Dopasowanie silnika elektrycznego do obciążenia sposobem na osiągnięcie maksimum wydajności

Półobciążony silnik elektryczny zużywa prawie tyle samo energii, co pracujący pod pełnym obciążeniem. Aby zaoszczędzić energię, należy odpowiednio dobrać moc silnika do konkretnego zastosowania.

W przeszłości, kiedy energia elektryczna była stosunkowo tania, dla wielu osób wydajność nie odgrywała znaczącej roli. Jednakże obecne ceny energii elektrycznej zmusiły producentów do głębszej analizy tego, w jaki sposób jest zużywana energia i jak wydawane są na nią pieniądze.

Widoczne silniki elektryczne o mocy 7,5 KM napędzają pompy hydrauliczne dla automatycznych nawijarek w fabryce Emerson Motor

Według NEMA (Narodowej Organizacji Producentów Elektryczności) systemy korzystające z silników elektrycznych oraz prądnic zużywają około 70% elektryczności wykorzystywanej przez cały sektor wytwórstwa przemysłowego Stanów Zjednoczonych. Dzięki wiodącym producentom silników elektrycznych i grupom takim jak Motor Decisions Matter, wytwórcy zaczynają wymieniać obecne silniki elektryczne na ulepszone silniki zgodne z zaleceniami NEMA, podążając za najlepszymi praktykami wypracowanymi przez Stowarzyszenie Serwisu Aparatury Ministerstwa Energii i Elektryczności Stanów Zjednoczonych.

Wielu producentów nadal używa starszych modeli silników lub stosuje dużo mocniejsze silniki elektryczne, niż wymaga tego przewidywane obciążenie, co jest działaniem bardzo niewydajnym.

Autor: Jack Smith