolucją w przemyśle – ważne, że umiejętne adaptowanie dostępnych technologii i strategii jest kluczowe dla wykorzystania ich potencjału.

Rola lidera

Wiadomo – proces zmian nigdy nie przebiega łatwo. Jak już wspomniałem, zmiany nastręczają kłopotów. Potrzebna jest zatem chęć skutecznego ich przeprowadzenia, aż do samego końca. Trzeba zmotywować swój zespół do wytrwałości i skupienia się na efekcie końcowym. I to jest rola lidera zespołu: pomóc sprawnie przeprowadzić cały zespół od początku aż do zakończenia przedsięwzięcia.

Coś więcej niż ciągłe udoskonalanie

Na szczęście zmian nie trzeba przeprowadzać jednorazowo. Każdy proces modernizacji można rozłożyć na etapy – powolne próby i testy, sprawdzanie nowych, wdrożonych rozwiązań, a w przypadku powodzenia – powielanie zmian. Bardzo popularnym pojęciem ostatnio jest „ciągłe udoskonalanie” („continuous improvement”). Jest to dobra metodyka, do zastosowania w każdym przedsiębiorstwie, jednak proces zmian to coś innego. Polega on na porzuceniu utartej ścieżki „ciągłego udoskonalania” na rzecz czegoś większego, nieznanego, ale ostatecznie bardziej efektywnego.

Lepsze jest… lepsze

Zmiany są konieczne w dzisiejszej rzeczywistości produkcyjnej. Nie istnieje też moment, w którym moglibyśmy stwierdzić, że tych zmian już wystarczy. Wszyscy działający w produkcji zaczynają dostrzegać wyraźne korzyści ze zmieniającej się obecnie technologii. Przedsiębiorcy nie mogą pozwolić sobie na zastój i stagnację – muszą wprowadzać zmiany. Nie wierzmy powiedzeniu: „Lepsze jest wrogiem dobrego”. Lepsze jest po prostu lepsze.

Bob Vavra, redaktor naczelny Plant Engineering


Przeczytaj także

Aglomeracja Wrocławska: Vibroacoustic rozbuduje fabrykę automotive w Środzie Śląskiej
Vibracoustic, dostawca usług w zakresie technologii antywibracyjnych dla przemysłu motoryzacyjnego, rozbudowuje fabrykę Środa Śląska I inwestując cztery miliony euro. W ten sposób firma umacnia... więcej »
Modernizacja systemu oświetleniowego
Rozwój technologii LED oraz jej bardziej przystępna obecnie cena sprawiają, że coraz częściej stosowana jest ona w aplikacjach oświetlenia w zakładach przemysłowych. Modernizacja instalacji... więcej »
Nowy smar dla branży spożywczej i producentów opakowań

ExxonMobil rozszerzył ofertę olejów i smarów dla przemysłu o produkt Mobil SHC Grease 462 PF. Ten wysokiej jakości smar syntetyczny jest przeznaczony do zastosowań wysokotemperaturowych w produkcji... więcej »
Szybko jak w przypadku służb ratowniczych: usługa drukowania 3D igus dla części odpornych na zużycie
Firma igus w ramach usługi produkcji addytywnej produkuje część zamienną dla berlińskiej firmy Blackcam w ciągu zaledwie kilku godzin. Co robisz, gdy nagle ważna część wystawy zniknie w drodze na... więcej »
Bezpieczeństwo dostaw energii, czyli zrównoważona energia po konkurencyjnych cenach
Komisja Europejska zatwierdziła mechanizmy zdolności wytwórczych w Belgii, Francji, Niemczech, Grecji, we Włoszech i w Polsce. KE stwierdziła, że środki te przyczynią się do... więcej »
Trwa rejestracja na Konferencję Automotive
W dniach 6-7.09.2018 w Zakopanem odbędzie się czwarta edycja konferencji Automotive, jednego z największych w Polsce spotkań branży motoryzacyjnej. Partnerem Technologicznym wydarzenia jest firma... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Konferencja Automotive
2018-09-06 - 2018-09-07
Miejsce: Zakopane
ENERGETAB Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie
2018-09-11 - 2018-09-13
Miejsce: Bielsko Biała
ROBOTECH Robotics Technology Conference
2018-09-18 - 2018-09-18
Miejsce: Wrocław
VI Międzynarodowa Konferencja HAZEX
2018-09-20 - 2018-09-21
Miejsce: Kraków
Forum Mycia Przemysłowego 

2018-09-26 - 2018-09-27
Miejsce: Wrocław
IV Europejski Kongres Lean Manufacturing
2018-09-28 - 2018-09-29
Miejsce: Katowice
SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2018 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce