Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Silniki prądu stałego: naprawiać, czy wymieniać?

-- wtorek, 21 listopad 2017

Przy podejmowaniu decyzji o naprawie lub wymianie silnika elektrycznego musimy brać pod uwagę specyficzne potrzeby naszej firmy oraz budżet.

Regularna i prawidłowo prowadzona konserwacja przedłuża czas eksploatacji silnika elektrycznego. Jednakże, nawet pomimo dobrego programu konserwacji wszystkie silniki w końcu ulegają awariom. Mają one miejsce zarówno podczas wystąpienia jakichś istotnych, poważnych problemów, jak i wówczas gdy pracują w swoich normalnych warunkach.

Przewijać/naprawiać czy wymieniać?

Gdy silnik ulega awarii należy przeanalizować wszystkie możliwości postępowania, aby maksymalnie skrócić czas przestoju na produkcji. Analiza ta jest często sprawą rozpatrzenia korzyści ekonomicznych związanych z każdą z tych opcji. Istnieją dwie podstawowe opcje do rozważania w przypadku awarii silnika: przewijać/naprawiać, czy wymienić na nowy? Przed podjęciem decyzji warto rozważyć kilka różnych czynników związanych z tym silnikiem. Należą do nich:

  • stan wirnika i rdzenia stojana 
  • koszty zwrotu z inwestycji w wymianę silnika na nowy(ROI)
  • trwałość silnika przy jego eksploatacji w danej aplikacji

Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji rozważyć opłacalność danej operacji i wielkość kosztów do poniesienia. W wielu wypadkach dowód na większe uszkodzenia silnika staje się widoczny dopiero po jego rozebraniu na części.

 Wymiana silnika na nowy

Awaria silnika, jeśli jest dość poważna, powoduje problemy nie tylko z jego uzwojeniami. Wynikiem katastrofalnej awarii jest uszkodzenie wirnika, rdzenia stojana, obudów łożysk oraz wałów. Jeśli w tych elementach wystąpiły duże uszkodzenia, to najlepszą opcją jest wymiana silnika na nowy. 

Należy rozważyć wtedy opcję wymiany uszkodzonego silnika na nowy, zwykle o większej sprawności energetycznej. Wymiana na silnik o wyższej klasie sprawności dostarcza nawet więcej korzyści, niż naprawa uszkodzonego silnika. Przed podjęciem decyzji o zakupie silnika o wyższej sprawności należy określić wszystkie związane z tym koszty, aby zorientować się, czy wybór i zakup nowego silnika będzie opłacalny. Jeśli jego cena jest zbyt wysoka, to będzie ona silnym argumentem przemawiającym za naprawą uszkodzonego silnika.

Dostawa nowego silnika

Należy rozważyć cenę i czas dostawy nowego silnika. Jeśli dany silnik jest duży lub ma specyficzne cechy, to czas oczekiwania na jego dostawę może wynieść kilka miesięcy. Z drugiej strony standardowy silnik elektryczny może być dostępny od ręki i wymiana będzie szybsza. Naprawa uszkodzonego silnika trwa znacznie krócej, niż oczekiwanie miesiącami na nadejście nowego.

Naprawa uszkodzonego silnika

Jeśli została podjęta decyzja o naprawie uszkodzonego silnika, to zwykle czas jej realizacji będzie krótszy, niż czas oczekiwania na dostawę niektórych typów nowych silników.

Należy przeprowadzić rozeznanie wśród firm wykonujących naprawy silników

Na rynku działa wiele warsztatów naprawiających silniki elektryczne. Należy się upewnić, że wybrany warsztat posiada akredytację i wytyczne dla świadczonych usług. Niektóre firmy zajmujące się naprawami i serwisem silników są członkami organizacji, które dostarczają im odpowiednie wytyczne i nadają certyfikaty. Dobre warsztaty posiadają także system zarządzania jakością (ang. quality management system, QMS). Zastosowanie prawidłowych praktyk przy naprawach silników elektrycznych zapobiega zmniejszeniu się ich sprawności energetycznej w wyniku napraw. Warsztaty testują silniki przed i po naprawie. Te testy sprawdzają uzwojenia i straty w rdzeniu.

Na koniec należy stwierdzić, że decyzja o naprawie lub wymianie silnika musi być sensowna dla danej firmy pod względem jej specyfiki oraz budżetu. Silniki elektryczne przestawiają sobą znaczne inwestycje w każdej fabryce. Jeśli zatem naprawia się uszkodzony silnik, to warto poświęcić nieco czasu i wykonać sumienną pracę, polegającą na przeanalizowaniu ofert i możliwości wszystkich warsztatów w okolicy.

Autor: David Manney jest administratorem marketingu w firmie L&S Electric.


Przeczytaj także

Aparatura przemysłowa firmy NOARK Electric
W ofercie firmy NOARK Electric dostępna jest aparatura przeznaczona do zabezpieczenia instalacji elektrycznych przed skutkami przeciążeń oraz zwarć, do prądu znamionowego 800 A, a także styczniki o... więcej »
Technologie, które przynoszą zyski, wg firm z sektora MŚP
Zdaniem respondentów badania „Smart Industry Polska 2018” największe znaczenie w zwiększaniu konkurencyjności i poprawie pozycji rynkowej firmy ma automatyzacja linii produkcyjnych, wykorzystanie... więcej »
Efektywne utrzymanie ruchu: większa wydajność dzięki wyraźnym znakom komunikacji wizualnej
Utrzymanie ruchu w zakładzie to zadanie, które umożliwia osiągnięcie i utrzymanie założonych mocy produkcyjnych. Często zabiegi takie wymagają tymczasowego ograniczenia produkcji, przez co wydajność... więcej »
Mini żuraw Jekko SPX424 – idealny w branży utrzymania ruchu
Sektor mini żurawi w Polsce stale się rozwija. Rynek wymaga dźwigów, które są coraz bardziej kompaktowe, ale mają taki sam udźwig ze względów ekonomicznych, kosztów, potencjału, logistyki,... więcej »
Nowa marka olejów i smarów na polskim rynku
Chevron Lubricants – światowy producentów olejów i smarów – wprowadza zmiany w swoim portfolio produktów dla polskich kierowców, rolników i przemysłu. Produkty firmy sprzedawane będą teraz w całej... więcej »
Zmiany są konieczne
Po przeprowadzce naszego wydawnictwa do nowego biura zauważyłem, jak łatwo przychodzi nam kształtowanie nowych nawyków w nowym otoczeniu. Dla przykładu: lokalizacja ekspresu do kawy.... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Konferencja zakupowa - PROCON Manufacturing 2018
2018-05-24 - 2018-05-25
Miejsce: Wrocław
ITM - Polska Innowacje-Technologie-Maszyny
2018-06-05 - 2018-06-08
Miejsce: Poznań
Process Automation
2018-06-07 - 2018-06-08
Miejsce: Toruń
MAINTECH
2018-06-12 - 2018-06-12
Miejsce: Wrocław

Katalog

MEWA TEXTIL-SERVICE SP. Z O.O.
MEWA TEXTIL-SERVICE SP. Z O.O.
Andersa 15
41-200 Sosnowiec
tel. 32 363 82 60

zobacz wszystkie
SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2018 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce