Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Pionierski system HDF Polska dla transportu z wykorzystaniem AI

-- poniedziałek, 02 październik 2017

Wyścig w neuronowych chmurach

Sztuczna inteligencja (Artifical Intelligence - AI) jest skazana na sukces, choć uczeni i autorytety ostrzegają też przed możliwymi zagrożeniami z jej strony. Wykorzystywana w kolejnych sektorach gospodarki, szczególnie przez dostawców oprogramowania przemysłowego, wyznacza nowe standardy, optymalizując poszczególne procesy. Pierwsze w Polsce wdrożenie AI w branży TSL jest obecnie realizowane przez firmę HDF Polska.

Trzykrotne zwycięstwo, w maju tego roku, algorytmu sztucznej inteligencji AlphaGo nad niepokonanym mistrzem świata Ke Jie z Chin, w liczącej ponad 3 tysiące lat chińskiej grze Go, było symboliczne. Finalny pojedynek okazał się jednostronny, ponieważ algorytm stanowił kombinację technik sieci neuronowych, uczenia maszynowego oraz wyszukiwania Monte Carlo, czyli heurystyki podejmowania decyzji. Tym, co zadecydowało o doniosłości tego wydarzenia był fakt, że AlphaGo to nie jedynie zaprogramowana maszyna, lecz samoucząca się technologia wyciągająca wnioski w oparciu o dokonywane w czasie gry kolejne posunięcia. DeepMind - twórca AplhaGo zapowiedział, że w Go algorytm nie ma już przeciwników i nie będzie dalej konfrontowany, jednak pojedynek był doskonałym posunięciem marketingowym, otwierającym drogę do dalszych wdrożeń w innych sektorach, głównie przemysłowych.

Sztuczna inteligencja nie jest pojęciem nowym. Sformułował je w latach 50. XX wieku Alan Mathison Turing, określając tak - w dużym uproszczeniu – procesy naśladujące ludzkie myślenie i zachowanie. Wtedy też powstały pierwsze laboratoria AI na Uniwersytecie Carnegie Mellon oraz w Massachusetts Institute of Technology. Oba do dziś są wiodącymi ośrodkami AI na świecie.

Dostępność dużych mocy obliczeniowych, przetwarzanie gigantycznych zbiorów danych z użyciem setek serwerów i chmura obliczeniowa ułatwiły rozwinięcie skrzydeł przez twórców AI. Jednak dopiero wykorzystanie technologii głębokiego uczenia się - Deep Learning, odwzorowującej działanie sieci neuronowych i umożliwiającej uzyskanie przez samą sieć najlepszego wyniku sprawiły, że niemożliwe stało się możliwym.

Ze sztuczną inteligencją w różnym stopniu mamy do czynienia na co dzień. Podpowiedzi w wyszukiwarce Google czy asystenci głosowi, tacy jak Amazon Alexa, Microsoft Cortan czy  Apple Sri, to nic innego, jak technologia bazująca na AI. Systemy samouczące mają zastosowanie w różnym stopniu na giełdzie, w bankach, zakładach przemysłowych; stawiają diagnozy, dobierają leczenie, kierują samochodami czy podpowiadają podczas robienia  zakupów. Giganci rozwijają też własne centra badawcze nad AI, takie jak Facebook AI Research (FAIR) czy OpenAI stworzone przez Elona Muska. Ten ostatni sam zresztą twierdzi, że trudno sobie wyobrazić, w jak wielkim stopniu sztuczna inteligencja może się przyczynić do dobrobytu społeczeństwa, ale równie trudno przewidzieć rozmiar zniszczeń, jeśli ktoś chciałby ją zbudować lub użyć jej w sposób niewłaściwy. 

