Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Kluczowe kompetencje miękkie

-- czwartek, 10 sierpień 2017

Małgorzata Stoch, pracownik działu HR firmy ASTOR oraz dyrektor Akademii ASTOR:

W Polsce jesteśmy na początku drogi do Przemysłu 4.0. Nie mamy jeszcze centrów kompetencyjnych, gotowych programów ani ścieżek rozwoju dla menedżerów. To wszystko przed nami, jednak moim zdaniem szybko to uzupełnimy. Tym, od czego menedżerowie powinni zacząć, jest uświadomienie sobie, że oczekiwania wobec nich się zmieniają, a także zaakceptowanie tego.

Kompetencje miękkie, przez lata marginalizowane i uważane za „nieinżynierskie”, zaczynają być coraz częściej zauważane i stawiane na równi z kompetencjami technicznymi. Z badań przeprowadzonych w ubiegłym roku przez Akademię ASTOR wynika, że prawie 50% inżynierów uważa je za istotne i chciałoby je rozwijać. Oczywiście jeszcze długa droga przed nami, ale wyniki tych badań dają nam nadzieję na to, że świadomość wagi tych kompetencji już jest.

Menedżer powinien przede wszystkim zacząć od siebie – swoim przykładem i sposobem działania pokazywać pracownikom, że posiadanie i rozwijanie kompetencji miękkich jest kluczowe, aby skutecznie i efektywnie realizować stawiane przed jego zespołem cele.

Kolejny krok to szkolenia. Potrzebujemy menedżerów doceniających znaczenie szkoleń z zakresu kompetencji miękkich. Niestety, wciąż dość duża grupa menedżerów pracujących w przemyśle traktuje je jak stratę czasu i pieniędzy. To jest podstawowa bariera w rozwoju tych umiejętności u pracowników w polskim przemyśle i nad nią w pierwszej kolejności powinniśmy pracować.


Podobne artykuły

Przeczytaj także

Jak wybrać dobry sterownik?
Produkcja to układ naczyń połączonych. Można powiedzieć, że dział produkcyjny jest kłębkiem powiązanych ze sobą nici, na końcach których znajdują się wpływające na siebie nieustannie zdarzenia,... więcej »
TOOLEX 2017 – jubileuszowy sukces
10. edycja Międzynarodowych Targów  Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX, jak przystało na jubilata, wypadła okazale. Doceniane przez specjalistów i wysoko oceniane pod względem... więcej »
Czyszczenie układów olejowych
Prawidłowo wykonane czyszczenie powinno usunąć wszystkie zanieczyszczenia, które występują na powierzchniach układu. Dotyczy to kurzu, produktów starzenia – żywic i asfaltów, a także innych... więcej »
Smarowanie mgłą olejową w urządzeniach pneumatycznych
Trwałość narzędzi pneumatycznych, siłowników, zaworów, silników i innego sprzętu napędzanego sprężonym powietrzem może zostać wydłużona dzięki smarowaniu mgłą olejową. Czynniki środowiskowe,... więcej »
Jak zamocować i ustawić czujnik?
Niemal każda linia produkcyjna jest wyposażona w system czujników podłączonych do układu sterowania. Dzięki czujnikom mamy możliwość kierowania poszczególnymi urządzeniami, kontrolując przebieg... więcej »
Wywiad: Transfer wiedzy do przemysłu
„Rozwój technologii pomp ciepła w oparciu o transfer wiedzy do przemysłu” - wywiad z dr inż. Markiem Miarą (Fraunhofer ISE) VI Kongres PORT PC „Pompy ciepła i smart grid – system ciepłowniczy... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

ELGOR 2017
2017-10-18 - 2017-10-20
Miejsce: Kudowa Zdrój
Virtual EXPO - Wirtualne Targi Pracy
2017-10-24 - 2017-10-26
Miejsce: Online
Targi RENEXPO® Poland
2017-10-25 - 2017-10-27
Miejsce: Warszawa
Lubelskie Targi Energetyczne ENERGETICS
2017-11-14 - 2017-11-16
Miejsce: Lublin

Katalog

UE Systems Europe
UE Systems Europe
ul. Kordeckiego 30B
60-144 Poznań
tel. +48 510 518 832

zobacz wszystkie
SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2017 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce