Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Cztery powody przegrzewania się silników elektrycznych

-- środa, 17 styczeń 2018

Wzrost temperatury podzespołów silnika elektrycznego wpływa na skrócenie jego trwałości. Dzięki identyfikacji czynników i przyczyn powodujących takie przegrzanie, użytkownik może opracować odpowiednią strategię działań prewencyjnych z zakresu utrzymania ruchu takich maszyn i rozwiązać problem nieefektywnej pracy silnika.

Z tematem eksploatacji silników elektrycznych związanych jest wiele problematycznych zagadnień, włącznie z tymi dotyczącymi smarowania oraz skokami napięcia zasilającego. Z czasem zaczyna odgrywać znaczenie również przegrzewanie. Wzrost temperatury silnika elektrycznego oznacza skrócenie jego trwałości. Następuje degradacja izolacji uzwojenia i zużycie łożysk wirnika.

Dlaczego silniki się przegrzewają?

Istnieje wiele przyczyn tego zjawiska, lecz cztery z nich zasługują na szczególną uwagę:

1. Zbyt duże obciążenie (przeciążenie)

Standardowy prąd znamionowy maszyny pozwala obsłużyć większość poziomów obciążenia, lecz trzeba pamiętać, że w sieci zasilania wciąż zdarzają się przypadki zbyt wysokiego napięcia i przepięć. Ograniczenie prądu zasilania może okazać się niewystarczające do ograniczenia ilości generowanego ciepła. Dlatego warto poznać możliwości konkretnego silnika. Utrzymanie jego obciążenia na właściwym poziomie, pomoże ograniczyć występowanie zjawiska przegrzewania.

2. Rozruch i zatrzymanie

Zmniejszona liczba rozruchów i zatrzymań pozwoli zredukować ilość generowanego ciepła. Zwróć uwagę jak często silnik jest załączany. Jeśli to konieczne, ogranicz liczbę rozruchów. Test silnika online jest najłatwiejszym sposobem na monitorowanie rozruchów i zatrzymań maszyny.

3. Niewłaściwe parametry zasilania

Niewłaściwe parametry zasilania mogą być również powodem przegrzewania się silnika. Problem ten często powiązany jest z użyciem napędów o zmiennej częstotliwości (VFD), jednakże nie zawsze są one jedyną jego przyczyną.

4. Warunki pracy

Praca silników elektrycznych w trudnych warunkach środowiskowych również prowadzi do ich przegrzewania się. Częste powiązane z tym czynnikiem problemy to zablokowane otwory wentylujące czy wysoka temperatura otoczenia.

Jak utrzymać temperaturę silnika na właściwym poziomie?

Jednym ze sposobów na utrzymanie temperatury silnika na odpowiednim poziomie jest ograniczenie jego obciążenia. Przy wyborze silnika do danego zastosowania, dopasuj odpowiedni silnik do zadanego, wymaganego w danej aplikacji obciążenia.

Kolejnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko wystąpienia usterki spowodowanej przegrzaniem jest przeprowadzenie testu silnika. Test powinien być nieodłączną częścią programu utrzymania. Nie należy oceniać temperatury silnika tylko na podstawie organoleptycznego pomiaru temperatury zewnętrznej części jego obudowy. Zmysł dotyku to niedoskonała metoda pomiaru. To, co dla nas jest gorące, dla kogoś innego wydaje się chłodne.

Program utrzymania

Nie oznacza to, że nie należy zwracać uwagi na podwyższoną temperaturę zewnętrznej części silnika. Zastosuj właściwe metody pomiarowe, aby znaleźć obszary o podwyższonej temperaturze w uzwojeniu silnika. Występowanie takich obszarów skraca trwałość urządzenia.

Upewnij się, że silnik posiada właściwe zabezpieczenia. W ich skład wchodzą termostaty i bezpieczniki przeciw przeciążeniowe. Urządzenia te, wchodzące w skład dobrego planu utrzymania maszyn, zagwarantują silnikowi pracę w bezpiecznej dla niego temperaturze.

Silniki elektryczne są często jednymi z najdroższych urządzeń w fabryce. Z pomocą właściwego programu utrzymania i zdrowego rozsądku, wydłużenie ich trwałości staje się nieco prostsze.

Autor: David Manney to administrator ds. marketingu w L&S Electric.


Podobne artykuły

Przeczytaj także

Zasilacze awaryjne UPS
Jak wybrać właściwą usługę konserwacji Niektóre firmy mogą oceniać incydenty związane z utratą ciągłości zasilania jako mniej katastrofalne, chociaż zawsze są one głęboko niepożądane.... więcej »
Sensory w obrabiarkach CNC
Ostatnie dekady rozwoju przemysłu to ogromny postęp w technologii – celem jest: większa dokładność, wydajność i niezawodność produkcji. Można to uzyskać m.in. dzięki zastosowaniu nowoczesnych... więcej »
Jakość energii elektrycznej
Zła jakość energii elektrycznej to ogromne koszty, zarówno po stronie odbiorcy, jak i dostawcy. Zagadnienie to nabiera szczególnego znaczenia, gdyż rośnie liczba i moc jednostkowa... więcej »
Cyfryzację w zakładach przemysłowych wstrzymuje opór pracowników i mała konkurencja
Dzięki technologiom przemysłu 4.0 efektywność fabryk rośnie kilkukrotnie szybciej niż w latach 90. Zdaniem ekspertów większość polskich firm utknęła jednak w poprzedniej epoce. Przykładem... więcej »
Obsługa techniczna wózków widłowych
Właściwie zaplanowany i wdrożony program utrzymania ruchu to czynnik wpływający na optymalizację czasu pracy floty i wzrost jej produktywności. W jaki sposób zwiększyć efektywność... więcej »
Mierniki wibracji
Monitorowanie parametrów stanu maszyny pozwala wcześnie zidentyfikować zmiany, które wskazują na rozwijającą się usterkę. To główny element programu konserwacji predykcyjnej. Jedną z najczęściej... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Konferencja Automotive
2018-09-06 - 2018-09-07
Miejsce: Zakopane
ENERGETAB Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie
2018-09-12 - 2018-09-14
Miejsce: Bielsko Biała
ROBOTECH Robotics Technology Conference
2018-09-18 - 2018-09-18
Miejsce: Wrocław
VI Międzynarodowa Konferencja HAZEX
2018-09-20 - 2018-09-21
Miejsce: Kraków
Forum Mycia Przemysłowego 

2018-09-26 - 2018-09-27
Miejsce: Wrocław
IV Europejski Kongres Lean Manufacturing
2018-09-28 - 2018-09-29
Miejsce: Katowice

Katalog

Festo Sp. z o.o.
Festo Sp. z o.o.
Mszczonowska 7, Janki k/Warszawy
05-090 Raszyn
tel. +48 22 711 41 00

zobacz wszystkie
SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2018 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce