Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Metoda 5W: wykorzystywanie metod dodatkowych w analizie przyczyny pierwotnej

-- środa, 29 listopad 2017

Wykorzystywanie samej tylko metody “5why” (5 x dlaczego) może dawać inżynierom niepełny obraz przyczyny pierwotnej, dlatego też w rozwiązywaniu problemu oraz zapobieganiu jego nawrotom należy rozważyć również inne metody.

Po pierwsze, zanim zaczniemy nasze rozważania, należy zrozumieć, czym jest metoda “5why”. Jest to narzędzie do rozwiązywania problemów, wykorzystywane w wielu zakładach i powszechnie powiązane z zastosowaniem filozofii Lean, Six Sigma oraz Kaizen. Metodę opracował Sakichi Toyoda; stosowano ją w Toyota Motor Corporation w trakcie rozwoju metodologii przemysłowej firmy. Metoda ta jest bardzo prosta i polega na wielokrotnym zadawaniu pytania “dlaczego?” do momentu aż znajdziemy technologiczną przyczynę problemu. Często, choć nie zawsze, oznacza to, że można zakończyć ten proces na piątym “dlaczego”, stąd jej nazwa. 

Chociaż metoda “5why” może być doskonałym narzędziem do rozwiązywania problemów, nie stanowi idealnego narzędzia do analizy przyczyny pierwotnej (ang. RCA) z pięciu powodów: 

1. W rzeczywistości nie istnieje coś takiego jak “przyczyna pierwotna”. Bardziej poprawnym byłoby stwierdzenie “przyczyny pierwotne”, ponieważ niemal zawsze mamy do czynienia z warunkami i działaniami powiązanymi, które razem składają się na powstanie problemu. Metoda “5why”, w swoim najbardziej powszechnym zastosowaniu, odnosi się tylko do jednej części łańcucha przyczynowego, albo warunku, albo działania. 

2. Badając tylko jedną część łańcucha przyczynowego, nie mamy możliwości przeanalizowania wszystkich przyczyn i znalezienia najtańszego rozwiązania, które eliminuje lub zmniejsza ryzyko do poziomu akceptowalnego. 

3. Wyniki metody “5why” nie są powtarzalne. Różne osoby stosujące tę metodę uzyskają różne przyczyny tego samego problemu, ponieważ cała filozofia opiera się na ich indywidualnej wiedzy i doświadczeniu. 

4. Często metoda “5why” służy jedynie potwierdzeniu już istniejących przypuszczeń, zamiast poszukiwaniu nowych rozwiązań. Osoby stosujące tę metodę mają tendencję do zamykania się w pętli własnej dotychczasowej wiedzy i doświadczenia, co uniemożliwia im zidentyfikowanie nieznanych dotychczas przyczyn.  

5. Inżynierowie stosujący wyłącznie “5why”  o wiele częściej dokonują analiz związanych z problemami powracającymi. Często są nagradzani za zdolność do wykonania 27 analiz RCA w miesiącu. Jednak po przyjrzeniu się liście, 18 z nich to problemy, którym należało za pierwszym razem poświęcić czas na rzetelną analizę, dzięki czemu nie wystąpiłyby ponownie. Korzystanie z metody “5why” powoduje często zatrzymywanie się na poziomie symptomów zamiast koncentrowania się na przyczynach pierwotnych niższego poziomu, co prowadzi do powtarzania się problemu. 

Autor: Shon Isenhour  jest założycielem i partnerem Eruditio i zasiada w radzie doradczej wydawnictwa Plant Engineering's.


Przeczytaj także

Aglomeracja Wrocławska: Vibroacoustic rozbuduje fabrykę automotive w Środzie Śląskiej
Vibracoustic, dostawca usług w zakresie technologii antywibracyjnych dla przemysłu motoryzacyjnego, rozbudowuje fabrykę Środa Śląska I inwestując cztery miliony euro. W ten sposób firma umacnia... więcej »
Modernizacja systemu oświetleniowego
Rozwój technologii LED oraz jej bardziej przystępna obecnie cena sprawiają, że coraz częściej stosowana jest ona w aplikacjach oświetlenia w zakładach przemysłowych. Modernizacja instalacji... więcej »
Nowy smar dla branży spożywczej i producentów opakowań

ExxonMobil rozszerzył ofertę olejów i smarów dla przemysłu o produkt Mobil SHC Grease 462 PF. Ten wysokiej jakości smar syntetyczny jest przeznaczony do zastosowań wysokotemperaturowych w produkcji... więcej »
Szybko jak w przypadku służb ratowniczych: usługa drukowania 3D igus dla części odpornych na zużycie
Firma igus w ramach usługi produkcji addytywnej produkuje część zamienną dla berlińskiej firmy Blackcam w ciągu zaledwie kilku godzin. Co robisz, gdy nagle ważna część wystawy zniknie w drodze na... więcej »
Bezpieczeństwo dostaw energii, czyli zrównoważona energia po konkurencyjnych cenach
Komisja Europejska zatwierdziła mechanizmy zdolności wytwórczych w Belgii, Francji, Niemczech, Grecji, we Włoszech i w Polsce. KE stwierdziła, że środki te przyczynią się do... więcej »
Trwa rejestracja na Konferencję Automotive
W dniach 6-7.09.2018 w Zakopanem odbędzie się czwarta edycja konferencji Automotive, jednego z największych w Polsce spotkań branży motoryzacyjnej. Partnerem Technologicznym wydarzenia jest firma... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Konferencja Automotive
2018-09-06 - 2018-09-07
Miejsce: Zakopane
ENERGETAB Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie
2018-09-11 - 2018-09-13
Miejsce: Bielsko Biała
ROBOTECH Robotics Technology Conference
2018-09-18 - 2018-09-18
Miejsce: Wrocław
VI Międzynarodowa Konferencja HAZEX
2018-09-20 - 2018-09-21
Miejsce: Kraków
Forum Mycia Przemysłowego 

2018-09-26 - 2018-09-27
Miejsce: Wrocław
IV Europejski Kongres Lean Manufacturing
2018-09-28 - 2018-09-29
Miejsce: Katowice
SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2018 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce