Filtry Bernoulliego – idealne rozwiązanie filtracji w układach chłodzących
-- czwartek, 21 grudzień 2017
Aleksander Labocha z firmy OMC Envag:
Ciekawym rozwiązaniem są automatyczne samoczyszczące filtry koszowe (filtry Bernoulliego), których konstrukcja została opracowana 25 lat temu w Szwecji. Istotnymi cechami tych filtrów są: prosta konstrukcja, niewielka strata ciśnienia, niezależna od stopnia zabrudzenia, a także ciągła praca (również w trakcie płukania). Ze względu na wspomniane cechy nadają się one idealnie do filtracji wody w otwartych układach chłodzących.
Wykorzystując zjawisko Bernoulliego, kosz filtracyjny nie obrasta równomiernie, lecz stopniowo – od góry do dołu. Z tego powodu filtr podczas pracy ma stałą stratę ciśnienia, proporcjonalną jedynie do prędkości przepływu, a niezależną od stopnia zabrudzenia filtra. Po wypełnieniu kosza filtracyjnego w 2/3 uruchamia się proces czyszczenia, który nie przerywa zasadniczej pracy filtra. Regeneracja filtra trwa (w zależności od modelu) od 20 do 120 sekund. Zakres szczelin filtracyjnych wynosi od 0,1 do 2,0 mm. Dzięki prostej konstrukcji wewnętrznej filtry te mogą przyjąć na siebie twarde zanieczyszczenia o średnicy do 40 mm.
Cechy te sprawiają, że jest to coraz częściej stosowany sposób filtracji w nowo budowanych i modernizowanych układach chłodzących oraz do ochrony pojedynczych wymienników ciepła przed zapychaniem.