Rynek związany z AI jest ogromny, a najlepiej o tym świadczy dynamika jego wzrostu przekraczająca 66% rocznie. W AI inwestuje też Wabco, globalny dostawca technologii usprawniających bezpieczeństwo oraz efektywność działania pojazdów ciężarowych. Specjaliści z HDF Polska są w trakcie opracowywania dla Wabco pierwszego w Polsce algorytmu transportowego, optymalizującego załadunek towarów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. „Technologia AI może się uczyć w nieskończoność, w przeciwieństwie do człowieka, a wykorzystanie algorytmów, takich jak AlphaGo w branży TSL czy magazynowej jest w stanie zoptymalizować szereg procesów ” – informuje Łukasz Russak, analityk systemów informatycznych w HDF Polska. „W przypadku załadunku samochodów transportowych istnieje ogromna ilość kombinacji, uwzględniających np. kolejność wyładunku, wykorzystanie dostępnej przestrzeni na samochodzie, gabaryty czy nacisk na oś, które decydują o optymalizacji w zakresie transportu. To oczywiście ma przełożenie na generowane koszty, a każda pomyłka popełniona przez człowieka je zwielokrotnia. Dlatego też do wyboru najlepszej konfiguracji załadunku, transportu i wyładunku towarów postanowiliśmy zatrudnić AI, która ma być odpowiedzialna za cały proces. Obecne rozwiązania są w fazie testowej lecz już na tym etapie widać, jak wiele dzięki AI można poprawić”.

Źródło: HDF


Przeczytaj także

ITM Polska, Subcontracting, Modernlog, Focast, 3D Solutions
Dźwięki pracujących maszyn, liczne rozmowy, spotkania kooperacyjne oraz ciekawe konferencje – za nami Targi ITM Polska Innowacje – Technologie – Maszyny oraz odbywające się w tym samym czasie Targi... więcej »
25 lat działalności Emerson Automation Solutions w Polsce
7 czerwca w Łodzi firma Emerson Automation Solutions świętowała jubileusz 25-lecia obecności na polskim rynku. W wydarzeniu, które odbyło się w Hotelu Vienna House Andel’s, wzięli udział eksperci... więcej »
Sprężarki z napędem VSD - 8 kluczowych zalet
Instalacja zewnętrznego napędu o zmiennej prędkości obrotowej (VSD), choć jest rozwiązaniem tańszym od wbudowanego, może nastręczać sporych problemów w czasie eksploatacji, mających wpływ... więcej »
Eksperci BASF Polska na V Kongresie Polska Chemia w Wieliczce
W ramach V edycji Kongresu Polska Chemia, w dniach 13-14 czerwca, w Wieliczce przedstawiciele polskiego sektora chemicznego debatowali o najnowszych trendach oraz wyzwaniach stojących przed polską... więcej »
Czy w przypadku problemów z dostawami energii Polska może liczyć na sąsiadów?
Wysokie temperatury powodują, że wraca temat ryzyka wystąpienia blackoutu w polskim systemie energetycznym. Elektrownie węglowe, na którym bazuje polski system, w czasie upałów mają problem z... więcej »
Nowa fabryka WAGO we Wróblowicach
Ruszyła produkcja w nowo wybudowanej fabryce WAGO we Wróblowicach, w gminie Miękinia. To już drugi, oprócz inwestycji we Wrocławiu, zakład produkcyjny spółki w regionie. Firma WAGO jest jednym z... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

ENERGETAB Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie
2018-09-12 - 2018-09-14
Miejsce: Bielsko Biała
ROBOTECH Robotics Technology Conference
2018-09-18 - 2018-09-18
Miejsce: Wrocław
VI Międzynarodowa Konferencja HAZEX
2018-09-20 - 2018-09-21
Miejsce: Kraków
Forum Mycia Przemysłowego 

2018-09-26 - 2018-09-27
Miejsce: Wrocław
IV Europejski Kongres Lean Manufacturing
2018-09-28 - 2018-09-29
Miejsce: Katowice
TOOLEX - Targi Obrabiarek, Narzędzi i technologii Obróbki
2018-10-02 - 2018-10-04
Miejsce: Sosnowiec

Katalog

MEWA TEXTIL-SERVICE SP. Z O.O.
MEWA TEXTIL-SERVICE SP. Z O.O.
Andersa 15
41-200 Sosnowiec
tel. 32 363 82 60

zobacz wszystkie
SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2018 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce