Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Niezawodni Strażnicy

-- poniedziałek, 20 listopad 2017

Współczesne przedsiębiorstwo bez dedykowanych systemów kontroli zgodności, jakości i przepływu towarów, które stoją na straży reputacji marki, jest jak łódź, która prędzej czy później trafi na skały. 

Automatyzacja - w dużym skrócie - powoduje obniżenie kosztów i zwiększenie efektywności zarządzania, a więc przyczynia się do optymalizacji procesów. Minimalizuje też ryzyko popełnienia błędu, którego konsekwencje – finansowe i wizerunkowe – mogą mieć dla firmy negatywne skutki. A jak mawiał aforysta Sławomir Kuligowski, „dopiero płacąc za błędy uświadamiamy sobie ich cenę”. Słowa te nie straciły nic ze swojej aktualności, szczególnie w odniesieniu do doskonalenia procesu produkcyjnego. Koszty popełnionych błędów można jednak minimalizować, a nawet całkowicie je wyeliminować. Niezbędne są do tego dedykowane systemy kontroli zgodności, jakości i przepływu towarów. 

Efektywność procesu

System kontroli zgodności wykonania z zamówieniem jest szczególnie przydatny w firmach, które wytwarzają różne, lecz podobne do siebie wyroby dla wielu klientów. Eliminuje on opóźnienia i dodatkowe koszty spowodowane przez pomyłki pracowników, opierając swoje działanie na autonomicznych czytnikach kodów kreskowych. Są one zlokalizowane na linii produkcyjnej gdzie sczytują dane z zamówienia i porównują je z dostarczonymi na stanowisko częściami. Charakterystyka systemu obejmuje kontrolę zgodności wykonanych elementów z zamówieniem oraz sterowanie maszynami odpowiedzialnymi za ich obróbkę. W momencie wykrycia odchyleń od wyznaczonego standardu, system natychmiast blokuje realizację dalszych czynności. Ponadto aplikacja ma pod kontrolą liczbę wykonanych części i w każdym momencie może zablokować ich produkcję, wskazując na ryzyko nadprodukcji. „Oprogramowanie przyczynia się do zwiększenia efektywności procesu produkcji poprzez kontrolę rodzaju zamówionych i wytwarzanych elementów; ich stanów oraz ustalonego czasu realizacji zlecenia. Dodatkowo eliminacja błędów i szybkie ich wykrywanie to mniejsze straty wynikające z opóźnień lub niezgodności przy realizacji zlecenia. Warto dodać, że dedykowane oprogramowanie dostarczane jest z odpowiednim wyposażeniem w postaci czytnika Motorola DS457 i stacji roboczej Lenovo” – wyjaśnia  Łukasz Russak, analityk systemów informatycznych w HDF Polska.

Bezcenna pewność

System kontroli jakości wykonania usprawnia pracę kontrolerów sprawdzających wizualnie poprawność obróbki wykonanej przez maszyny produkcyjne. Tutaj także wykorzystywane są kody kreskowe, które umożliwiają wprowadzenie do systemu numeru kontrolowanej części i wykrytej wady. Funkcjonowanie systemu odbywa się w oparciu o czytelne rysunki, które są wyświetlane na ekranie komputera pracownika. Pokazują one, jakie kroki musi tenże wykonać: od zalogowania; poprzez odczytanie odpowiednim czytnikiem np. jednym z sześciu modeli Zebra 3600 numeru części i rodzaju wykrytego błędu; a także zapisanie wprowadzonych informacji. Po wskazaniu numeru sprawdzanej aktualnie części, na monitorze wyświetlany jest rysunek wzorcowy ze wszystkimi detalami, które powinny zostać zweryfikowane pod kątem jakościowym. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, pracownik sczytuje z arkusza numer wadliwego detalu, który zostaje automatycznie wyróżniony na rysunku. „Przygotowywane przez nas oprogramowanie na zamówienie może stanowić odrębną aplikację lub zostać zintegrowane z zewnętrznymi programami (systemy ERP, systemy MES, systemy zarządzania produkcją itp.). Gwarantuje to szybkość i skuteczność realizowanej kontroli oraz możliwość sprawnego wprowadzenia do systemu wykrytych wad. Jednak co najważniejsze, dzięki widocznym na monitorze rysunkom kontrolnym oraz niezawodnemu systemowi weryfikacji, opartemu na kodach kreskowych, daje pewność właściwej jakości wykonania” – informuje Łukasz Russak z HDF Polska.

Zaufanie pod kontrolą

System kontroli przepływu towarów w strefie dostaw, działający również w oparciu o kody kreskowe, sprawdza czy ilości dostarczone do magazynu zgadzają się z ilościami zadeklarowanymi na dokumencie dostawy przez kontrahenta. Odczytane dane przez skanery stacjonarne, takie jak Sick CLV480 lub wzmocnione terminale mobilne Intermec CK3X, w momencie przyjmowania ich do magazynu przesyłane są do centralnej bazy. Tam następuje  ich porównywanie z ilościami podanymi w dokumentach, a efekty widać natychmiast na monitorze komputera w formie czytelnego zestawienia. „Aby ocenić wiarygodność dostawców niepotrzebne są specjalistyczne urządzenia detektywistyczne. Wystarczy do tego nasze oprogramowanie. Dzięki niemu od razu możemy wychwycić nieprawidłowości oraz uniknąć dalszych strat czasowych i finansowych. To samo można stwierdzić patrząc całościowo na każdy z wymienionych systemów. Liczba zalet, które niesie ich wdrożenie, zdecydowanie przewyższa potencjalne minusy. Do tych ostatnich zaliczyłbym jedynie opór czynnika ludzkiego przed wprowadzeniem zmian oraz minimalne koszty serwisowania systemów,  które gwarantują nam ich niezawodność. Reszta jest czystym zyskiem dla firmy” – wylicza Łukasz Russak.

Źródło: HDF


Przeczytaj także

Aglomeracja Wrocławska: Vibroacoustic rozbuduje fabrykę automotive w Środzie Śląskiej
Vibracoustic, dostawca usług w zakresie technologii antywibracyjnych dla przemysłu motoryzacyjnego, rozbudowuje fabrykę Środa Śląska I inwestując cztery miliony euro. W ten sposób firma umacnia... więcej »
Modernizacja systemu oświetleniowego
Rozwój technologii LED oraz jej bardziej przystępna obecnie cena sprawiają, że coraz częściej stosowana jest ona w aplikacjach oświetlenia w zakładach przemysłowych. Modernizacja instalacji... więcej »
Nowy smar dla branży spożywczej i producentów opakowań

ExxonMobil rozszerzył ofertę olejów i smarów dla przemysłu o produkt Mobil SHC Grease 462 PF. Ten wysokiej jakości smar syntetyczny jest przeznaczony do zastosowań wysokotemperaturowych w produkcji... więcej »
Szybko jak w przypadku służb ratowniczych: usługa drukowania 3D igus dla części odpornych na zużycie
Firma igus w ramach usługi produkcji addytywnej produkuje część zamienną dla berlińskiej firmy Blackcam w ciągu zaledwie kilku godzin. Co robisz, gdy nagle ważna część wystawy zniknie w drodze na... więcej »
Bezpieczeństwo dostaw energii, czyli zrównoważona energia po konkurencyjnych cenach
Komisja Europejska zatwierdziła mechanizmy zdolności wytwórczych w Belgii, Francji, Niemczech, Grecji, we Włoszech i w Polsce. KE stwierdziła, że środki te przyczynią się do... więcej »
Trwa rejestracja na Konferencję Automotive
W dniach 6-7.09.2018 w Zakopanem odbędzie się czwarta edycja konferencji Automotive, jednego z największych w Polsce spotkań branży motoryzacyjnej. Partnerem Technologicznym wydarzenia jest firma... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Konferencja Automotive
2018-09-06 - 2018-09-07
Miejsce: Zakopane
ENERGETAB Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie
2018-09-11 - 2018-09-13
Miejsce: Bielsko Biała
ROBOTECH Robotics Technology Conference
2018-09-18 - 2018-09-18
Miejsce: Wrocław
VI Międzynarodowa Konferencja HAZEX
2018-09-20 - 2018-09-21
Miejsce: Kraków
Forum Mycia Przemysłowego 

2018-09-26 - 2018-09-27
Miejsce: Wrocław
IV Europejski Kongres Lean Manufacturing
2018-09-28 - 2018-09-29
Miejsce: Katowice
SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2018 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce