Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Silniki prądu stałego: naprawiać, czy wymieniać?

-- wtorek, 21 listopad 2017

Przy podejmowaniu decyzji o naprawie lub wymianie silnika elektrycznego musimy brać pod uwagę specyficzne potrzeby naszej firmy oraz budżet.

Regularna i prawidłowo prowadzona konserwacja przedłuża czas eksploatacji silnika elektrycznego. Jednakże, nawet pomimo dobrego programu konserwacji wszystkie silniki w końcu ulegają awariom. Mają one miejsce zarówno podczas wystąpienia jakichś istotnych, poważnych problemów, jak i wówczas gdy pracują w swoich normalnych warunkach.

Przewijać/naprawiać czy wymieniać?

Gdy silnik ulega awarii należy przeanalizować wszystkie możliwości postępowania, aby maksymalnie skrócić czas przestoju na produkcji. Analiza ta jest często sprawą rozpatrzenia korzyści ekonomicznych związanych z każdą z tych opcji. Istnieją dwie podstawowe opcje do rozważania w przypadku awarii silnika: przewijać/naprawiać, czy wymienić na nowy? Przed podjęciem decyzji warto rozważyć kilka różnych czynników związanych z tym silnikiem. Należą do nich:

  • stan wirnika i rdzenia stojana 
  • koszty zwrotu z inwestycji w wymianę silnika na nowy(ROI)
  • trwałość silnika przy jego eksploatacji w danej aplikacji

Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji rozważyć opłacalność danej operacji i wielkość kosztów do poniesienia. W wielu wypadkach dowód na większe uszkodzenia silnika staje się widoczny dopiero po jego rozebraniu na części.

 Wymiana silnika na nowy

Awaria silnika, jeśli jest dość poważna, powoduje problemy nie tylko z jego uzwojeniami. Wynikiem katastrofalnej awarii jest uszkodzenie wirnika, rdzenia stojana, obudów łożysk oraz wałów. Jeśli w tych elementach wystąpiły duże uszkodzenia, to najlepszą opcją jest wymiana silnika na nowy. 

Należy rozważyć wtedy opcję wymiany uszkodzonego silnika na nowy, zwykle o większej sprawności energetycznej. Wymiana na silnik o wyższej klasie sprawności dostarcza nawet więcej korzyści, niż naprawa uszkodzonego silnika. Przed podjęciem decyzji o zakupie silnika o wyższej sprawności należy określić wszystkie związane z tym koszty, aby zorientować się, czy wybór i zakup nowego silnika będzie opłacalny. Jeśli jego cena jest zbyt wysoka, to będzie ona silnym argumentem przemawiającym za naprawą uszkodzonego silnika.

Dostawa nowego silnika

Należy rozważyć cenę i czas dostawy nowego silnika. Jeśli dany silnik jest duży lub ma specyficzne cechy, to czas oczekiwania na jego dostawę może wynieść kilka miesięcy. Z drugiej strony standardowy silnik elektryczny może być dostępny od ręki i wymiana będzie szybsza. Naprawa uszkodzonego silnika trwa znacznie krócej, niż oczekiwanie miesiącami na nadejście nowego.

Naprawa uszkodzonego silnika

Jeśli została podjęta decyzja o naprawie uszkodzonego silnika, to zwykle czas jej realizacji będzie krótszy, niż czas oczekiwania na dostawę niektórych typów nowych silników.

Należy przeprowadzić rozeznanie wśród firm wykonujących naprawy silników

Na rynku działa wiele warsztatów naprawiających silniki elektryczne. Należy się upewnić, że wybrany warsztat posiada akredytację i wytyczne dla świadczonych usług. Niektóre firmy zajmujące się naprawami i serwisem silników są członkami organizacji, które dostarczają im odpowiednie wytyczne i nadają certyfikaty. Dobre warsztaty posiadają także system zarządzania jakością (ang. quality management system, QMS). Zastosowanie prawidłowych praktyk przy naprawach silników elektrycznych zapobiega zmniejszeniu się ich sprawności energetycznej w wyniku napraw. Warsztaty testują silniki przed i po naprawie. Te testy sprawdzają uzwojenia i straty w rdzeniu.

Na koniec należy stwierdzić, że decyzja o naprawie lub wymianie silnika musi być sensowna dla danej firmy pod względem jej specyfiki oraz budżetu. Silniki elektryczne przestawiają sobą znaczne inwestycje w każdej fabryce. Jeśli zatem naprawia się uszkodzony silnik, to warto poświęcić nieco czasu i wykonać sumienną pracę, polegającą na przeanalizowaniu ofert i możliwości wszystkich warsztatów w okolicy.

Autor: David Manney jest administratorem marketingu w firmie L&S Electric.


Przeczytaj także

Targi branżowych specjalistów – podsumowanie EUROTOOL®
Co stanowi o sile Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Urządzeń do Obróbki Materiałów EUROTOOL®? Międzynarodowy skład Wystawców, nowoczesna przestrzeń wystawiennicza, branżowi Zwiedzający,... więcej »
Kondycjonowanie wody w układach kotłowych – jakie są problemy z wodą grzewczą?
Większość problemów z utrzymaniem układów grzewczych w dobrym stanie wiąże się ze złą jakością wody, którą wypełniana jest instalacja. Problemy te dzielą się na dwa zasadnicze typy: nadmierna ilość... więcej »
Jak stosować procedury LOTO?
Systemy LOTO chronią osoby wykonujące prace przy maszynie przed niechcianą manipulacją źródłem energii oraz uniemożliwiają jej włączenie, dopóki prace nie zostaną zakończone. Jakie są niezbędne kroki... więcej »
INDUSTRYmeeting 2018 – wraz z wiosną do Expo Silesia w Sosnowcu przybędą innowacyjne rozwiązania przemysłowe
Targi Technologii Przemysłowych INDUSTRYmeeting, organizowane w dniach 20-21 lutego 2018 roku, to nowa odsłona targów przemysłowych organizowanych na wiosnę w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo... więcej »
Zlikwidowanie zmian czasu ma sens, ale na razie będzie po staremu
Przeważająca część argumentów podnoszonych w dyskusji rozgorzałej, gdy cofnęliśmy ostatnio wskazówki zegarów, przemawia na korzyść jednego, całorocznego czasu. Niestety, z jego wprowadzenia... więcej »
Wykorzystanie funkcji diagnostycznych do zwiększania bezpieczeństwa systemu
Niektóre funkcje diagnostyczne są wbudowane we współczesne, inteligentne przyrządy pomiarowe, podczas gdy inne projektuje się jako przewidziane do włączenia w proces technologiczny. Efektywność... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Konferencja SAFETY AUTOMATION
2017-12-12 - 2017-12-13
Miejsce: Kielce
INDUSTRYmeeting 2018
2018-02-20 - 2018-02-21
Miejsce: Sosnowiec
Forum Wentylacja-Salon Klimatyzacja
2018-02-27 - 2018-02-28
Miejsce: Warszawa
ENEX - Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki
2018-02-28 - 2018-03-01
Miejsce: Kielce
AUTOMATICON Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów
2018-03-20 - 2018-03-23
Miejsce: Warszawa

Katalog

Tech Solutions sp. z o.o.
Tech Solutions sp. z o.o.
Wersalska 47/75
91-212 Łódź
tel. 42 6403050

Mechanical-Project
Mechanical-Project
Robotnicza 7/8
71-712 Szczecin
tel. 504-455-268

Mobile Blast Cleaning
Mobile Blast Cleaning
Mazurska 42/6
70-424 Szczecin
tel. 691-691-097

zobacz wszystkie
SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2017 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce