Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

III edycja konferencji już za nami!

-- środa, 11 kwiecień 2018

Już po raz trzeci przedstawiciele kadry kierowniczej i inżynierskiej polskich zakładów przemysłowych spotkali się w Warszawie, by dyskutować o wszystkich aspektach, jakie niesie ze sobą wdrażanie koncepcji przemysłu 4.0. Opracowana w Niemczech idea Industry 4.0, to odpowiedź na główne wyzwania, przed jakimi stoi dziś gospodarka wielu krajów, czyli wysokimi kosztami i brakiem siły roboczej. Dziś już najwyższy czas na wykorzystanie wszystkich możliwości, jakie dają nam nowe modele biznesowe. Ważne jest nie tylko implementowanie takich technologii jak IoT (Internet of Things) i IIoT (Industry Internet of Things), ale integracja procesów na przykład w chmurze obliczeniowej. Nowoczesne maszyny pozwalają produkować coraz szybciej i taniej, a nowym wyzwaniem stało się szybkie przezbrajanie linii produkcyjnych i to nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. O tym rozmawialiśmy w wielu dyskusjach podczas Konferencji.

O czym mówiono?

5G 
Dr inż. Jacek Falkiewicz, dyrektor sprzedaży w firmie Ericsson przedstawił możliwości techniczne i potencjał biznesowy, jakie daje nam wchodząca na rynek technologia 5G, zwłaszcza z perspektywy nowoczesnego przemysłu. Żeby z niego skorzystać, trzeba poznać jej podstawy i stawiane przed nią wymagania techniczne oraz klasy aplikacji stymulujące jej rozwój. To da nam możliwość rozpoznać rolę 5G oraz Internetu Rzeczy (IoT) w cyfrowej transformacji przemysłu. Dowiedzieliśmy się o aktualnym stanie prac przy jej wprowadzaniu w naszym kraju. Jak stwierdził, Polska będzie liderem w zakresie wdrażania 5G w UE, co będzie napędzać dalszy wzrost naszego PKB w społeczeństwie opartym na wiedzy.

Innowacja Poprzez Komunikację i Analizę

O innowacji jako narzędziu w Czwartej Rewolucji Przemysłowej mówił Radosław Cieślak Executive Manager ds. Rozwiązań dla Przemysłu na Rynku Polskim w firmie Autodesk. Innowacyjność jest tylko narzędziem, które pomaga osiągnąć główny cel, jakim dla każdego przedsiębiorstwa jest przynoszenie zysku i utrzymanie się na konkurencyjnym rynku. Starał się odpowiedzieć na pytanie, jakich narzędzi należy użyć, aby mieć pewność, że kolejna wersja produktu jest solidniejsza, tańsza i bardziej efektywna? Nowoczesne narzędzia dostarczane przez Autodesk zwiększają możliwości komunikacyjne globalnego internetu. Jak Przemysł 4.0 może zmienić rynek? Czy rozwiązania związane z tą koncepcją to coś więcej niż kolejna modna metodologia? Mówił o tym w trakcie swojego wystąpienia Witold Sugalski, Dyrektor sektora przemysłowego w PwC Polska części jednej z największych światowych firm doradczych. Każdy z obszarów związanych z Przemysłem 4.0 wymaga zmiany filozofii realizacji procesu, zastosowania nowych narzędzi analitycznych i predykcyjnych, natomiast nie zawsze wymaga zmiany parku maszynowego i warto przyjrzeć się temu bliżej.

Nowe Modele Biznesowy
Przedsiębiorstwo 4.0 musi dziś mieć zdigitalizowane i zintegrowane procesy, produkty oraz model biznesowy. Muthukumar Viswanathan Dyrektor ds. Automatyki Przemysłowej i Sterowania Procesami w firmie doradczej Frost & Sullivan w swojej prezentacji przedstawił wyniki badań i projektów z zakresu doradztwa przeprowadzonych przez tego światowego lidera w badaniach nad technologiami przemysłowymi. Mówił między innymi o tym, jak rozpoznać nowe matryce wpływów międzygałęziowych i ich znaczenie w ewolucji technologicznej w produkcji i produktywności. Przemysłowy Internet Rzeczy to podróż w przyszłość produkcji. Trzeba ją poznać!

Jak zarządzać projektem w erze cyfrowej? Kto może lepiej znać specyfikę nowoczesnego kierowania projektami jak nie Hans Stromeyer, Prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Menadżerów Projektu (IAPM). Jak wiadomo, zarządzanie projektami przechodzi obecnie od klasycznych metod w kierunku bardziej elastycznych metodologii, co wymaga dostosowania w sposobie zarządzania organizacji. Trzeba umiejętnie delegować pracę oraz obowiązki na menedżerów i zespoły robocze. Obecnie sieć IAPM zrzesza 17300 certyfikowanych kierowników projektów w 110 krajach.

Cloud Computing – Dassault Systèmes
Dariusz Kudzia, Country Manager Poland w firmie Dassault Systèmes przedstawił wykorzystanie chmury obliczeniowej jako kolejny etap w cyfrowej transformacji. To również korzyści płynące z rozwiązań PLM w chmurze obliczeniowej, do których zaliczamy na przykład: szybki start, bezpieczeństwo, niższe koszty inwestycyjne, brak kosztów własnej infrastruktury i utrzymania aplikacji oraz gotowe „Out of the box” – procesy, metody projektowania i organizacji procesu/projektu konstrukcyjnego. Na fali zainteresowania kryptowalutami dużo mówi się obecnie o technologii blockchain. Można ją równie efektywnie wykorzystać w aspekcie cyberbezpieczeństwa w przemyśle.

Blockchain i Cybersecurity dla Przemysłu
Prof. Krzysztof Piech, Prezes Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain odpowiedział między innymi na pytania o to, w jakich przypadkach warto ją zastosować w przemyśle i jakich zmian sprzętowych to wymaga. Koncepcję i organizację Mazowieckiego Centrum Przemysłu 4.0 oraz Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0 będącego elementem Polskiej Platformy Przemysłu Przyszłości przedstawił dr inż. Przemysław Oborski z Politechniki Warszawskiej. Jednym z wyzwań jest przeprowadzenie kompleksowych badań oraz określenie potrzeb, kierunków i rozwiązań Przemysłu 4.0 dla kluczowych branż polskiej gospodarki. Wraz z Andrzejem Soldatym Założycielem i Partnerem projektu „Inicjatywa dla Polskiego Przemysłu 4.0” pozostaliśmy przy tematyce transformacji cyfrowej. Innowacje w technice i technologii, a zwłaszcza dynamiczny rozwój cyfryzacji są bazą do następujących obecnie zmian paradygmatów wytwarzania. Tworzy się nowa rzeczywistość w przemyśle, której motorem są również trendy społeczne i rynkowe. Istotne bariery stojące na drodze wdrażania Przemysłu 4.0 wymagają dla skutecznego przeprowadzenia transformacji zarówno zaangażowania rynku, jak i interwencji państwa. W założeniu Platforma Przemysłu Przyszłości będzie spełniać to zadanie, integrując krajowe działania na rzecz transformacji przemysłu.

Druk 3D
Druk 3D to jedna z ikon nowoczesnych technologii, które coraz częściej spotykamy w zakładach produkcyjnych. Hubert Gleba Account Manager w firmie Materialise mówił o technologiach przyrostowych, które można już dziś wykorzystać do wytwarzania narzędzi produkcyjnych, półproduktów i produktów finalnych.

Big Data i IIoT 
O tym, jak praktycznie wykorzystać zalety technologii Big Data w duchu Przemysłu 4.0 przedstawił Paweł Wideł, Goverment Relations and Public Policy Dyrector PL/CZ/SK w Opel Manufacturing Poland. Z kolei wartość danych IIoT dla organizacji produkcyjnych zaprezentował Tomasz Kibil, Assiociate Partner w Centrum Doradczym EMEIA – Lider Strategii IoT/IT/OT firmy doradczej EY. Jak wiadomo, współczesne zastosowania Internetu Rzeczy w przemyśle ograniczają się w większości przypadków do zastosowań optymalizujących efektywność pojedynczych czynności w ramach procesów technologicznych lub logistycznych. Tymczasem wartość wnoszona przez IoT związana jest z możliwością stworzenia nowych modeli biznesowych i operacyjnych bazujących na możliwościach oferowanych przez współczesne technologie cyfrowe.

Robotyka i Przemysł 4.0
Nikogo nie potrzeba przekonywać, że roboty są kluczowym elementem Industry 4.0. O ofercie firmy KUKA, lidera nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie robotyki dowiedzieliśmy się z prelekcji Damiana Drąga, Sales Engineer w firmie KUKA. Przedstawił między innymi rozwiązanie Robotic Natives i narzędzia Edge Computing.

Panel: Zwycięzcy konkursu Fabryka Roku 2017
Tę część Konferencji zakończył panel dyskusyjny – „Zwycięzcy konkursu Fabryka Roku 2017: W jaki sposób technologia przekształca nasze fabryki, aby odnieść sukces produkcyjny?”. Wzięli w niej udział przedstawiciele zakładów, które wygrały lub zostały finalistami konkursu „Fabryka Roku 2017”, Przemysław Brzeziewski Dyrektor zakładu Rockwell Automation oraz Dariusz Downer Koordynator projektu Industry 4.0 w Fabryce Układów Hamulcowych Robert Bosch w Mirkowie k/Poznania. Debatę poprowadził Michał Parda Dyrektor ds. szkoleń z utrzymania ruchu w czasopiśmie Inżynieria & Utrzymanie Ruchu. Wysłuchaliśmy dyskusji o tym, w jaki sposób ich przywództwo w zakresie technologii umożliwiło skuteczne konkurowanie na rynku polskim i światowym.

Dwa Panele Specjalistyczne
W dwu równolegle odbywających się panelach inżynierskim i dotyczącym sztucznej inteligencji uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się między innymi o „robotyzacji w agencji towarzyskiej”, mówił o tym Tomasz Król, Dyrektor zarządzający w Instytucie Doskonalenia Produkcji. Pod tym dość zaskakującym tytułem wysłuchaliśmy wykładu o nowoczesnym zarządzaniu zgodnym z koncepcją LEAN. W panelu inżynierskim uczestnicy mieli też możliwość wysłuchać prelekcji o zoptymalizowaniu pracy na manualnych stacjach roboczych w zdigitalizowanym środowisku – Timo Bednarek, Business Unit Manager w firmie ELABO, o portalu dla Przemysłu 4.0, czyli zoptymalizowanym zarządzaniu utrzymaniem ruchu i zasobami za pomocą systemu EfficiencyManager – Markus Mair, Inżynier aplikacji w Klüber Lubrication. Kluczowe czynniki sukcesu transformacji w obliczu Przemysłu 4.0 przedstawił Maciej Bazyl, Adiunkt na Wydziale Zarządzania Politechniki Warszawskiej.

Natomiast w panelu dotyczącym sztucznej inteligencji, a raczej „Industrial Artificial Intelligence” wysłuchaliśmy prelekcji o wizji społeczeństwa, przemysłu i infrastruktury w roku 2040 – dr Jarosław Tworóg, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Bartłomiej Michałowski, Expert in New Technologies, Sobieski Institute opowiedział o Internet of Things (IoT) i Artificial Intelligence (AI) w Polsce oraz o tym, jak wykorzystać tę rewolucję technologiczną w rozwoju Polski. Subiektywny przegląd dotyczący potencjału sztucznej inteligencji w Przemyśle 4.0 przedstawił prof. Krzysztof Krawiec, Wicedyrektor ds. nauki Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej. Na zakończenie Panelu o praktycznym wykorzystaniu robotów planistycznych w erze Industry 4.0 mówili dr inż. Jacek Kozłowski – Partner ASD Consulting oraz Piotr Bielawski – Dyrektor operacyjny Drukarni UDS.

Podsumowując, warto przyjrzeć się bliżej możliwościom, jakie otwiera przed producentami pełne cyfrowe odwzorowanie produktów i procesów produkcyjnych. Według niektórych danych w Polsce tylko 5% firm ma konkretne plany lub coś wdraża w ramach koncepcji Przemysłu 4.0, natomiast w Niemczech dotyczy to już 15 – 20% firm. Czekamy na kolejną edycję Konferencji Przemysł 4.0.

Bohdan Szafrański


Przeczytaj także

Zasilacze awaryjne UPS
Jak wybrać właściwą usługę konserwacji Niektóre firmy mogą oceniać incydenty związane z utratą ciągłości zasilania jako mniej katastrofalne, chociaż zawsze są one głęboko niepożądane.... więcej »
Sensory w obrabiarkach CNC
Ostatnie dekady rozwoju przemysłu to ogromny postęp w technologii – celem jest: większa dokładność, wydajność i niezawodność produkcji. Można to uzyskać m.in. dzięki zastosowaniu nowoczesnych... więcej »
Jakość energii elektrycznej
Zła jakość energii elektrycznej to ogromne koszty, zarówno po stronie odbiorcy, jak i dostawcy. Zagadnienie to nabiera szczególnego znaczenia, gdyż rośnie liczba i moc jednostkowa... więcej »
Cyfryzację w zakładach przemysłowych wstrzymuje opór pracowników i mała konkurencja
Dzięki technologiom przemysłu 4.0 efektywność fabryk rośnie kilkukrotnie szybciej niż w latach 90. Zdaniem ekspertów większość polskich firm utknęła jednak w poprzedniej epoce. Przykładem... więcej »
Obsługa techniczna wózków widłowych
Właściwie zaplanowany i wdrożony program utrzymania ruchu to czynnik wpływający na optymalizację czasu pracy floty i wzrost jej produktywności. W jaki sposób zwiększyć efektywność... więcej »
Mierniki wibracji
Monitorowanie parametrów stanu maszyny pozwala wcześnie zidentyfikować zmiany, które wskazują na rozwijającą się usterkę. To główny element programu konserwacji predykcyjnej. Jedną z najczęściej... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Konferencja Automotive
2018-09-06 - 2018-09-07
Miejsce: Zakopane
ENERGETAB Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie
2018-09-12 - 2018-09-14
Miejsce: Bielsko Biała
ROBOTECH Robotics Technology Conference
2018-09-18 - 2018-09-18
Miejsce: Wrocław
VI Międzynarodowa Konferencja HAZEX
2018-09-20 - 2018-09-21
Miejsce: Kraków
Forum Mycia Przemysłowego 

2018-09-26 - 2018-09-27
Miejsce: Wrocław
IV Europejski Kongres Lean Manufacturing
2018-09-28 - 2018-09-29
Miejsce: Katowice

Katalog

Festo Sp. z o.o.
Festo Sp. z o.o.
Mszczonowska 7, Janki k/Warszawy
05-090 Raszyn
tel. +48 22 711 41 00

zobacz wszystkie
SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2018 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce