Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Cztery powody przegrzewania się silników elektrycznych

-- środa, 17 styczeń 2018

Wzrost temperatury podzespołów silnika elektrycznego wpływa na skrócenie jego trwałości. Dzięki identyfikacji czynników i przyczyn powodujących takie przegrzanie, użytkownik może opracować odpowiednią strategię działań prewencyjnych z zakresu utrzymania ruchu takich maszyn i rozwiązać problem nieefektywnej pracy silnika.

Z tematem eksploatacji silników elektrycznych związanych jest wiele problematycznych zagadnień, włącznie z tymi dotyczącymi smarowania oraz skokami napięcia zasilającego. Z czasem zaczyna odgrywać znaczenie również przegrzewanie. Wzrost temperatury silnika elektrycznego oznacza skrócenie jego trwałości. Następuje degradacja izolacji uzwojenia i zużycie łożysk wirnika.

Dlaczego silniki się przegrzewają?

Istnieje wiele przyczyn tego zjawiska, lecz cztery z nich zasługują na szczególną uwagę:

1. Zbyt duże obciążenie (przeciążenie)

Standardowy prąd znamionowy maszyny pozwala obsłużyć większość poziomów obciążenia, lecz trzeba pamiętać, że w sieci zasilania wciąż zdarzają się przypadki zbyt wysokiego napięcia i przepięć. Ograniczenie prądu zasilania może okazać się niewystarczające do ograniczenia ilości generowanego ciepła. Dlatego warto poznać możliwości konkretnego silnika. Utrzymanie jego obciążenia na właściwym poziomie, pomoże ograniczyć występowanie zjawiska przegrzewania.

2. Rozruch i zatrzymanie

Zmniejszona liczba rozruchów i zatrzymań pozwoli zredukować ilość generowanego ciepła. Zwróć uwagę jak często silnik jest załączany. Jeśli to konieczne, ogranicz liczbę rozruchów. Test silnika online jest najłatwiejszym sposobem na monitorowanie rozruchów i zatrzymań maszyny.

3. Niewłaściwe parametry zasilania

Niewłaściwe parametry zasilania mogą być również powodem przegrzewania się silnika. Problem ten często powiązany jest z użyciem napędów o zmiennej częstotliwości (VFD), jednakże nie zawsze są one jedyną jego przyczyną.

4. Warunki pracy

Praca silników elektrycznych w trudnych warunkach środowiskowych również prowadzi do ich przegrzewania się. Częste powiązane z tym czynnikiem problemy to zablokowane otwory wentylujące czy wysoka temperatura otoczenia.

Jak utrzymać temperaturę silnika na właściwym poziomie?

Jednym ze sposobów na utrzymanie temperatury silnika na odpowiednim poziomie jest ograniczenie jego obciążenia. Przy wyborze silnika do danego zastosowania, dopasuj odpowiedni silnik do zadanego, wymaganego w danej aplikacji obciążenia.

Kolejnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko wystąpienia usterki spowodowanej przegrzaniem jest przeprowadzenie testu silnika. Test powinien być nieodłączną częścią programu utrzymania. Nie należy oceniać temperatury silnika tylko na podstawie organoleptycznego pomiaru temperatury zewnętrznej części jego obudowy. Zmysł dotyku to niedoskonała metoda pomiaru. To, co dla nas jest gorące, dla kogoś innego wydaje się chłodne.

Program utrzymania

Nie oznacza to, że nie należy zwracać uwagi na podwyższoną temperaturę zewnętrznej części silnika. Zastosuj właściwe metody pomiarowe, aby znaleźć obszary o podwyższonej temperaturze w uzwojeniu silnika. Występowanie takich obszarów skraca trwałość urządzenia.

Upewnij się, że silnik posiada właściwe zabezpieczenia. W ich skład wchodzą termostaty i bezpieczniki przeciw przeciążeniowe. Urządzenia te, wchodzące w skład dobrego planu utrzymania maszyn, zagwarantują silnikowi pracę w bezpiecznej dla niego temperaturze.

Silniki elektryczne są często jednymi z najdroższych urządzeń w fabryce. Z pomocą właściwego programu utrzymania i zdrowego rozsądku, wydłużenie ich trwałości staje się nieco prostsze.

Autor: David Manney to administrator ds. marketingu w L&S Electric.


Podobne artykuły

Przeczytaj także

Rozwiązania AGV i AIV we współczesnych zakładach produkcyjnych
Dzisiejsza fabryka to środowisko pełne wyzwań dla działów utrzymania ruchu. Jednym z nich jest zwiększanie tempa pracy wraz z doskonaleniem przebiegu procesów produkcyjnych. Cele te... więcej »
Maszyny elektryczne wzbudzane magnesami trwałymi
Prezentowana publikacja przedstawia teorię, budowę  i sposoby projektowania  różnego rodzaju maszyn elektrycznych wzbudzanych magnesami trwałymi. Maszyny elektryczne z magnesami trwałymi... więcej »
Efektywność energetyczna systemu hydraulicznego, czyli dlaczego układ hydrauliczny się nagrzewa
Niezawodność i wysoka wydajność systemu hydraulicznego zależą od wielu czynników – również poprawnego projektu instalacji oraz jej właściwej konserwacji eksploatacyjnej. Taki układ nie... więcej »
Nowość od FUCHS – automatyczne urządzenie smarujące
RENOLIT Autoluber to kompaktowa smarownica jednopunktowa automatycznie dozująca smary niezależnie od zewnętrznego źródła energii. RENOLIT Autoluber ma pojemność 120 ml i może dozować zawartość w... więcej »
Znamy Mistrzów Polski w lutowaniu wyłonionych podczas RENEX Soldering Championship
III Edycja Mistrzostw Polski w lutowaniu, zorganizowana przez firmę RENEX we Włocławku w Browarze B, właśnie się zakończyła. Tym razem, w dniu, w którym rywalizowali przedstawiciele firmy, doszło do... więcej »
GT85 Polska z pokazami myjni TARRA Compact 100 podczas Automotive Production Support
Już 24 kwietnia we Wrocławiu odbędzie się kolejna edycja Automotive Production Support (APS), spotkania branżowego dedykowanego kadrze zarządzającej firm oraz grona specjalistów z branży Automotive.... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Hannover Messe
2018-04-23 - 2018-04-27
Miejsce: Niemcy
EXPOPOWER - Międzynarodowe Targi Energetyki
2018-04-23 - 2018-04-26
Miejsce: Poznań
Polskie Forum Hartownicze
2018-04-25 - 2018-04-26
Miejsce: Wrocław
Polskie Forum Hartownicze
2018-04-25 - 2018-04-26
Miejsce: Wrocław
Konferencja zakupowa - PROCON Manufacturing 2018
2018-05-24 - 2018-05-25
Miejsce: Wrocław

Katalog

NACHI EUROPE GmbH
NACHI EUROPE GmbH
Bischofstrasse 99
D-47809 Krefeld, Niemcy
tel. +48-502 49 52 89

zobacz wszystkie
SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2018 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce