Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Od horror vacui do amor vacui w… przemyśle

-- poniedziałek, 16 kwiecień 2018

Chociaż możliwość praktycznego wykorzystania próżni zademonstrowano na świecie dopiero w XVII wieku, wiele lat ktoś docenił „nicość” w swojej filozofii. Był to twórca taoizmu – Laozi (Lao Tse), chiński mistrz żyjący prawdopodobnie w VI w. p.n.e. To właśnie on pisał w swej księdze Tao Te Ching, że trzydzieści szprych tworzy koło, lecz dopiero pustka między nimi sprawia, że koło jest użyteczne. On również zauważył, że nie glina czyni dzban użytecznym, lecz pusta przestrzeń tą gliną zamknięta.

Nauk Laoziego nie znał zapewne Arystoteles, który ogłosił kilkaset lat później, że próżnia jako nie-byt nie istnieje. Tak powstał horror vacui, czyli lęk przed pustką, znany zarówno w fizyce, jak i w sztuce. Natura miała nie znosić próżni, lecz zapełniać ją natychmiast, gdy tylko powstanie.

Wszystko to na swój sposób prawda, lecz współcześnie nie tylko można próżnię wytwarzać, ale i wykorzystywać. O istnym amor vacui, a więc umiłowaniu pustki, można dziś mówić nie tylko w rozprawach o sztuce, ale przede wszystkim patrząc na niezliczone zastosowania próżni i podciśnienia w przemyśle i nauce.

Próżnia w każdym domu?

Pompa próżniowa jest dziś urządzeniem do tego stopnia rozpowszechnionym, że nawet w sklepie AGD można kupić zawieszki i półeczki wraz z plastykową pompką, która wytwarza podciśnienie w przyklejonej do ściany ssawce. W roli pompy próżniowej może wystąpić pospolity odkurzacz, który usunie część powietrza ze szczelnego worka z odzieżą, pozwalając przechować ją w szafie lub wpakować do walizki przy znacznej oszczędności miejsca.

Nie zaciskaj, niech zrobi to różnica ciśnień

Zastosowania przemysłowe są oczywiście znacznie poważniejsze. Bodaj najprostszym z nich jest mocowanie próżniowe, wykorzystywane przy obróbce drewna, tworzyw sztucznych i nieżelaznych metali. Nowoczesne obrabiarki CNC pracują coraz częściej z detalami utrzymywanymi nie poprzez zacisk, lecz właśnie na specjalnych końcówkach. Pod mocowanym detalem pompa próżniowa wytwarza podciśnienie. Różnica ciśnień dociska detal do stołu próżniowego, nie uszkadzając go ani nie pozostawiając na nim śladów. Tym sposobem można efektywniej mocować nawet delikatne materiały, których zaciskanie groziłoby pęknięciem albo odkształceniem.

Długowieczna żywność w próżniowym opakowaniu

Wspomniany na wstępie Laozi zadumałby się zapewne na widok próżniowo opakowanych produktów spożywczych. Zamknięcie żywności w szczelnym woreczku foliowym i wypompowanie z niego powietrza czyni niemal cuda: produkt zyskuje na wyglądzie, jest niedostępny dla bakterii i pleśni, nie wysycha oraz długo zachowuje smak i wartości odżywcze. Można w ten sposób pakować mięso, ryby, drób, owoce, warzywa i pieczywo.

Co więcej, jeśli je dodatkowo zamrozić, można je przechowywać niezwykle długo, wydłużając okres przydatności do spożycia nawet czterokrotnie. Zapakowane próżniowo i zamrożone mięso pozostanie świeże nawet przez dwa lata. Z technologii tej mogą dziś korzystać zarówno gospodarstwa domowe, jak i – przede wszystkim – przemysł spożywczy i przetwórczy.

Panele próżniowe jako izolacja w budownictwie

Próżnia jest doskonałym izolatorem termicznym. Wolna od powietrza przestrzeń między szybami okiennymi to już banał. Od kilku lat popularność zyskują natomiast tzw. VIP-y. Skrót ten oznacza Vacuum Insulation Panel, czyli próżniowy panel izolacyjny. Wiadomo, że porowate materiały izolacyjne, takie jak np. włókno szklane czy pianka poliuretanowa, są znakomitymi izolatorami, ponieważ w swojej strukturze mieszczą dużo powietrza. Ich właściwości można jednak wydatnie zwiększyć, jeśli rdzeń (płytę) z takiego materiału zapakować próżniowo w bardzo szczelną membranę. Dla porównania: o ile np. styropian ma współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie k = 0,031, to próżniowy panel izolacyjny zaledwie 0,007. Pozwala to znacznie zmniejszyć grubość warstwy izolacyjnej. Panel jest też znakomitym izolatorem akustycznym, jego paroprzepuszczalność jest bliska zeru, a dodatkowym atutem jest niepalność rdzenia. Na razie jednak ta technologia jest stosunkowo droga, a izolacje panelowe charakteryzują się żywotnością krótszą od tradycyjnych. Jej udoskonalenie jest zapewne jednak tylko kwestią czasu.

Źródło: Saga


Przeczytaj także

Zasilacze awaryjne UPS
Jak wybrać właściwą usługę konserwacji Niektóre firmy mogą oceniać incydenty związane z utratą ciągłości zasilania jako mniej katastrofalne, chociaż zawsze są one głęboko niepożądane.... więcej »
Sensory w obrabiarkach CNC
Ostatnie dekady rozwoju przemysłu to ogromny postęp w technologii – celem jest: większa dokładność, wydajność i niezawodność produkcji. Można to uzyskać m.in. dzięki zastosowaniu nowoczesnych... więcej »
Jakość energii elektrycznej
Zła jakość energii elektrycznej to ogromne koszty, zarówno po stronie odbiorcy, jak i dostawcy. Zagadnienie to nabiera szczególnego znaczenia, gdyż rośnie liczba i moc jednostkowa... więcej »
Cyfryzację w zakładach przemysłowych wstrzymuje opór pracowników i mała konkurencja
Dzięki technologiom przemysłu 4.0 efektywność fabryk rośnie kilkukrotnie szybciej niż w latach 90. Zdaniem ekspertów większość polskich firm utknęła jednak w poprzedniej epoce. Przykładem... więcej »
Obsługa techniczna wózków widłowych
Właściwie zaplanowany i wdrożony program utrzymania ruchu to czynnik wpływający na optymalizację czasu pracy floty i wzrost jej produktywności. W jaki sposób zwiększyć efektywność... więcej »
Mierniki wibracji
Monitorowanie parametrów stanu maszyny pozwala wcześnie zidentyfikować zmiany, które wskazują na rozwijającą się usterkę. To główny element programu konserwacji predykcyjnej. Jedną z najczęściej... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Konferencja Automotive
2018-09-06 - 2018-09-07
Miejsce: Zakopane
ENERGETAB Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie
2018-09-12 - 2018-09-14
Miejsce: Bielsko Biała
ROBOTECH Robotics Technology Conference
2018-09-18 - 2018-09-18
Miejsce: Wrocław
VI Międzynarodowa Konferencja HAZEX
2018-09-20 - 2018-09-21
Miejsce: Kraków
Forum Mycia Przemysłowego 

2018-09-26 - 2018-09-27
Miejsce: Wrocław
IV Europejski Kongres Lean Manufacturing
2018-09-28 - 2018-09-29
Miejsce: Katowice

Katalog

Festo Sp. z o.o.
Festo Sp. z o.o.
Mszczonowska 7, Janki k/Warszawy
05-090 Raszyn
tel. +48 22 711 41 00

zobacz wszystkie
SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2018 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce