Instalacje elektryczne – Korytka kablowe kontra rury osłonowe

Instalacja elektryczna, aby spełniała swoje zadanie, musi prowadzić z jednego miejsca do drugiego. Dystrybucja, polegająca na dostarczaniu zasilania bądź sygnałów do miejsca przeznaczenia, stanowi niezbędną fazę projektowania instalacji elektrycznej.

W przeszłości przewody i kable ciągnięte były wewnątrz rur osłonowych, dlatego obecne środowisko przemysłowe cechuje się ogromną liczbą przebiegających równolegle rur (fot. 1), które wciąż stanowią podstawę układu instalacji elektrycznych.

Jednak w zakładach przemysłowych coraz częściej spotkać można korytka kablowe. W Kanadzie ok. 85% zakładów przemysłowych stosuje korytka kablowe zamiast rur osłonowych. W Stanach Zjednoczonych nieco mniej niż 50%, jednak tam również można już zaobserwować tendencję przechodzenia na korytka kablowe. Amerykański rynek kabli do przesyłania danych i komunikacji zaakceptowa ł stosowanie korytek kablowych, chociaż inżynierowie i wykonawcy instalacji elektrycznych wciąż traktują je z pewną dozą nieufności. Korytka kablowe w instalacji elektrycznej nadal stanowią pewną nowość na rynku energii elektrycznej.

 Korytka kablowe

Według National Electrical Code (NEC), instalacja oparta na korytkach kablowych to: „jednostka lub zespół jednostek, bądź też sekcje oraz podłączone do nich wyposażenie, tworzące sztywny system konstrukcyjny, wykorzystywany do bezpiecznego mocowania albo podtrzymywania kabli i torowiska przewodów”.

 Fot. 1. W wielu zakładach przemysłowych są kilometry rur osłonowych, co stanowiło podstawę do rozprowadzenia energii elektrycznej. (Zdjęcie dzięki Square D/Schneider Electric)

Korzyści płynące z wykorzystania korytek kablowych to elastyczność projektowania instalacji elektrycznej, prostota oraz niższe koszty instalacji. W zakładach przemysłowych, gdzie wciąż dodaje się, zabiera lub przenosi różne urządzenia, zastosowanie korytek kablowych jest niezwykle wygodne (fot. 2). Korytka kablowe można przystosować do skomplikowanej konfiguracji przy wykorzystaniu prostego zestawu narzędzi. Jednak koszt instalacji z korytkami kablowymi nie zawsze jest niższy od instalacji w rurkach izolacyjnych. Natomiast robocizna przy montażu korytek kablowych jest o wiele tańsza od instalacji w rurach osłonowych.

Autor: Jack Smith, Plant Engineering USA