Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

W branży produkcyjnej jest miejsce na indywidualizm

-- piątek, 08 czerwiec 2018

Każdy z nas tego doświadczył. Przez wiele lat na początku każdego roku szkolnego stawaliśmy oko w oko z naszymi nauczycielami. Byliśmy skazani na swoje towarzystwo przez kolejnych 10 miesięcy, zatem jedynym pocieszeniem był fakt, że ostatecznie nas – uczniów było więcej niż ich – nauczycieli.

Przez te lata zaobserwowałem dwa typy nauczycieli. Jedni zadają sobie pytanie: „Czego moi uczniowie muszą się nauczyć?”, drudzy zaś: „Czego ja muszę nauczyć moich uczniów?”. Zauważyłem też, że lepiej wspominam te przedmioty, gdzie potrzeby i możliwości uczniów były weryfikowane i oceniane przed rozpoczęciem nauki. Wymagało to, oczywiście, zrozumienia, że uczeń jest najważniejszym elementem całej układanki i to on jest punktem wyjścia. Każde dziecko jest bowiem inne – różni się od innych intelektem, charakterem, osobowością i środowiskiem, z którego pochodzi.


Dlatego właśnie praca nauczyciela jest taka trudna. Ale nie tylko: muszą oni nieustannie się rozwijać i dostosowywać swój system nauczania do nowych pokoleń uczniów.

Indywidualizm w produkcji

Przemysł, zakład produkcyjny i wreszcie linia produkcyjna to zupełnie co innego, a w zasadzie dokładna odwrotność tego, co chcielibyśmy mieć przed oczami, słysząc sformułowanie „system edukacji”. Jednak popatrzmy na to, co stało się z rynkiem produkcji podczas ostatniej dekady – przyjęliśmy ideę produkcji w jednej partii. W ten sposób możemy chociażby produkować pojedyncze auta z określonym opcjonalnym wyposażeniem na tej samej linii. Auta pochodzą z tej samej fabryki, ale ostatecznie są bardzo różne, zgodnie z różnymi oczekiwaniami klientów. Podstawą jest dany model, którego baza (karoseria, silnik, zawieszenie) jest niezmienna, jednak produkt końcowy jest dopasowany do indywidualnej wizji kupującego.

Rekrutować inaczej

Kiedy więc szukamy kadry zarządzającej tym procesem produkcyjnym, musimy ponownie postawić na indywidualne podejście. Szukamy potencjalnego pracownika, patrząc na to, co może on zaoferować na danym stanowisku (a w ostatecznym rozrachunku – całemu przedsiębiorstwu). Odchodzi się od podejścia, w którym szuka się kandydata mającego tylko „wpasować się” w nasze oczekiwania i nasz obraz tego stanowiska. Stawiamy sobie pytanie: „Czy jesteśmy w stanie nauczyć danego kandydata pracy w naszym systemie?”.

Jeżeli miałbym wskazać najważniejsze, czego nauczyliśmy się w branży przez ostatnią dekadę, byłby to fakt, że poczucie osobliwości i wyjątkowości w produkcji nieco przyćmiło sposób, w jaki rekrutowaliśmy naszych kandydatów, i często uniemożliwiało pozyskanie utalentowanych pracowników. Musimy popierać ideę, że nawet w zawodzie wymagającym bezkompromisowego skupienia się na bezpieczeństwie ludzi oraz jakości procesu i końcowego produktu, jest miejsce na błyskotliwe umysły mogące usprawnić produkcję.

Walczymy o talenty w naszej branży w czasach, kiedy zarządzanie danymi i dostępna technologia to najlepsze z narzędzi, jakimi kiedykolwiek dysponowaliśmy. Musimy skupić się na pozyskiwaniu nowych ludzi do naszej branży, jednak nie możemy tego robić tak, jak dotychczas. Proces produkcyjny to niesamowita branża przemysłu i tak ją musimy prezentować naszym potencjalnym nowym pracownikom.

Rozwijać potencjał pracownika

Jeżeli kandydat, którego bierzemy pod uwagę, ma indywidualne umiejętności, którymi może zasilić nasz zespół, nie wahajmy się go zatrudnić. Nie obawiajmy się tworzenia zróżnicowanego, ale zaangażowanego i dynamicznego zespołu. Patrzmy na to, co nasi kandydaci mają do zaoferowania, a następnie pozwólmy im rozwijać swój potencjał, a tym najzdolniejszym – zmieniać naszą branżę na lepsze.

Bob Vavra, redaktor naczelny Plant Engineering

Tekst pochodzi z nr 3/2018 magazynu "Inżynieria i Utrzymanie Ruchu". Jeśli Cię zainteresował, ZAREJESTRUJ SIĘ w naszym serwisie, a uzyskasz dostęp do darmowej prenumeraty w formie drukowanej i/lub elektronicznej.


Przeczytaj także

ITM Polska, Subcontracting, Modernlog, Focast, 3D Solutions
Dźwięki pracujących maszyn, liczne rozmowy, spotkania kooperacyjne oraz ciekawe konferencje – za nami Targi ITM Polska Innowacje – Technologie – Maszyny oraz odbywające się w tym samym czasie Targi... więcej »
25 lat działalności Emerson Automation Solutions w Polsce
7 czerwca w Łodzi firma Emerson Automation Solutions świętowała jubileusz 25-lecia obecności na polskim rynku. W wydarzeniu, które odbyło się w Hotelu Vienna House Andel’s, wzięli udział eksperci... więcej »
Sprężarki z napędem VSD - 8 kluczowych zalet
Instalacja zewnętrznego napędu o zmiennej prędkości obrotowej (VSD), choć jest rozwiązaniem tańszym od wbudowanego, może nastręczać sporych problemów w czasie eksploatacji, mających wpływ... więcej »
Eksperci BASF Polska na V Kongresie Polska Chemia w Wieliczce
W ramach V edycji Kongresu Polska Chemia, w dniach 13-14 czerwca, w Wieliczce przedstawiciele polskiego sektora chemicznego debatowali o najnowszych trendach oraz wyzwaniach stojących przed polską... więcej »
Czy w przypadku problemów z dostawami energii Polska może liczyć na sąsiadów?
Wysokie temperatury powodują, że wraca temat ryzyka wystąpienia blackoutu w polskim systemie energetycznym. Elektrownie węglowe, na którym bazuje polski system, w czasie upałów mają problem z... więcej »
Nowa fabryka WAGO we Wróblowicach
Ruszyła produkcja w nowo wybudowanej fabryce WAGO we Wróblowicach, w gminie Miękinia. To już drugi, oprócz inwestycji we Wrocławiu, zakład produkcyjny spółki w regionie. Firma WAGO jest jednym z... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

ENERGETAB Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie
2018-09-12 - 2018-09-14
Miejsce: Bielsko Biała
ROBOTECH Robotics Technology Conference
2018-09-18 - 2018-09-18
Miejsce: Wrocław
VI Międzynarodowa Konferencja HAZEX
2018-09-20 - 2018-09-21
Miejsce: Kraków
Forum Mycia Przemysłowego 

2018-09-26 - 2018-09-27
Miejsce: Wrocław
IV Europejski Kongres Lean Manufacturing
2018-09-28 - 2018-09-29
Miejsce: Katowice
TOOLEX - Targi Obrabiarek, Narzędzi i technologii Obróbki
2018-10-02 - 2018-10-04
Miejsce: Sosnowiec

Katalog

MEWA TEXTIL-SERVICE SP. Z O.O.
MEWA TEXTIL-SERVICE SP. Z O.O.
Andersa 15
41-200 Sosnowiec
tel. 32 363 82 60

zobacz wszystkie
SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2018 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce