Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Kluczowe kompetencje miękkie

-- czwartek, 10 sierpień 2017

Małgorzata Stoch, pracownik działu HR firmy ASTOR oraz dyrektor Akademii ASTOR:

W Polsce jesteśmy na początku drogi do Przemysłu 4.0. Nie mamy jeszcze centrów kompetencyjnych, gotowych programów ani ścieżek rozwoju dla menedżerów. To wszystko przed nami, jednak moim zdaniem szybko to uzupełnimy. Tym, od czego menedżerowie powinni zacząć, jest uświadomienie sobie, że oczekiwania wobec nich się zmieniają, a także zaakceptowanie tego.

Kompetencje miękkie, przez lata marginalizowane i uważane za „nieinżynierskie”, zaczynają być coraz częściej zauważane i stawiane na równi z kompetencjami technicznymi. Z badań przeprowadzonych w ubiegłym roku przez Akademię ASTOR wynika, że prawie 50% inżynierów uważa je za istotne i chciałoby je rozwijać. Oczywiście jeszcze długa droga przed nami, ale wyniki tych badań dają nam nadzieję na to, że świadomość wagi tych kompetencji już jest.

Menedżer powinien przede wszystkim zacząć od siebie – swoim przykładem i sposobem działania pokazywać pracownikom, że posiadanie i rozwijanie kompetencji miękkich jest kluczowe, aby skutecznie i efektywnie realizować stawiane przed jego zespołem cele.

Kolejny krok to szkolenia. Potrzebujemy menedżerów doceniających znaczenie szkoleń z zakresu kompetencji miękkich. Niestety, wciąż dość duża grupa menedżerów pracujących w przemyśle traktuje je jak stratę czasu i pieniędzy. To jest podstawowa bariera w rozwoju tych umiejętności u pracowników w polskim przemyśle i nad nią w pierwszej kolejności powinniśmy pracować.


Podobne artykuły

Przeczytaj także

Kontrola produkcji i kosztów - droga ku optymalizacji
Jak optymalizować produkcję? Z tym problemem borykają się firmy na całym świecie. Optymalizowanie działań poprawia bowiem funkcjonowanie przedsiębiorstwa, ponieważ pozwala na uzyskanie maksimum... więcej »
Wywiad: Siemens ułatwia wejście w Industry 4.0
Rozmowa z Cezarym Mychlewiczem, dyrektorem ds. marketingu branż przemysłowych w firmie Siemens Czwarta rewolucja przemysłowa jest koncepcją wykorzystania automatyzacji oraz przetwarzania... więcej »
Problemy importera - samodzielnie nie da się wygrać
Rzeczywistość handlu międzynarodowego jest ekstremalnie skomplikowana, ale sądząc po aktualnym klimacie politycznym, może skomplikować się jeszcze bardziej. Nie dziwi więc fakt, że barierą wejścia... więcej »
Jak prawidłowo dobrać odzież roboczą dla pracownika budowlanego i dla zatrudnionego w przemyśle?
Prace wykonywane na budowie lub na trenie zakładu produkcyjnego, wymagają bardzo od pracowników często dużego wysiłku fizycznego: muszą się oni schylać, kucać, klęczeć, trzymać ręce w górze podczas... więcej »
Konferencja i Wystawa MAINTECH 2018 zakończona
Już po raz trzeci uczestnicy konferencji MAINTECH spotkali się, by rozmawiać o najnowszych modelach teoretycznych i praktycznych w nowoczesnej organizacji utrzymania ruchu w zakładach produkcyjnych.... więcej »
Nowa, mobilna aplikacja FLIR InSite ułatwia zarządzanie inspekcjami
FLIR Systems ogłosiła dzisiaj uruchomienie FLIR InSite™, nowej, mobilnej aplikacji i portalu internetowego, które pozwalają na organizację, w jednym łatwo dostępnym, łatwym w zarządzaniu i... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

ENERGETAB Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie
2018-09-12 - 2018-09-14
Miejsce: Bielsko Biała
ROBOTECH Robotics Technology Conference
2018-09-18 - 2018-09-18
Miejsce: Wrocław
VI Międzynarodowa Konferencja HAZEX
2018-09-20 - 2018-09-21
Miejsce: Kraków
Forum Mycia Przemysłowego 

2018-09-26 - 2018-09-27
Miejsce: Wrocław
IV Europejski Kongres Lean Manufacturing
2018-09-28 - 2018-09-29
Miejsce: Katowice
TOOLEX - Targi Obrabiarek, Narzędzi i technologii Obróbki
2018-10-02 - 2018-10-04
Miejsce: Sosnowiec

Katalog

MEWA TEXTIL-SERVICE SP. Z O.O.
MEWA TEXTIL-SERVICE SP. Z O.O.
Andersa 15
41-200 Sosnowiec
tel. 32 363 82 60

zobacz wszystkie
SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2018 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce