Coraz większe znaczenie mają wydajność i integracja

    Drukarki przemysłowe są instalowane głównie w centrach dystrybucji oraz firmach produkcyjnych, transportowych i spedycyjnych, gdzie służą przede wszystkim do wydruku etykiet w trybie ciągłym. W takim ekstremalnym środowisku najlepiej sprawdzają się drukarki termotransferowe, głównie ze względu na trwałość wydruku. W przypadku drukarek termicznych nadruk zanika zwykle od sześciu miesięcy do roku po wykonaniu wydruku. Co ważne, termotransfer oferuje znacznie dłuższą gwarancję odczytu.

    Decydując się na zakup drukarki przemysłowej, warto zwrócić uwagę na kilka czynników – zwłaszcza że jest to stosunkowo droga inwestycja jednostkowa, dochodząca do kilku tysięcy euro. Kluczowym parametrem jest wydajność urządzenia. Istotne są też rozdzielczość oraz interfejsy, w które wyposażone jest urządzenie. Nie bez znaczenia są: wygoda, łatwa obsługa, a także zarządzanie. To wszystko wpływa na niski koszt utrzymania IT przez cały okres użytkowania sprzętu, który z reguły wynosi 5–7 lat.

    Jeśli chodzi o trendy w obszarze drukarek przemysłowych, jednym z nich jest zapewnienie maksymalnej wydajności przy jednoczesnej integracji z całym ekosystemem infrastruktury technologicznej. Bez względu na to, czy urządzenia wytwarzają etykiety z kodami kreskowymi, paragony czy pasywne tagi RFID, zintegrowane systemy operacyjne umożliwiają kontrolę w czasie rzeczywistym, podłączenie do tzw. chmury i zarządzanie bezpieczeństwem danych. To z kolei wpływa na optymalizację ekonomiczną i wydłużenie cyklu życia drukarki przemysłowej.

    Łukasz Russak, analityk systemów informatycznych w firmie HDF Polska