Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Pionierski system HDF Polska dla transportu z wykorzystaniem AI

-- poniedziałek, 02 październik 2017

Wyścig w neuronowych chmurach

Sztuczna inteligencja (Artifical Intelligence - AI) jest skazana na sukces, choć uczeni i autorytety ostrzegają też przed możliwymi zagrożeniami z jej strony. Wykorzystywana w kolejnych sektorach gospodarki, szczególnie przez dostawców oprogramowania przemysłowego, wyznacza nowe standardy, optymalizując poszczególne procesy. Pierwsze w Polsce wdrożenie AI w branży TSL jest obecnie realizowane przez firmę HDF Polska.

Trzykrotne zwycięstwo, w maju tego roku, algorytmu sztucznej inteligencji AlphaGo nad niepokonanym mistrzem świata Ke Jie z Chin, w liczącej ponad 3 tysiące lat chińskiej grze Go, było symboliczne. Finalny pojedynek okazał się jednostronny, ponieważ algorytm stanowił kombinację technik sieci neuronowych, uczenia maszynowego oraz wyszukiwania Monte Carlo, czyli heurystyki podejmowania decyzji. Tym, co zadecydowało o doniosłości tego wydarzenia był fakt, że AlphaGo to nie jedynie zaprogramowana maszyna, lecz samoucząca się technologia wyciągająca wnioski w oparciu o dokonywane w czasie gry kolejne posunięcia. DeepMind - twórca AplhaGo zapowiedział, że w Go algorytm nie ma już przeciwników i nie będzie dalej konfrontowany, jednak pojedynek był doskonałym posunięciem marketingowym, otwierającym drogę do dalszych wdrożeń w innych sektorach, głównie przemysłowych.

Sztuczna inteligencja nie jest pojęciem nowym. Sformułował je w latach 50. XX wieku Alan Mathison Turing, określając tak - w dużym uproszczeniu – procesy naśladujące ludzkie myślenie i zachowanie. Wtedy też powstały pierwsze laboratoria AI na Uniwersytecie Carnegie Mellon oraz w Massachusetts Institute of Technology. Oba do dziś są wiodącymi ośrodkami AI na świecie.

Dostępność dużych mocy obliczeniowych, przetwarzanie gigantycznych zbiorów danych z użyciem setek serwerów i chmura obliczeniowa ułatwiły rozwinięcie skrzydeł przez twórców AI. Jednak dopiero wykorzystanie technologii głębokiego uczenia się - Deep Learning, odwzorowującej działanie sieci neuronowych i umożliwiającej uzyskanie przez samą sieć najlepszego wyniku sprawiły, że niemożliwe stało się możliwym.

Ze sztuczną inteligencją w różnym stopniu mamy do czynienia na co dzień. Podpowiedzi w wyszukiwarce Google czy asystenci głosowi, tacy jak Amazon Alexa, Microsoft Cortan czy  Apple Sri, to nic innego, jak technologia bazująca na AI. Systemy samouczące mają zastosowanie w różnym stopniu na giełdzie, w bankach, zakładach przemysłowych; stawiają diagnozy, dobierają leczenie, kierują samochodami czy podpowiadają podczas robienia  zakupów. Giganci rozwijają też własne centra badawcze nad AI, takie jak Facebook AI Research (FAIR) czy OpenAI stworzone przez Elona Muska. Ten ostatni sam zresztą twierdzi, że trudno sobie wyobrazić, w jak wielkim stopniu sztuczna inteligencja może się przyczynić do dobrobytu społeczeństwa, ale równie trudno przewidzieć rozmiar zniszczeń, jeśli ktoś chciałby ją zbudować lub użyć jej w sposób niewłaściwy. 

Rynek związany z AI jest ogromny, a najlepiej o tym świadczy dynamika jego wzrostu przekraczająca 66% rocznie. W AI inwestuje też Wabco, globalny dostawca technologii usprawniających bezpieczeństwo oraz efektywność działania pojazdów ciężarowych. Specjaliści z HDF Polska są w trakcie opracowywania dla Wabco pierwszego w Polsce algorytmu transportowego, optymalizującego załadunek towarów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. „Technologia AI może się uczyć w nieskończoność, w przeciwieństwie do człowieka, a wykorzystanie algorytmów, takich jak AlphaGo w branży TSL czy magazynowej jest w stanie zoptymalizować szereg procesów ” – informuje Łukasz Russak, analityk systemów informatycznych w HDF Polska. „W przypadku załadunku samochodów transportowych istnieje ogromna ilość kombinacji, uwzględniających np. kolejność wyładunku, wykorzystanie dostępnej przestrzeni na samochodzie, gabaryty czy nacisk na oś, które decydują o optymalizacji w zakresie transportu. To oczywiście ma przełożenie na generowane koszty, a każda pomyłka popełniona przez człowieka je zwielokrotnia. Dlatego też do wyboru najlepszej konfiguracji załadunku, transportu i wyładunku towarów postanowiliśmy zatrudnić AI, która ma być odpowiedzialna za cały proces. Obecne rozwiązania są w fazie testowej lecz już na tym etapie widać, jak wiele dzięki AI można poprawić”.

Źródło: HDF


Przeczytaj także

Targi branżowych specjalistów – podsumowanie EUROTOOL®
Co stanowi o sile Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Urządzeń do Obróbki Materiałów EUROTOOL®? Międzynarodowy skład Wystawców, nowoczesna przestrzeń wystawiennicza, branżowi Zwiedzający,... więcej »
Kondycjonowanie wody w układach kotłowych – jakie są problemy z wodą grzewczą?
Większość problemów z utrzymaniem układów grzewczych w dobrym stanie wiąże się ze złą jakością wody, którą wypełniana jest instalacja. Problemy te dzielą się na dwa zasadnicze typy: nadmierna ilość... więcej »
Jak stosować procedury LOTO?
Systemy LOTO chronią osoby wykonujące prace przy maszynie przed niechcianą manipulacją źródłem energii oraz uniemożliwiają jej włączenie, dopóki prace nie zostaną zakończone. Jakie są niezbędne kroki... więcej »
INDUSTRYmeeting 2018 – wraz z wiosną do Expo Silesia w Sosnowcu przybędą innowacyjne rozwiązania przemysłowe
Targi Technologii Przemysłowych INDUSTRYmeeting, organizowane w dniach 20-21 lutego 2018 roku, to nowa odsłona targów przemysłowych organizowanych na wiosnę w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo... więcej »
Zlikwidowanie zmian czasu ma sens, ale na razie będzie po staremu
Przeważająca część argumentów podnoszonych w dyskusji rozgorzałej, gdy cofnęliśmy ostatnio wskazówki zegarów, przemawia na korzyść jednego, całorocznego czasu. Niestety, z jego wprowadzenia... więcej »
Wykorzystanie funkcji diagnostycznych do zwiększania bezpieczeństwa systemu
Niektóre funkcje diagnostyczne są wbudowane we współczesne, inteligentne przyrządy pomiarowe, podczas gdy inne projektuje się jako przewidziane do włączenia w proces technologiczny. Efektywność... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Konferencja SAFETY AUTOMATION
2017-12-12 - 2017-12-13
Miejsce: Kielce
INDUSTRYmeeting 2018
2018-02-20 - 2018-02-21
Miejsce: Sosnowiec
Forum Wentylacja-Salon Klimatyzacja
2018-02-27 - 2018-02-28
Miejsce: Warszawa
ENEX - Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki
2018-02-28 - 2018-03-01
Miejsce: Kielce
AUTOMATICON Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów
2018-03-20 - 2018-03-23
Miejsce: Warszawa

Katalog

Tech Solutions sp. z o.o.
Tech Solutions sp. z o.o.
Wersalska 47/75
91-212 Łódź
tel. 42 6403050

Mechanical-Project
Mechanical-Project
Robotnicza 7/8
71-712 Szczecin
tel. 504-455-268

Mobile Blast Cleaning
Mobile Blast Cleaning
Mazurska 42/6
70-424 Szczecin
tel. 691-691-097

zobacz wszystkie
SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2017 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce