Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Metoda 5W: wykorzystywanie metod dodatkowych w analizie przyczyny pierwotnej

-- środa, 29 listopad 2017

Wykorzystywanie samej tylko metody “5why” (5 x dlaczego) może dawać inżynierom niepełny obraz przyczyny pierwotnej, dlatego też w rozwiązywaniu problemu oraz zapobieganiu jego nawrotom należy rozważyć również inne metody.

Po pierwsze, zanim zaczniemy nasze rozważania, należy zrozumieć, czym jest metoda “5why”. Jest to narzędzie do rozwiązywania problemów, wykorzystywane w wielu zakładach i powszechnie powiązane z zastosowaniem filozofii Lean, Six Sigma oraz Kaizen. Metodę opracował Sakichi Toyoda; stosowano ją w Toyota Motor Corporation w trakcie rozwoju metodologii przemysłowej firmy. Metoda ta jest bardzo prosta i polega na wielokrotnym zadawaniu pytania “dlaczego?” do momentu aż znajdziemy technologiczną przyczynę problemu. Często, choć nie zawsze, oznacza to, że można zakończyć ten proces na piątym “dlaczego”, stąd jej nazwa. 

Chociaż metoda “5why” może być doskonałym narzędziem do rozwiązywania problemów, nie stanowi idealnego narzędzia do analizy przyczyny pierwotnej (ang. RCA) z pięciu powodów: 

1. W rzeczywistości nie istnieje coś takiego jak “przyczyna pierwotna”. Bardziej poprawnym byłoby stwierdzenie “przyczyny pierwotne”, ponieważ niemal zawsze mamy do czynienia z warunkami i działaniami powiązanymi, które razem składają się na powstanie problemu. Metoda “5why”, w swoim najbardziej powszechnym zastosowaniu, odnosi się tylko do jednej części łańcucha przyczynowego, albo warunku, albo działania. 

2. Badając tylko jedną część łańcucha przyczynowego, nie mamy możliwości przeanalizowania wszystkich przyczyn i znalezienia najtańszego rozwiązania, które eliminuje lub zmniejsza ryzyko do poziomu akceptowalnego. 

3. Wyniki metody “5why” nie są powtarzalne. Różne osoby stosujące tę metodę uzyskają różne przyczyny tego samego problemu, ponieważ cała filozofia opiera się na ich indywidualnej wiedzy i doświadczeniu. 

4. Często metoda “5why” służy jedynie potwierdzeniu już istniejących przypuszczeń, zamiast poszukiwaniu nowych rozwiązań. Osoby stosujące tę metodę mają tendencję do zamykania się w pętli własnej dotychczasowej wiedzy i doświadczenia, co uniemożliwia im zidentyfikowanie nieznanych dotychczas przyczyn.  

5. Inżynierowie stosujący wyłącznie “5why”  o wiele częściej dokonują analiz związanych z problemami powracającymi. Często są nagradzani za zdolność do wykonania 27 analiz RCA w miesiącu. Jednak po przyjrzeniu się liście, 18 z nich to problemy, którym należało za pierwszym razem poświęcić czas na rzetelną analizę, dzięki czemu nie wystąpiłyby ponownie. Korzystanie z metody “5why” powoduje często zatrzymywanie się na poziomie symptomów zamiast koncentrowania się na przyczynach pierwotnych niższego poziomu, co prowadzi do powtarzania się problemu. 

Autor: Shon Isenhour  jest założycielem i partnerem Eruditio i zasiada w radzie doradczej wydawnictwa Plant Engineering's.


Przeczytaj także

Stelia uses 3D printing to create self-reinforcing aircraft fuselage panel
Stelia Aerospace believes 3D printing has the potential to go large when it comes to aircraft construction. The French-based company has unveiled the first printed self-reinforcing fuselage... więcej »
GT85 Polska wprowadza nowe usługi specjalistycznego mycia części produkcyjnych
GT85 Polska, lider dostawców rozwiązań z zakresu technologii mycia przemysłowego w Polsce wprowadza nowe usługi specjalistycznego mycia części produkcyjnych. Bazując na 19-letnim doświadczeniu w... więcej »
Głębsze zrozumienie procesów smarowania
Lepsze zrozumienie oddziaływania metali i środków smarnych Smarowanie zaworów, cylindrów i silników stwarza pewne wyzwanie, ponieważ urządzenia te składają się z elementów wykonanych z różnych... więcej »
Rewolucja w rozwiązaniach konstrukcyjnych zaworów oddechowych i przerywaczy płomienia
Rozwój produktów wymuszany przez wyzwania spływające z rynku jest zarazem zmorą i bodźcem do rozwoju dla każdego z producentów armatury zabezpieczającej zbiorniki do przechowywania i instalacje do... więcej »
Firma Hörmann nagrodzona na targach Budma 2018
Aż cztery produkty marki Hörmann nagrodzone zostały Złotymi Medalami MTP targów Budma 2018. Tej rekordowej liczbie medali odpowiadała wielkość stoiska – w tym roku firma prezentowała się na... więcej »
Połączenie świata fizycznego ze światem cyfrowym
Liderzy biznesu ostrzegają: kultura i utarte zasady pracy przedsiębiorstw nie mogą stawać na drodze postępowi technologicznemu z Przemysłowym Internetem Rzeczy (IIoT) Stanowiąc pomost między... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Forum Wentylacja-Salon Klimatyzacja
2018-02-27 - 2018-02-28
Miejsce: Warszawa
ENEX - Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki
2018-02-28 - 2018-03-01
Miejsce: Kielce
AUTOMATICON Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów
2018-03-20 - 2018-03-23
Miejsce: Warszawa
PRZEMYSŁ 4.0
2018-04-10 - 2018-04-10
Miejsce: Warszawa

Katalog

ABB Sp. z o.o.
ABB Sp. z o.o.
Żegańska 1
04-713 Warszawa
tel. 32 79 09 222

zobacz wszystkie
SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2018 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce