Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Pięć sposobów na zmniejszenie strat energii w procesach produkcyjnych

-- czwartek, 31 sierpień 2017

Zmniejszenie wysokości rachunków za energię elektryczną możliwe jest poprzez wyeliminowanie lokalnych, skokowych i wysokich poziomów poboru energii, monitorowanie zużycia energii podczas przestojów w produkcji oraz inwestowanie w technologie sprężonego powietrza.

Zdaniem EPA, amerykańscy producenci odpowiedzialni są za 29% krajowej emisji gazów cieplarnianych powstających na wskutek spalania paliw kopalnych w celu wytworzenia energii elektrycznej. Aż 67% tej energii zużywanej w Ameryce pochodzi ze spalania węgla i gazu ziemnego. Ponieważ przemysł wytwórczy ma duży wpływ na ekonomię kraju, firmy mogą ograniczyć emisję szkodliwych substancji poprzez inwestycje w nowe technologie, modernizację istniejącego sprzętu lub zmianę sposobu wykorzystywania energii w procesach produkcyjnych. Inwestycja w sprzęt - zarówno w przypadku zakupu nowego jak i modernizacji istniejącego - oraz zmiana sposobu wykorzystywania energii to jedyne możliwe rozwiązania.

Niektóre firmy wykorzystują gromadzone dane o zużyciu energii elektrycznej do wygładzenia profilu zużycia energii dzięki monitoringowi danych o zużyciu w czasie rzeczywistym i ich przetwarzania w ramach funkcji oprogramowania zarządzającego energią. Inni zaś unowocześniają napędy i silniki, które każdego roku odpowiadają za 70% całkowitej konsumpcji energii elektrycznej. Na końcowy, pozytywny efekt składają się nawet niewielkie usprawnienia.

1. Unikaj lokalnych, wysokich poziomów zużycia energii

Na początku dnia, gdy urządzenia są załączane, chwilowe zużycie energii elektrycznej w fabryce jest bardzo wysokie, co powoduje podwyższenie opłat za energię. Zleć badanie lokalnych poziomów poboru energii, by porównać dotychczasowe zużycie prądu z faktycznym zapotrzebowaniem fabryki. Weź pod uwagę sekwencyjny rozruch maszyn, zamiast załączać je jednocześnie.

2. Monitoruj chwilowe zużycie prądu

Firmy zajmujące się dystrybucją energii pobierają opłaty zarówno w oparciu o bazowe, uśrednione w czasie zużycie energii, jak i maksymalne wartości chwilowe. Najwyższe chwilowe zużycie energii nazywane jest wartością szczytową, a rachunek za nie może wynieść nawet 30% całego rachunku miesięcznego fabryki. Kontrola danych o poziomie zużycia energii w czasie rzeczywistym może pomóc wykryć godziny, w których występuje wysokie zapotrzebowanie na energię, a ty możesz dokonać optymalizacji procesów.

3. Monitoruj zużycie prądu na koniec dni roboczych

Szukając anomalii w zużyciu energii warto każdego wieczoru przeanalizować dane z systemu monitoringu czasu rzeczywistego. Takie dane mogą wskazać na maszyny pracujące na biegu jałowym, zużywające prąd i zaciemniające obraz rzeczywistego, całkowitego zużycia energii. Poprzez analizę danych możesz wykryć wszelkie nieprawidłowości i wyregulować maszyny, zyskując tym samym niższe koszty za energię elektryczną.

4. Kontroluj zużycie prądu w weekendy

Zakłady przemysłowe zużywają mniej energii, gdy nie pracują, tj. w weekendy, święta lub podczas zaplanowanych czynności serwisowych. Monitorowanie zużycia energii może dostarczyć zarządowi fabryki informację o awarii sprzęgu lub całego systemu. Firma może nauczyć się zmieniać ustawienia procesów tak, by zredukować zużycie energii elektrycznej w weekendy, zamiast kupować nowy sprzęt. Na przykład, odpowiednie ustawienie temperatury w urządzeniach klimatyzacyjnych przed przerwą weekendową może przynieść wymierne i znaczące korzyści. Systemy kogeneracyjne CHP mogą przynieść jeszcze większe oszczędności, poprzez konwersję ciepła powstałego w procesie wytwarzania na energię elektryczną.

5. Zainwestuj w system sprężonego powietrza

Inwestycja w system sprężonego powietrza może przynieść zysk w okresie długoterminowym, jeśli system taki będzie działać niezawodnie. A jest on niezawodny tylko wtedy, gdy monitorowane są w nim możliwe wycieki i inne możliwe problemy techniczne. Szacuje się, że średnio w Stanach Zjednoczonych marnowanych jest 3,2 mld dolarów na nieefektywnie działające systemy sprężonego powietrza. Producenci tracą około 50% wytwarzanego sprężonego powietrza – ponad 30% z powodu nieszczelności, a kolejne ok. 10% ze względu na nieprawidłowe wykorzystanie sprężonego medium. Odpowiednie oprogramowanie komputerowe i osprzęt wykorzystujący technologię ultradźwięków zmierzy i zidentyfikuje każdy wyciek. Dla twojego biznesu bardzo ważna jest możliwość pomiaru kluczowych czynników takich jak ciśnienie, moc, przepływ i punkt rosy. Warto szkolić swoich pracowników, by byli w stanie rozpoznać różne formy strat energii oraz znali wymagania dotyczące wartości ciśnień. Pomoże to uniknąć wykorzystywania wyższych ciśnień niż zalecane.

Dbaj o efektywne zużycie energii

Podejście proaktywne w monitorowaniu sprzętu i zużycia energii, skutkuje oszczędnościami dla  firmy, nie wspominając już o pozytywnym wpływie na środowisko naturalne. Możesz zwiększyć zyski operacyjne, poprzez skupienie swojej uwagi na zmniejszaniu wydatków związanych ze zużyciem energii elektrycznej, dbaniu o bezpieczeństwo na miejscu pracy i niezawodność zabezpieczeń. Inwestycja w efektywne działanie fabryki dzisiaj, przyniesie korzyści w nadchodzących latach.

Autorka: Megan Nichols jest redaktorem i blogerem. Pisze dla Schooled by Science


Przeczytaj także

Rozszerzona rzeczywistość w produkcji i aplikacjach związanych ze sterowaniem procesami technologicznymi
Producenci poszukujący sposobów na szybkie rozwiązywanie złożonych problemów, występujących w fabrykach, budynkach i aplikacjach sterowania procesami technologicznymi, wykorzystują obecnie coraz... więcej »
„Robotech”: Robotics Technology Conference
Robotech to jedna z najważniejszych konferencji w Polsce w dziedzinie robotyki i nowych technologii. Na konferencji zorganizowanej we Wrocławiu przez czasopismo „Control Engineering Polska” i... więcej »
Elektromobilność w perspektywie najbliższych lat, czyli trzecia edycja konferencji AUTOMOTIVE
Elektromobilność w perspektywie najbliższych lat to jeden z głównych tematów trzeciej edycji konferencji AUTOMOTIVE, która odbyła się w dniach 5-6.09.2017 r. w Krakowie. Udział w konferencji wzięło... więcej »
Jak wypełnić lukę między strategią firmy a funkcjonowaniem i wykorzystaniem jej zasobów?
Aby zmaksymalizować dochodowość w konkurującym ze sobą środowisku gospodarki globalnej, oczekuje się od organizacji, aby konsekwentnie spełniała popyt na produkcję, jednocześnie utrzymując optymalne... więcej »
Liderzy branży energetycznej łączą siły by zwiększyć bezpieczeństwo
Przy Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) powstała Sekcja Producentów Aparatury Elektrycznej (SPAE). Należą do niej firmy: ABB Sp. z o.o., Dehn Polska Sp. z o.o., Eaton... więcej »
Prawidłowa konserwacja łożysk – 7 zasadniczych kwestii
Łożyska są ważnymi komponentami układów mechanicznych, które pomagają w utrzymywaniu prawidłowego ruchu liniowego i obrotowego maszyn, zaś ich prawidłowa konserwacja zapewnia długi czas... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Europejski Kongres Lean Manufacturing
2017-09-28 - 2017-09-29
Miejsce: Katowice
OILexpo 2017
2017-10-03 - 2017-10-05
Miejsce: Sosnowiec
Targi 4INSULATION
2017-10-11 - 2017-10-12
Miejsce: Kraków
EFE 2. Targi Efektywności Energetycznej
2017-10-11 - 2017-10-12
Miejsce: Kraków
Targi Kompozyt Expo 2017
2017-10-11 - 2017-10-12
Miejsce: Kraków

Katalog

LUQAM Sp. z o.o. Sp.k.
LUQAM Sp. z o.o. Sp.k.
Kamieńskiego 47
30-644 Kraków
tel. 12 296 49 31

UE Systems Europe
UE Systems Europe
ul. Kordeckiego 30B
60-144 Poznań
tel. +48 510 518 832

zobacz wszystkie
SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2017 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce