Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

III edycja konferencji już za nami!

-- środa, 11 kwiecień 2018

Już po raz trzeci przedstawiciele kadry kierowniczej i inżynierskiej polskich zakładów przemysłowych spotkali się w Warszawie, by dyskutować o wszystkich aspektach, jakie niesie ze sobą wdrażanie koncepcji przemysłu 4.0. Opracowana w Niemczech idea Industry 4.0, to odpowiedź na główne wyzwania, przed jakimi stoi dziś gospodarka wielu krajów, czyli wysokimi kosztami i brakiem siły roboczej. Dziś już najwyższy czas na wykorzystanie wszystkich możliwości, jakie dają nam nowe modele biznesowe. Ważne jest nie tylko implementowanie takich technologii jak IoT (Internet of Things) i IIoT (Industry Internet of Things), ale integracja procesów na przykład w chmurze obliczeniowej. Nowoczesne maszyny pozwalają produkować coraz szybciej i taniej, a nowym wyzwaniem stało się szybkie przezbrajanie linii produkcyjnych i to nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. O tym rozmawialiśmy w wielu dyskusjach podczas Konferencji.

O czym mówiono?

5G 
Dr inż. Jacek Falkiewicz, dyrektor sprzedaży w firmie Ericsson przedstawił możliwości techniczne i potencjał biznesowy, jakie daje nam wchodząca na rynek technologia 5G, zwłaszcza z perspektywy nowoczesnego przemysłu. Żeby z niego skorzystać, trzeba poznać jej podstawy i stawiane przed nią wymagania techniczne oraz klasy aplikacji stymulujące jej rozwój. To da nam możliwość rozpoznać rolę 5G oraz Internetu Rzeczy (IoT) w cyfrowej transformacji przemysłu. Dowiedzieliśmy się o aktualnym stanie prac przy jej wprowadzaniu w naszym kraju. Jak stwierdził, Polska będzie liderem w zakresie wdrażania 5G w UE, co będzie napędzać dalszy wzrost naszego PKB w społeczeństwie opartym na wiedzy.

Innowacja Poprzez Komunikację i Analizę

O innowacji jako narzędziu w Czwartej Rewolucji Przemysłowej mówił Radosław Cieślak Executive Manager ds. Rozwiązań dla Przemysłu na Rynku Polskim w firmie Autodesk. Innowacyjność jest tylko narzędziem, które pomaga osiągnąć główny cel, jakim dla każdego przedsiębiorstwa jest przynoszenie zysku i utrzymanie się na konkurencyjnym rynku. Starał się odpowiedzieć na pytanie, jakich narzędzi należy użyć, aby mieć pewność, że kolejna wersja produktu jest solidniejsza, tańsza i bardziej efektywna? Nowoczesne narzędzia dostarczane przez Autodesk zwiększają możliwości komunikacyjne globalnego internetu. Jak Przemysł 4.0 może zmienić rynek? Czy rozwiązania związane z tą koncepcją to coś więcej niż kolejna modna metodologia? Mówił o tym w trakcie swojego wystąpienia Witold Sugalski, Dyrektor sektora przemysłowego w PwC Polska części jednej z największych światowych firm doradczych. Każdy z obszarów związanych z Przemysłem 4.0 wymaga zmiany filozofii realizacji procesu, zastosowania nowych narzędzi analitycznych i predykcyjnych, natomiast nie zawsze wymaga zmiany parku maszynowego i warto przyjrzeć się temu bliżej.

Nowe Modele Biznesowy
Przedsiębiorstwo 4.0 musi dziś mieć zdigitalizowane i zintegrowane procesy, produkty oraz model biznesowy. Muthukumar Viswanathan Dyrektor ds. Automatyki Przemysłowej i Sterowania Procesami w firmie doradczej Frost & Sullivan w swojej prezentacji przedstawił wyniki badań i projektów z zakresu doradztwa przeprowadzonych przez tego światowego lidera w badaniach nad technologiami przemysłowymi. Mówił między innymi o tym, jak rozpoznać nowe matryce wpływów międzygałęziowych i ich znaczenie w ewolucji technologicznej w produkcji i produktywności. Przemysłowy Internet Rzeczy to podróż w przyszłość produkcji. Trzeba ją poznać!

Jak zarządzać projektem w erze cyfrowej? Kto może lepiej znać specyfikę nowoczesnego kierowania projektami jak nie Hans Stromeyer, Prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Menadżerów Projektu (IAPM). Jak wiadomo, zarządzanie projektami przechodzi obecnie od klasycznych metod w kierunku bardziej elastycznych metodologii, co wymaga dostosowania w sposobie zarządzania organizacji. Trzeba umiejętnie delegować pracę oraz obowiązki na menedżerów i zespoły robocze. Obecnie sieć IAPM zrzesza 17300 certyfikowanych kierowników projektów w 110 krajach.

Cloud Computing – Dassault Systèmes
Dariusz Kudzia, Country Manager Poland w firmie Dassault Systèmes przedstawił wykorzystanie chmury obliczeniowej jako kolejny etap w cyfrowej transformacji. To również korzyści płynące z rozwiązań PLM w chmurze obliczeniowej, do których zaliczamy na przykład: szybki start, bezpieczeństwo, niższe koszty inwestycyjne, brak kosztów własnej infrastruktury i utrzymania aplikacji oraz gotowe „Out of the box” – procesy, metody projektowania i organizacji procesu/projektu konstrukcyjnego. Na fali zainteresowania kryptowalutami dużo mówi się obecnie o technologii blockchain. Można ją równie efektywnie wykorzystać w aspekcie cyberbezpieczeństwa w przemyśle.

Blockchain i Cybersecurity dla Przemysłu
Prof. Krzysztof Piech, Prezes Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain odpowiedział między innymi na pytania o to, w jakich przypadkach warto ją zastosować w przemyśle i jakich zmian sprzętowych to wymaga. Koncepcję i organizację Mazowieckiego Centrum Przemysłu 4.0 oraz Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0 będącego elementem Polskiej Platformy Przemysłu Przyszłości przedstawił dr inż. Przemysław Oborski z Politechniki Warszawskiej. Jednym z wyzwań jest przeprowadzenie kompleksowych badań oraz określenie potrzeb, kierunków i rozwiązań Przemysłu 4.0 dla kluczowych branż polskiej gospodarki. Wraz z Andrzejem Soldatym Założycielem i Partnerem projektu „Inicjatywa dla Polskiego Przemysłu 4.0” pozostaliśmy przy tematyce transformacji cyfrowej. Innowacje w technice i technologii, a zwłaszcza dynamiczny rozwój cyfryzacji są bazą do następujących obecnie zmian paradygmatów wytwarzania. Tworzy się nowa rzeczywistość w przemyśle, której motorem są również trendy społeczne i rynkowe. Istotne bariery stojące na drodze wdrażania Przemysłu 4.0 wymagają dla skutecznego przeprowadzenia transformacji zarówno zaangażowania rynku, jak i interwencji państwa. W założeniu Platforma Przemysłu Przyszłości będzie spełniać to zadanie, integrując krajowe działania na rzecz transformacji przemysłu.

Druk 3D
Druk 3D to jedna z ikon nowoczesnych technologii, które coraz częściej spotykamy w zakładach produkcyjnych. Hubert Gleba Account Manager w firmie Materialise mówił o technologiach przyrostowych, które można już dziś wykorzystać do wytwarzania narzędzi produkcyjnych, półproduktów i produktów finalnych.

Big Data i IIoT 
O tym, jak praktycznie wykorzystać zalety technologii Big Data w duchu Przemysłu 4.0 przedstawił Paweł Wideł, Goverment Relations and Public Policy Dyrector PL/CZ/SK w Opel Manufacturing Poland. Z kolei wartość danych IIoT dla organizacji produkcyjnych zaprezentował Tomasz Kibil, Assiociate Partner w Centrum Doradczym EMEIA – Lider Strategii IoT/IT/OT firmy doradczej EY. Jak wiadomo, współczesne zastosowania Internetu Rzeczy w przemyśle ograniczają się w większości przypadków do zastosowań optymalizujących efektywność pojedynczych czynności w ramach procesów technologicznych lub logistycznych. Tymczasem wartość wnoszona przez IoT związana jest z możliwością stworzenia nowych modeli biznesowych i operacyjnych bazujących na możliwościach oferowanych przez współczesne technologie cyfrowe.

Robotyka i Przemysł 4.0
Nikogo nie potrzeba przekonywać, że roboty są kluczowym elementem Industry 4.0. O ofercie firmy KUKA, lidera nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie robotyki dowiedzieliśmy się z prelekcji Damiana Drąga, Sales Engineer w firmie KUKA. Przedstawił między innymi rozwiązanie Robotic Natives i narzędzia Edge Computing.

Panel: Zwycięzcy konkursu Fabryka Roku 2017
Tę część Konferencji zakończył panel dyskusyjny – „Zwycięzcy konkursu Fabryka Roku 2017: W jaki sposób technologia przekształca nasze fabryki, aby odnieść sukces produkcyjny?”. Wzięli w niej udział przedstawiciele zakładów, które wygrały lub zostały finalistami konkursu „Fabryka Roku 2017”, Przemysław Brzeziewski Dyrektor zakładu Rockwell Automation oraz Dariusz Downer Koordynator projektu Industry 4.0 w Fabryce Układów Hamulcowych Robert Bosch w Mirkowie k/Poznania. Debatę poprowadził Michał Parda Dyrektor ds. szkoleń z utrzymania ruchu w czasopiśmie Inżynieria & Utrzymanie Ruchu. Wysłuchaliśmy dyskusji o tym, w jaki sposób ich przywództwo w zakresie technologii umożliwiło skuteczne konkurowanie na rynku polskim i światowym.

Dwa Panele Specjalistyczne
W dwu równolegle odbywających się panelach inżynierskim i dotyczącym sztucznej inteligencji uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się między innymi o „robotyzacji w agencji towarzyskiej”, mówił o tym Tomasz Król, Dyrektor zarządzający w Instytucie Doskonalenia Produkcji. Pod tym dość zaskakującym tytułem wysłuchaliśmy wykładu o nowoczesnym zarządzaniu zgodnym z koncepcją LEAN. W panelu inżynierskim uczestnicy mieli też możliwość wysłuchać prelekcji o zoptymalizowaniu pracy na manualnych stacjach roboczych w zdigitalizowanym środowisku – Timo Bednarek, Business Unit Manager w firmie ELABO, o portalu dla Przemysłu 4.0, czyli zoptymalizowanym zarządzaniu utrzymaniem ruchu i zasobami za pomocą systemu EfficiencyManager – Markus Mair, Inżynier aplikacji w Klüber Lubrication. Kluczowe czynniki sukcesu transformacji w obliczu Przemysłu 4.0 przedstawił Maciej Bazyl, Adiunkt na Wydziale Zarządzania Politechniki Warszawskiej.

Natomiast w panelu dotyczącym sztucznej inteligencji, a raczej „Industrial Artificial Intelligence” wysłuchaliśmy prelekcji o wizji społeczeństwa, przemysłu i infrastruktury w roku 2040 – dr Jarosław Tworóg, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Bartłomiej Michałowski, Expert in New Technologies, Sobieski Institute opowiedział o Internet of Things (IoT) i Artificial Intelligence (AI) w Polsce oraz o tym, jak wykorzystać tę rewolucję technologiczną w rozwoju Polski. Subiektywny przegląd dotyczący potencjału sztucznej inteligencji w Przemyśle 4.0 przedstawił prof. Krzysztof Krawiec, Wicedyrektor ds. nauki Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej. Na zakończenie Panelu o praktycznym wykorzystaniu robotów planistycznych w erze Industry 4.0 mówili dr inż. Jacek Kozłowski – Partner ASD Consulting oraz Piotr Bielawski – Dyrektor operacyjny Drukarni UDS.

Podsumowując, warto przyjrzeć się bliżej możliwościom, jakie otwiera przed producentami pełne cyfrowe odwzorowanie produktów i procesów produkcyjnych. Według niektórych danych w Polsce tylko 5% firm ma konkretne plany lub coś wdraża w ramach koncepcji Przemysłu 4.0, natomiast w Niemczech dotyczy to już 15 – 20% firm. Czekamy na kolejną edycję Konferencji Przemysł 4.0.

Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

GT85 Polska z pokazami myjni TARRA Compact 100 podczas Automotive Production Support
Już 24 kwietnia we Wrocławiu odbędzie się kolejna edycja Automotive Production Support (APS), spotkania branżowego dedykowanego kadrze zarządzającej firm oraz grona specjalistów z branży Automotive.... więcej »
Wiedza i doświadczenie w pigułce? ifmnovation!
Najnowsze technologie w automatyce przemysłowej, prace przy 6 dedykowanych stanowiskach i dyskusje branżowe z Przemysłem 4.0 w roli głównej. To tylko część oferty warsztatów marki ifm electronic,... więcej »
Ochrona przed zaburzeniami elektrycznymi i elektromagnetycznymi
Zaburzenia elektromagnetyczne EMI oraz radioelektryczne RFI mogą mieć negatywny wpływ na pracę zautomatyzowanego parku maszynowego, jednak istnieją sposoby ich ograniczania lub nawet... więcej »
Kalibracja przepływomierza
Jest istotnym elementem każdego dobrze kontrolowanego procesu. Jednak dokładna kalibracja przepływomierzy wymaga nie tylko precyzyjnego kalibratora, ale również dokładnej metody pomiaru lepkości... więcej »
Dobór przepływomierza do aplikacji
Objętościowe natężenie przepływu płynu jest jednym z najważniejszych parametrów przy monitorowaniu procesów technologicznych i sterowaniu ich przebiegiem w wielu gałęziach przemysłu.... więcej »
Od horror vacui do amor vacui w… przemyśle
Chociaż możliwość praktycznego wykorzystania próżni zademonstrowano na świecie dopiero w XVII wieku, wiele lat ktoś docenił „nicość” w swojej filozofii. Był to twórca taoizmu – Laozi (Lao Tse),... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Hannover Messe
2018-04-23 - 2018-04-27
Miejsce: Niemcy
EXPOPOWER - Międzynarodowe Targi Energetyki
2018-04-23 - 2018-04-26
Miejsce: Poznań
Polskie Forum Hartownicze
2018-04-25 - 2018-04-26
Miejsce: Wrocław
Polskie Forum Hartownicze
2018-04-25 - 2018-04-26
Miejsce: Wrocław

Katalog

NACHI EUROPE GmbH
NACHI EUROPE GmbH
Bischofstrasse 99
D-47809 Krefeld, Niemcy
tel. +48-502 49 52 89

zobacz wszystkie
SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2018 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce