Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Problemy importera - samodzielnie nie da się wygrać

-- czwartek, 14 czerwiec 2018

Rzeczywistość handlu międzynarodowego jest ekstremalnie skomplikowana, ale sądząc po aktualnym klimacie politycznym, może skomplikować się jeszcze bardziej. Nie dziwi więc fakt, że barierą wejścia dla importerów często nie są same koszty, tylko problematyka prawna, z którą trzeba się zmierzyć.

Pierwszy stopień wtajemniczenia: cło

Większość zagadnień związanych z importem, a mogących mocno utrudnić życie przedsiębiorcy, sprowadza się do problematyki cła. Teoria jest prosta: oto państwo wprowadza podatek, który ma stanowić dochód z tytułu wprowadzenia do obrotu pewnych produktów. W praktyce okazuje się, że cła są często elementem polityki bieżącej i próba ich zrozumienia tylko przez pryzmat gospodarki jest skazana na niepowodzenie. Niemniej jednak nadal zrozumienie tego, czym jest cło, po co działają składy celne i jak należność celną obliczyć, jest niczym w porównaniu z późniejszymi problemami.

„Inne wnioski” kłodą pod nogami

Z importem wiąże się wiele formalności, a jedną z nich autorzy serwisu http://pro-log.com.pl/ nazwali „innymi wnioskami”, których rozpatrywaniem zajmuje się służba celna. Katalog takich spraw jest wbrew pozorom całkiem spory, bo dotyczy na przykład szczególnego trybu postępowania z konkretnym zgłoszeniem.

Życie importera komplikuje dodatkowo fakt, że procedury, które wyrastają na kanwie tego samego przepisu, będą w praktyce przeprowadzane w inny sposób w przypadku tranzytu, wprowadzenia do obrotu, odprawy czasowej i jeszcze innych czynności gospodarczych.

Kodeks celny coraz większy

Tak już jest, że kolejne rządu, chcąc uregulować problematykę celną, zamiast ją uprościć, to nadbudowują i tak już mętne przepisy. Dlatego też kodeks celny jest jedną z najbardziej zagmatwanych ustaw, z którymi będzie musiał się zmierzyć przedsiębiorca. Pomysłów na jego uproszczenie było mnóstwo, ale ponieważ żaden nie został wcielony w życie, trzeba pracować na aktualnych przepisach. Na czym polega problem? Na tym, że spójność niektórych przepisów z tymi wpisanymi w innym rozdziale ustawy bywa problematyczna, a służby mogą wydawać kolejne interpretacje. Konia z rzędem temu, kto jest w stanie na bieżąco aktualizować wiedzę w tym zakresie, jednocześnie prowadząc całą firmę.

Nie działać w pojedynkę!

Największym sprzymierzeńcem przedsiębiorcy-importera jest w zmaganiach ze slalomem przepisowym operator logistyczny. To specjalistyczna firma, która zatrudnia doświadczonych organizatorów transportu, a często też prawników i byłych funkcjonariuszy służb celnych, dzięki czemu wszechstronnie obsługuje frachty międzynarodowe. Usługi świadczone przez takich operatorów są dziś rozwiązaniem – w opinii wielu importerów – jeśli nie niezbędnym, to przynajmniej bardzo pomocnym. Być może więc warto poszukać odpowiedniego partnera biznesowego, który wprawdzie nie ma możliwości uproszczenia procedur, ale może z importera zdjąć część ich ciężaru.


Przeczytaj także

ITM Polska, Subcontracting, Modernlog, Focast, 3D Solutions
Dźwięki pracujących maszyn, liczne rozmowy, spotkania kooperacyjne oraz ciekawe konferencje – za nami Targi ITM Polska Innowacje – Technologie – Maszyny oraz odbywające się w tym samym czasie Targi... więcej »
25 lat działalności Emerson Automation Solutions w Polsce
7 czerwca w Łodzi firma Emerson Automation Solutions świętowała jubileusz 25-lecia obecności na polskim rynku. W wydarzeniu, które odbyło się w Hotelu Vienna House Andel’s, wzięli udział eksperci... więcej »
Sprężarki z napędem VSD - 8 kluczowych zalet
Instalacja zewnętrznego napędu o zmiennej prędkości obrotowej (VSD), choć jest rozwiązaniem tańszym od wbudowanego, może nastręczać sporych problemów w czasie eksploatacji, mających wpływ... więcej »
Eksperci BASF Polska na V Kongresie Polska Chemia w Wieliczce
W ramach V edycji Kongresu Polska Chemia, w dniach 13-14 czerwca, w Wieliczce przedstawiciele polskiego sektora chemicznego debatowali o najnowszych trendach oraz wyzwaniach stojących przed polską... więcej »
Czy w przypadku problemów z dostawami energii Polska może liczyć na sąsiadów?
Wysokie temperatury powodują, że wraca temat ryzyka wystąpienia blackoutu w polskim systemie energetycznym. Elektrownie węglowe, na którym bazuje polski system, w czasie upałów mają problem z... więcej »
Nowa fabryka WAGO we Wróblowicach
Ruszyła produkcja w nowo wybudowanej fabryce WAGO we Wróblowicach, w gminie Miękinia. To już drugi, oprócz inwestycji we Wrocławiu, zakład produkcyjny spółki w regionie. Firma WAGO jest jednym z... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

ENERGETAB Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie
2018-09-12 - 2018-09-14
Miejsce: Bielsko Biała
ROBOTECH Robotics Technology Conference
2018-09-18 - 2018-09-18
Miejsce: Wrocław
VI Międzynarodowa Konferencja HAZEX
2018-09-20 - 2018-09-21
Miejsce: Kraków
Forum Mycia Przemysłowego 

2018-09-26 - 2018-09-27
Miejsce: Wrocław
IV Europejski Kongres Lean Manufacturing
2018-09-28 - 2018-09-29
Miejsce: Katowice
TOOLEX - Targi Obrabiarek, Narzędzi i technologii Obróbki
2018-10-02 - 2018-10-04
Miejsce: Sosnowiec

Katalog

MEWA TEXTIL-SERVICE SP. Z O.O.
MEWA TEXTIL-SERVICE SP. Z O.O.
Andersa 15
41-200 Sosnowiec
tel. 32 363 82 60

zobacz wszystkie
SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2018 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce