Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Lean Leadership Way - dlaczego warto?

-- poniedziałek, 11 czerwiec 2018

Na czym polega i dlaczego warto wdrażać lean leadership w firmach produkcyjnych, produkujących małoseryjne produkty. Wnioski po wdrożeniu w GT85 Polska Polskiej firmie produkującej specjalistyczne urządzenia marki TARRA do mycia i oczyszczania części w procesie produkcji.

Lean Leadership, czyli po polsku przywództwo Lean. To postawa zarządzających, która wspiera zachowania pracowników prowadzące ich do ciągłego doskonalenia swoje pracy. Metody, narzędzia  i postawy, to kluczowe czynniki, które zawierają się w ramach Lean Leadership. Lider, brygadzista, kierownik pracujący nad kompetencjami swojego zespołu, zyskuje pracowników samodzielnych i gotowych do działania.

Coraz więcej polskich firm wprowadza standardy zarządzania i kultury organizacji bazując na sprawdzonych wzorcach. Lubelski producent urządzeń do mycia i odtłuszczania TARRA, firma GT85 Polska przeszła proces wdrażania pod okiem Pana Marka Forkuna.

O tym czym jest Lean Leadership i jakie korzyści firma zyskała po wdrożeniu rozmawiamy z Markiem Forkunem, Doradcą Biznesowy i Praktyk Wdrażania Programu Ciągłego Doskonalenia według zasad Toyota Way & TPS  oraz Zbigniewem Kurantem, prezesem Zarządu GT85 Polska Sp. z o.o.

Na czym polega Lean Leadership Way?

MF: Wielu ludzi myśli, że lean management lub lean leadership jest działaniem, którego celem jest poprawa procesów. Jeśli chodzi o nasze myślenie, szczupłe (lean) zarządzanie lub jak lubię to nazywać, przywództwo Ciągłego Doskonalenia, dotyczy zarządzania procesem tworzenia idei, że jesteśmy odpowiedzialni za to, aby służyć pracownikom na hali, na poziomie hali produkcyjnej. Tak więc mówimy o operatorach i liderach zespołów, ponieważ są to ludzie, którzy faktycznie dotykają surowca i produktu, który ostatecznie zamierzamy sprzedać. Zatem odpowiedzialność za zarządzanie polega na tworzeniu takiego środowiska, aby pracownicy, byli w stanie zidentyfikować procesy i zachowania, które absolutnie nie zapewniają żadnej wartości dodanej do klienta lub do produktu, który tworzymy.

Jaki poziom kadry powinien być zaangażowany w proces wdrażania i kultywacji Lean Leadership Way?

M.F: Dla mnie, jeśli spojrzymy na system zarządzania produkcja w Toyota, tzw. Toyota Production System, który jest wysoko rozwiniętym i wyszukanym sposobem zarządzania ludźmi oraz dodamy do tego Wartości, które znajdujemy w Toyocie i Zasady a także Kompetencje liderów, a w szczególności liderów zarządzających operatorami, liderami zespołów, liderami grup, wtedy możemy spodziewać się wyników, wyników finansowych, o wiele bardziej konkurencyjnych niż nasza konkurencja. Tak więc, starałem się dzisiaj wyjaśnić, że jest to dobre dla usprawnienia procesów, ale to ludzie muszą poprawić te procesy. To pracownicy na hali muszą zidentyfikować te procesy, jednak aby to zrobić, musimy mieć zdolność do autorefleksji i to się nazywa Hansei. Z autorefleksją mamy Hansei, co prowadzi do idei Kaizen, Ciągłe Doskonalenia (Continuous Improvement), aby stworzyć Hansei, musimy konsekwentnie i trwale rozwijać się, współpracować z liderami zespołów i liderami grup oraz z naszym zespołem zarządzającym, tak, aby liderzy zespołów, którzy dotykają procesów, dotykają surowców, z operatorami, faktycznie tworzyli wartość dla biznesu.

A co o roli zarządzających? Kierownictwa?

Naszym zadaniem, jako zarządzających, jest tworzenie takiego środowiska, aby pracownicy byli zmotywowani i zaangażowani 24 godziny na dobę, przez cały dzień, każdego dnia. I to właśnie współpracujemy z różnym organizacjami tak aby, poprzez pracowników generować miejsce pracy który jest przyjazne i bezpieczne dla pracowników i stawia czoło dla konkurencji.

Co sprawiło, że rozpoczął Pan wdrożenie praktyk Lean Leadership w firmie Gt85 Polska?

ZK: Sytuacja firmy, wydane ogromne środki na nowe inwestycje, pojawienie się firmy w strefie ekonomicznej, kontrakty generujące straty, i żądania załogi dot. nowych inwestycji bez możliwości osiągnięcia widocznej efektywności pracy przy stanie po zakończeniu inwestycji w strefie ekonomicznej. Szukaliśmy rozwiązania, metody.  Żadna z nich nie dawała odpowiedzi. Podczas jednej z konferencji dot. zarządzenia, jeden z konsultantów, z którym udało mi się porozmawiać, powiedział, że w przeciągu kilku spotkań i rozmów z załogą przedstawi główne powody braku rentowności na projektach. I tak się stało.

Czy i jeśli tak to jakie były największe wyzwania napotkane na początku wdrożenia?

Oczywiście ,że były. Załoga nigdy nie miała, poza pojedynczymi jednostkami, do czynienia z kultura Lean. największe problemy wyniknęły z relacji i wzajemnego szacunku pracowników, który negatywnie wpływał na otwarcie się w dyskusjach i spotkaniach. Drugie poważne wyzwanie podczas wdrożenia i podczas procesu wdrażania to problem właśnie komunikacji ludźmi. Także brak otwartości na zmianę, komunikacja i wizualizacje procesów.

Jak ocenia Pan efekty wdrożenia Lean Leadership? Czy decyzja o wdrożeniu była trafna?

ZK: Mogę stanowczo powiedzieć, że była bardzo dobra decyzja. Przede wszystkim poprawiła się komunikacja pomiędzy załogą, Na każdym szczeblu naszej organizacji. Oprócz tego, ludzie poprzez otworzenie się na współprace darzą się  szacunkiem dużo większym szacunkiem. Mamy zwizualizowaną większość procesów, zwizualizowaną w sposób tradycyjny co powoduje że pracownicy poszczególnych działów firmy są zaangażowani w ich tworzenie.

Nie są to wskaźniki pokazywane przez zarząd z góry piramidy, a rzeczy które aby dobrze mierzyć wydajność podczas wielu dyskusji wyszły ze szczebla operacyjnego mojej firmy. Jestem z tego bardzo dumny bo są to ich wskaźniki, nie moje, nie kierownictwa. Korzyści namacalne - osiągane zyski i marże, widzimy gdzie popełniamy błędy. To jest olbrzymia wartość dodana jeśli chodzi o projektowe / jednostkowe produkcję urządzeń. Jesteśmy w stanie na bieżąco analizować nasze postępy i wyciągamy w nioski aby poprawiać niedociągnięcie w nowych projektach. Widzimy co z czego wynika i sukcesywnie korygujemy swoje działania. 

Po sukcesie wdrożenia firma GT85 Polska w dalszym ciągu planuje wdrażanie potrzebnych narzędzi kultury Lean. Film, który Państwu prezentujemy jest dedykowany pracownikom naszej firmy i podziękowaniem za ponad półtora roku pracy całego zespołu nad wypracowaniem naszej własnej kultury Lean.

Źródło: GT85 Polska


Przeczytaj także

ITM Polska, Subcontracting, Modernlog, Focast, 3D Solutions
Dźwięki pracujących maszyn, liczne rozmowy, spotkania kooperacyjne oraz ciekawe konferencje – za nami Targi ITM Polska Innowacje – Technologie – Maszyny oraz odbywające się w tym samym czasie Targi... więcej »
25 lat działalności Emerson Automation Solutions w Polsce
7 czerwca w Łodzi firma Emerson Automation Solutions świętowała jubileusz 25-lecia obecności na polskim rynku. W wydarzeniu, które odbyło się w Hotelu Vienna House Andel’s, wzięli udział eksperci... więcej »
Sprężarki z napędem VSD - 8 kluczowych zalet
Instalacja zewnętrznego napędu o zmiennej prędkości obrotowej (VSD), choć jest rozwiązaniem tańszym od wbudowanego, może nastręczać sporych problemów w czasie eksploatacji, mających wpływ... więcej »
Eksperci BASF Polska na V Kongresie Polska Chemia w Wieliczce
W ramach V edycji Kongresu Polska Chemia, w dniach 13-14 czerwca, w Wieliczce przedstawiciele polskiego sektora chemicznego debatowali o najnowszych trendach oraz wyzwaniach stojących przed polską... więcej »
Czy w przypadku problemów z dostawami energii Polska może liczyć na sąsiadów?
Wysokie temperatury powodują, że wraca temat ryzyka wystąpienia blackoutu w polskim systemie energetycznym. Elektrownie węglowe, na którym bazuje polski system, w czasie upałów mają problem z... więcej »
Nowa fabryka WAGO we Wróblowicach
Ruszyła produkcja w nowo wybudowanej fabryce WAGO we Wróblowicach, w gminie Miękinia. To już drugi, oprócz inwestycji we Wrocławiu, zakład produkcyjny spółki w regionie. Firma WAGO jest jednym z... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

ENERGETAB Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie
2018-09-12 - 2018-09-14
Miejsce: Bielsko Biała
ROBOTECH Robotics Technology Conference
2018-09-18 - 2018-09-18
Miejsce: Wrocław
VI Międzynarodowa Konferencja HAZEX
2018-09-20 - 2018-09-21
Miejsce: Kraków
Forum Mycia Przemysłowego 

2018-09-26 - 2018-09-27
Miejsce: Wrocław
IV Europejski Kongres Lean Manufacturing
2018-09-28 - 2018-09-29
Miejsce: Katowice
TOOLEX - Targi Obrabiarek, Narzędzi i technologii Obróbki
2018-10-02 - 2018-10-04
Miejsce: Sosnowiec

Katalog

MEWA TEXTIL-SERVICE SP. Z O.O.
MEWA TEXTIL-SERVICE SP. Z O.O.
Andersa 15
41-200 Sosnowiec
tel. 32 363 82 60

zobacz wszystkie
SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2018 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce