Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Jastrzębska Spółka Węglowa zwiększa efektywność produkcyjną dzięki systemowi ABB MineScape

-- środa, 25 lipiec 2018

Rozpoczęcie prac górniczych w nowym polu eksploatacyjnym wiąże się z ogromnymi kosztami, dlatego dla przedsiębiorstw wydobywczych kluczowy jest dostęp do dokładnej informacji o budowie danego złoża. System ABB AbilityTM MineScape pozwoli kopalniom należącym do Jastrzębskiej Spółki Węglowej m.in. na zbudowanie przestrzennego modelu geometrycznego i jakościowego pokładów węgla. Umożliwi to szybsze, wariantowe planowanie produkcji, a w konsekwencji doprowadzi do efektywniejszej kosztowo metody wydobycia, zwiększając w ten sposób wydajność produkcyjną spółki.

Jastrzębska Spółka Węglowa to jeden z największych producentów węgla koksującego w Unii Europejskiej. Spółka opracowała strategiczny program modernizacji kopalń, którego jednym z kluczowych elementów jest wdrożenie systemu modelowania geologicznego opartego o system ABB MineScape. Rozwiązanie pomoże w sprawniejszym, dokładniejszym oraz wariantowym planowaniu produkcji w oparciu o dokładne dane o geometrii oraz jakości eksploatowanych pokładów węgla. System pozwoli także na dokładniejsze modelowanie tektoniki złoża oraz rozpoznanie krytycznych dla procesu produkcji nieciągłości z odpowiednim wyprzedzeniem, nawet na etapie planowania rozcinki złoża. Dokładny, przestrzenny model geometrii zuskokowanego złoża umożliwi uniknięcie krytycznych kosztów związanych z eksploatacją w niedostatecznie rozpoznanej przestrzeni pokładu. Firma ABB wdroży system na jednym z ruchów spółki, a do kolejnych pięciu oraz centrali dostarczy oprogramowanie oraz wykona wstępne modele strukturalne i jakościowe. Zakończenie wdrożenia pilotażowego zaplanowane jest na koniec bieżącego roku, po czym planowana jest kontynuacja projektu na pozostałych kopalniach.

System MineScape oferowany przez ABB stanowi centralne, spójne źródło danych geologicznych, projektowych oraz planistycznych. System przechowuje wszystkie najważniejsze informacje, takie jak dane i modele geologiczne (opisujące charakterystykę strukturalną i jakościową złoża) czy modele istniejących oraz planowanych sieci wyrobisk. Rozwiązanie ABB, oparte o zaawansowane systemy informatyczne, pozwala analizować nie tylko dane dotyczące złóż, ale także warianty planów wydobycia i przez to wskazywać najefektywniejsze kosztowo metody ich eksploatacji. Kopalnie zyskują dzięki temu dostęp do aktualnych i spójnych informacji o jakości węgla oraz lokalizacji charakterystycznych powierzchni eksploatacyjnych, umożliwiając inżynierom górniczym dokładne projektowanie kolejnych pól wydobywczych.

W dotychczasowych metodach określania parametrów strukturalnych, jakościowych i geofizycznych surowców kopalnych stosowano analizy ręczne. Geolodzy tworzyli więc odręczne przekroje na mapach bądź wprowadzali je do prostych, systemów mapowych opartych o technologię CAD 2D. Rozpoznanie i zrozumienie poszczególnych części złoża bez wyspecjalizowanych narzędzi komputerowych opartych o algorytmy przestrzenne było kosztowne, czasochłonne i obarczone znaczącym ryzkiem błędu. Węgiel koksujący, niezbędny do wytwarzania stali, musi spełniać określone, wysokie parametry jakościowe. Jeżeli eksploatowane pole nie zostało precyzyjnie rozpoznane, a wydobywany węgiel był niższej jakości niż pierwotnie zakładano, przedsiębiorstwo narażone było na znaczące straty finansowe.

- Proces optymalizacji kosztowej w sferze działalności operacyjnej może być skutecznie przeprowadzony tylko wówczas, gdy Spółka będzie posiadała dogłębną wiedzę na temat wszystkich ponoszonych kosztów oraz będzie mogła szybko reagować na zmiany zachodzące w sferze produkcyjnej. Do tego potrzebne są bardzo zaawansowane narzędzia informatyczne, które pozwolą planować, monitorować i analizować cały proces produkcyjny – podkreśla Artur Dyczko, zastępca prezesa JSW ds. strategii i rozwoju.

 

Dzięki systemowi ABB MineScape cykl przygotowania produkcji w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej zostanie znacząco skrócony, a pola wydobywcze będą mogły być precyzyjnie zbadane i opisane dla potrzeb projektowania rozcinki złoża. Będzie to także wpływ na działalność biznesową spółki – informacje o jakości złóż są niezbędne do tworzenia długofalowych planów wydobywczych. Wdrożenie rozwiązania pozwoli również zwiększyć bezpieczeństwo pracowników, zapewniając dokładny obraz warunków tektonicznych i częściowo hydrogeologicznych panujących w danym wyrobisku.

Pozyskiwanie nowych złóż wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi, a w przypadku błędu geologicznego – z możliwą nierentownością wydobycia. W branży potrzebne były rozwiązania pozwalające na efektywne planowanie prac górniczych. - Dla podmiotów takich jak Jastrzębska Spółka Węglowa, które kontraktują zamówienia z kilkuletnim wyprzedzeniem, kompleksowe informacje na temat dostępnych wyrobisk mają kluczowe znaczenie biznesowe. System informatyczny MineScape pozwala na dokładne i szczegółowe opisanie eksploatowanego złoża, a także na gromadzenie oraz wymianę danych pomiędzy różnymi systemami wykorzystywanymi przez różne działy. To zaś dodatkowo usprawnia pracę całego przedsiębiorstwa – mówi Paweł Łojszczyk, prezes zarządu i dyrektor zarządzający ABB w Polsce.

System MineScape wchodzi w skład wprowadzonej w 2017 r. wielobranżowej oferty cyfrowej ABB AbilityTM, która łączy urządzenia, systemy i usługi w oparciu o platformę w chmurze i umożliwia klientom zwiększenie produktywności i obniżenie kosztów. Obecnie oferta obejmuje ponad 210 rozwiązań. MineScape wykorzystywany jest w ponad 200 zakładach górniczych na świecie. W Polsce z rozwiązań firmy ABB korzysta m.in. kopalnia „Bogdanka”.


Źródło: ABB


Przeczytaj także

Aglomeracja Wrocławska: Vibroacoustic rozbuduje fabrykę automotive w Środzie Śląskiej
Vibracoustic, dostawca usług w zakresie technologii antywibracyjnych dla przemysłu motoryzacyjnego, rozbudowuje fabrykę Środa Śląska I inwestując cztery miliony euro. W ten sposób firma umacnia... więcej »
Modernizacja systemu oświetleniowego
Rozwój technologii LED oraz jej bardziej przystępna obecnie cena sprawiają, że coraz częściej stosowana jest ona w aplikacjach oświetlenia w zakładach przemysłowych. Modernizacja instalacji... więcej »
Nowy smar dla branży spożywczej i producentów opakowań

ExxonMobil rozszerzył ofertę olejów i smarów dla przemysłu o produkt Mobil SHC Grease 462 PF. Ten wysokiej jakości smar syntetyczny jest przeznaczony do zastosowań wysokotemperaturowych w produkcji... więcej »
Szybko jak w przypadku służb ratowniczych: usługa drukowania 3D igus dla części odpornych na zużycie
Firma igus w ramach usługi produkcji addytywnej produkuje część zamienną dla berlińskiej firmy Blackcam w ciągu zaledwie kilku godzin. Co robisz, gdy nagle ważna część wystawy zniknie w drodze na... więcej »
Bezpieczeństwo dostaw energii, czyli zrównoważona energia po konkurencyjnych cenach
Komisja Europejska zatwierdziła mechanizmy zdolności wytwórczych w Belgii, Francji, Niemczech, Grecji, we Włoszech i w Polsce. KE stwierdziła, że środki te przyczynią się do... więcej »
Trwa rejestracja na Konferencję Automotive
W dniach 6-7.09.2018 w Zakopanem odbędzie się czwarta edycja konferencji Automotive, jednego z największych w Polsce spotkań branży motoryzacyjnej. Partnerem Technologicznym wydarzenia jest firma... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Konferencja Automotive
2018-09-06 - 2018-09-07
Miejsce: Zakopane
ENERGETAB Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie
2018-09-11 - 2018-09-13
Miejsce: Bielsko Biała
ROBOTECH Robotics Technology Conference
2018-09-18 - 2018-09-18
Miejsce: Wrocław
VI Międzynarodowa Konferencja HAZEX
2018-09-20 - 2018-09-21
Miejsce: Kraków
Forum Mycia Przemysłowego 

2018-09-26 - 2018-09-27
Miejsce: Wrocław
IV Europejski Kongres Lean Manufacturing
2018-09-28 - 2018-09-29
Miejsce: Katowice
SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2018 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce