Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Przyczyny nieoczekiwanych uszkodzeń łożysk

-- czwartek, 28 wrzesień 2017

W każdym sprzęcie mechanicznym istnieje wiele części ruchomych. Jednymi z takich części są łożyska. Gdy są odpowiednio konserwowane i działają prawidłowo, to pozwalają na pracę maszyn przy ograniczonej liczbie problemów. Jednak, gdy łożyska ulegają uszkodzeniom, prowadzi to do awarii sprzętu, np. silników elektrycznych.

W większości przypadków za podstawowe przyczyny uszkodzeń łożysk uznaje się:

 • nieprawidłowe osiowanie łożysk
 • nieprawidłowy montaż łożysk
 • zanieczyszczony lub niewłaściwy środek smarujący
 • zbyt wysokie temperatury pracy łożysk
 • zużycie mechaniczne łożysk
 • nieprawidłowe przechowywanie łożysk.

Powyższe przyczyny są zwykle pierwszymi, które należy sprawdzić, gdy wystąpią problemy z łożyskami. Istnieją jednak także inne problemy, które mogą powstać i być przyczyną przedwczesnego uszkodzenia łożyska. Poniżej opisano trzy z nich, które nie występują często:

Uszkodzenie kosza łożyska

Wiele różnych problemów dotyczy koszy łożysk, a prowadzą one do skrócenia żywotności tych elementów. Problemy te to pęknięcia materiału kosza oraz zużycie prowadnicy lub obudowy łożyska.

Uszkodzenie kosza może nastąpić z różnych powodów, wiele z nich związanych jest z obsługą i montażem łożyska. Problemy spowodowane są także wibracjami, niedostatecznym smarowaniem, zbyt wysokimi temperaturami oraz obciążeniami roboczymi. Aby uniknąć problemów z koszami łożysk należy zmniejszyć wibracje i montować łożyska zgodnie z odpowiednimi instrukcjami. Trzeba również smarować łożyska, aby zmniejszyć temperaturę i tarcie, tu także przestrzegając zaleceń producentów.

Zakleszczenie części tocznych łożysk

Zakleszczenie części tocznych łożysk występuje, gdy podczas ruchu obrotowego wydziela się nadmierna ilość ciepła. W wyniku tego wiele elementów łożyska, takich jak elementy toczne, pierścienie bieżni i kosze, zaczyna mięknąć i topić się. W efekcie te zjawiska prowadzą do zakleszczenia części tocznych łożysk i ryzyka uszkodzenia sprzętu, w którym one pracują.

Niektóre z przyczyn zakleszczenia części tocznych łożysk to:

 • nieprawidłowe techniki smarowania
 • zanieczyszczenie środków smarujących
 • zbyt duża prędkość obrotowa
 • nieprawidłowe osiowanie obciążenia i wału

Wielu z tych problemów można uniknąć, stosując prawidłowe smarowanie i uszczelnianie łożysk. Te dwa środki zapobiegawcze zmniejszają nadmierne obciążenia. Regularne kontrole osiowania wałów, stają się obecnie częścią efektywnego programu utrzymania ruchu.

Zacieranie się łożysk

Innym problemem występującym w łożyskach jest ich zacieranie się. Ma ono miejsce pomiędzy dwoma elementami tocznymi oraz pierścieniem bieżni. Często objawia się występowaniem czarnych lub brązowych cząsteczek.

Podobnie jak wiele innych problemów związanych z łożyskami, zacieranie się jest wynikiem braku regularnego smarowania według ustalonego harmonogramu. Ponadto zjawisko to występuje także przy niektórych typach wibracji.

Łożyska często mogą dostarczyć ważnych, istotnych informacji, gdy występuje awaria sprzętu. Należy poświęcić czas na zbadanie łożysk wewnątrz i na zewnątrz oraz uczyć się na błędach.

Jednak przede wszystkim w zakładzie przemysłowym należy stosować zasady konserwacji zapobiegawczej, aby zapewnić, że problemy będą występowały rzadko.

Trzy typy strategii konserwacji łożysk

W strategiach konserwacji łożysk mogą pomóc trzy typu konserwacji: okresowa, predykcyjna i naprawcza.

Konserwacja okresowa

W miarę upływu czasu maszyny i sprzęt zaczynają się zużywać, aż w końcu ulegają awarii. Jak wskazują wyniki badań, w rzeczywistości 45% nieoczekiwanych przestojów w fabrykach jest bezpośrednim wynikiem zużycia się sprzętu.

Przy okresowej konserwacji zapobiegawczej tworzony jest harmonogram regularnych czynności konserwacyjnych, polegających na czyszczeniu, inspekcji oraz naprawach sprzętu i jego części, aby utrzymać jego dobrą kondycję. Dobrze zaplanowany harmonogram konserwacji może pomóc firmie zaoszczędzić wielu wydatków i umożliwić jej większą kontrolę nad przestojami, zamiast oczekiwania na wystąpienie problemu.

Konserwacja predykcyjna

Podane poniżej objawy są potencjalnymi ostrzeżeniami przed zużywaniem się lub awarią sprzętu:

 • nadmierne wibracje
 • przegrzewanie się
 • wycieki pary, powietrza lub gazu
 • zanieczyszczenia
 • niezrównoważenia prądów silników
 • nieprawidłowe osiowanie

Powyższe objawy można zaobserwować podczas inspekcji manualnej lub za pomocą technologii monitoringu, również z zużyciem np. kamer termowizyjnych. Jeśli nie występuje żaden z tych objawów oznacza to, że można być spokojnym aż do następnej inspekcji.

Konserwacja reaktywna (ang. run-to-fail, RTF)

Ten typ konserwacji nie jest w takim stopniu strategią, jak decyzją o nie podejmowaniu żadnych czynności konserwacyjnych aż do wystąpienia awarii. Podczas gdy zwykle nie jest to najbardziej opłacalne rozwiązanie dla firm, które nie mogą pozwolić sobie na nieoczekiwane przestoje w produkcji, to istnieją pewne sytuacje, w których może ono okazać się korzystnym podejściem.

Jednym z przykładów może być sytuacja, gdy awaria sprzętu nie wpływa na produkcję w fabryce oraz może być szybko i łatwo usunięta. Jednak to podejście prawdopodobnie będzie złym wyborem dla takich części, jak łożyska. Rozważmy prostą poradę: wykonanie czegoś dobrze już za pierwszym razem oszczędza nam problemów w przyszłości.

Jednym ze sposobów na ograniczenie ilości czasu i zasobów przeznaczonych na utrzymanie ruchu jest zainwestowanie w łożyska dobrej jakości. Dobre łożyska mogą zapewnić płynne i dłuższe działanie naszego sprzętu, niż w przypadku zastosowania łożysk kiepskiej jakości, lub źle dobranych.

Uszkodzenia łożysk są odpowiedzialne za ponad 50% wszystkich awarii silników elektrycznych. Rozpoznanie przyczyn występowania problemów z łożyskami i znajomość sposobów zapobiegania im, pozwala na długą i bezawaryjną pracę sprzętu i maszyn w zakładzie.

Autor: David Manney jest administratorem marketingu w firmie L&S Electric. 


Przeczytaj także

Targi branżowych specjalistów – podsumowanie EUROTOOL®
Co stanowi o sile Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Urządzeń do Obróbki Materiałów EUROTOOL®? Międzynarodowy skład Wystawców, nowoczesna przestrzeń wystawiennicza, branżowi Zwiedzający,... więcej »
Kondycjonowanie wody w układach kotłowych – jakie są problemy z wodą grzewczą?
Większość problemów z utrzymaniem układów grzewczych w dobrym stanie wiąże się ze złą jakością wody, którą wypełniana jest instalacja. Problemy te dzielą się na dwa zasadnicze typy: nadmierna ilość... więcej »
Jak stosować procedury LOTO?
Systemy LOTO chronią osoby wykonujące prace przy maszynie przed niechcianą manipulacją źródłem energii oraz uniemożliwiają jej włączenie, dopóki prace nie zostaną zakończone. Jakie są niezbędne kroki... więcej »
INDUSTRYmeeting 2018 – wraz z wiosną do Expo Silesia w Sosnowcu przybędą innowacyjne rozwiązania przemysłowe
Targi Technologii Przemysłowych INDUSTRYmeeting, organizowane w dniach 20-21 lutego 2018 roku, to nowa odsłona targów przemysłowych organizowanych na wiosnę w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo... więcej »
Zlikwidowanie zmian czasu ma sens, ale na razie będzie po staremu
Przeważająca część argumentów podnoszonych w dyskusji rozgorzałej, gdy cofnęliśmy ostatnio wskazówki zegarów, przemawia na korzyść jednego, całorocznego czasu. Niestety, z jego wprowadzenia... więcej »
Wykorzystanie funkcji diagnostycznych do zwiększania bezpieczeństwa systemu
Niektóre funkcje diagnostyczne są wbudowane we współczesne, inteligentne przyrządy pomiarowe, podczas gdy inne projektuje się jako przewidziane do włączenia w proces technologiczny. Efektywność... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

 •   Wydarzenia  
 •   Katalog  

Wydarzenia

Konferencja SAFETY AUTOMATION
2017-12-12 - 2017-12-13
Miejsce: Kielce
INDUSTRYmeeting 2018
2018-02-20 - 2018-02-21
Miejsce: Sosnowiec
Forum Wentylacja-Salon Klimatyzacja
2018-02-27 - 2018-02-28
Miejsce: Warszawa
ENEX - Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki
2018-02-28 - 2018-03-01
Miejsce: Kielce
AUTOMATICON Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów
2018-03-20 - 2018-03-23
Miejsce: Warszawa

Katalog

Tech Solutions sp. z o.o.
Tech Solutions sp. z o.o.
Wersalska 47/75
91-212 Łódź
tel. 42 6403050

Mechanical-Project
Mechanical-Project
Robotnicza 7/8
71-712 Szczecin
tel. 504-455-268

Mobile Blast Cleaning
Mobile Blast Cleaning
Mazurska 42/6
70-424 Szczecin
tel. 691-691-097

zobacz wszystkie
SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2017 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce