Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Cztery powody przegrzewania się silników elektrycznych

-- środa, 17 styczeń 2018

Wzrost temperatury podzespołów silnika elektrycznego wpływa na skrócenie jego trwałości. Dzięki identyfikacji czynników i przyczyn powodujących takie przegrzanie, użytkownik może opracować odpowiednią strategię działań prewencyjnych z zakresu utrzymania ruchu takich maszyn i rozwiązać problem nieefektywnej pracy silnika.

Z tematem eksploatacji silników elektrycznych związanych jest wiele problematycznych zagadnień, włącznie z tymi dotyczącymi smarowania oraz skokami napięcia zasilającego. Z czasem zaczyna odgrywać znaczenie również przegrzewanie. Wzrost temperatury silnika elektrycznego oznacza skrócenie jego trwałości. Następuje degradacja izolacji uzwojenia i zużycie łożysk wirnika.

Dlaczego silniki się przegrzewają?

Istnieje wiele przyczyn tego zjawiska, lecz cztery z nich zasługują na szczególną uwagę:

1. Zbyt duże obciążenie (przeciążenie)

Standardowy prąd znamionowy maszyny pozwala obsłużyć większość poziomów obciążenia, lecz trzeba pamiętać, że w sieci zasilania wciąż zdarzają się przypadki zbyt wysokiego napięcia i przepięć. Ograniczenie prądu zasilania może okazać się niewystarczające do ograniczenia ilości generowanego ciepła. Dlatego warto poznać możliwości konkretnego silnika. Utrzymanie jego obciążenia na właściwym poziomie, pomoże ograniczyć występowanie zjawiska przegrzewania.

2. Rozruch i zatrzymanie

Zmniejszona liczba rozruchów i zatrzymań pozwoli zredukować ilość generowanego ciepła. Zwróć uwagę jak często silnik jest załączany. Jeśli to konieczne, ogranicz liczbę rozruchów. Test silnika online jest najłatwiejszym sposobem na monitorowanie rozruchów i zatrzymań maszyny.

3. Niewłaściwe parametry zasilania

Niewłaściwe parametry zasilania mogą być również powodem przegrzewania się silnika. Problem ten często powiązany jest z użyciem napędów o zmiennej częstotliwości (VFD), jednakże nie zawsze są one jedyną jego przyczyną.

4. Warunki pracy

Praca silników elektrycznych w trudnych warunkach środowiskowych również prowadzi do ich przegrzewania się. Częste powiązane z tym czynnikiem problemy to zablokowane otwory wentylujące czy wysoka temperatura otoczenia.

Jak utrzymać temperaturę silnika na właściwym poziomie?

Jednym ze sposobów na utrzymanie temperatury silnika na odpowiednim poziomie jest ograniczenie jego obciążenia. Przy wyborze silnika do danego zastosowania, dopasuj odpowiedni silnik do zadanego, wymaganego w danej aplikacji obciążenia.

Kolejnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko wystąpienia usterki spowodowanej przegrzaniem jest przeprowadzenie testu silnika. Test powinien być nieodłączną częścią programu utrzymania. Nie należy oceniać temperatury silnika tylko na podstawie organoleptycznego pomiaru temperatury zewnętrznej części jego obudowy. Zmysł dotyku to niedoskonała metoda pomiaru. To, co dla nas jest gorące, dla kogoś innego wydaje się chłodne.

Program utrzymania

Nie oznacza to, że nie należy zwracać uwagi na podwyższoną temperaturę zewnętrznej części silnika. Zastosuj właściwe metody pomiarowe, aby znaleźć obszary o podwyższonej temperaturze w uzwojeniu silnika. Występowanie takich obszarów skraca trwałość urządzenia.

Upewnij się, że silnik posiada właściwe zabezpieczenia. W ich skład wchodzą termostaty i bezpieczniki przeciw przeciążeniowe. Urządzenia te, wchodzące w skład dobrego planu utrzymania maszyn, zagwarantują silnikowi pracę w bezpiecznej dla niego temperaturze.

Silniki elektryczne są często jednymi z najdroższych urządzeń w fabryce. Z pomocą właściwego programu utrzymania i zdrowego rozsądku, wydłużenie ich trwałości staje się nieco prostsze.

Autor: David Manney to administrator ds. marketingu w L&S Electric.


Podobne artykuły

Przeczytaj także

Stelia uses 3D printing to create self-reinforcing aircraft fuselage panel
Stelia Aerospace believes 3D printing has the potential to go large when it comes to aircraft construction. The French-based company has unveiled the first printed self-reinforcing fuselage... więcej »
GT85 Polska wprowadza nowe usługi specjalistycznego mycia części produkcyjnych
GT85 Polska, lider dostawców rozwiązań z zakresu technologii mycia przemysłowego w Polsce wprowadza nowe usługi specjalistycznego mycia części produkcyjnych. Bazując na 19-letnim doświadczeniu w... więcej »
Głębsze zrozumienie procesów smarowania
Lepsze zrozumienie oddziaływania metali i środków smarnych Smarowanie zaworów, cylindrów i silników stwarza pewne wyzwanie, ponieważ urządzenia te składają się z elementów wykonanych z różnych... więcej »
Rewolucja w rozwiązaniach konstrukcyjnych zaworów oddechowych i przerywaczy płomienia
Rozwój produktów wymuszany przez wyzwania spływające z rynku jest zarazem zmorą i bodźcem do rozwoju dla każdego z producentów armatury zabezpieczającej zbiorniki do przechowywania i instalacje do... więcej »
Firma Hörmann nagrodzona na targach Budma 2018
Aż cztery produkty marki Hörmann nagrodzone zostały Złotymi Medalami MTP targów Budma 2018. Tej rekordowej liczbie medali odpowiadała wielkość stoiska – w tym roku firma prezentowała się na... więcej »
Połączenie świata fizycznego ze światem cyfrowym
Liderzy biznesu ostrzegają: kultura i utarte zasady pracy przedsiębiorstw nie mogą stawać na drodze postępowi technologicznemu z Przemysłowym Internetem Rzeczy (IIoT) Stanowiąc pomost między... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Forum Wentylacja-Salon Klimatyzacja
2018-02-27 - 2018-02-28
Miejsce: Warszawa
ENEX - Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki
2018-02-28 - 2018-03-01
Miejsce: Kielce
AUTOMATICON Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów
2018-03-20 - 2018-03-23
Miejsce: Warszawa
PRZEMYSŁ 4.0
2018-04-10 - 2018-04-10
Miejsce: Warszawa

Katalog

ABB Sp. z o.o.
ABB Sp. z o.o.
Żegańska 1
04-713 Warszawa
tel. 32 79 09 222

zobacz wszystkie
SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2018 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce